Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich - śledziłem wypowiedzi od kilku tygodni, ale dzisiaj założyłem konto.

Mam pompę 29,9kW solanka woda, DZ: 9 odwiertów po 134m. Dzisiejsza temp 6,1/0

COP dzisiaj 3,86, jeszcze tydzień temu miałem 4,0 :)

 

-

chciałbym zwrócić uwagę na to jak ważna jest cena za energię, do tej pory miałem z PGE: netto I - 0,30 i II też 0,30 zł (płaska stawka)

zmieniłem dostawcę i od 1 stycznia będę miał I - 0,35 zł a II po 0,158 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tej pory miałem z PGE: netto I - 0,30 i II też 0,30 zł (płaska stawka)

zmieniłem dostawcę i od 1 stycznia będę miał I - 0,35 zł a II po 0,158 zł

Masz niesłychane chody u dostawców że za taką kasę miałeś i teraz będziesz miał. Wszyscy płacą prawie 100% więcej brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz niesłychane chody u dostawców że za taką kasę miałeś i teraz będziesz miał. Wszyscy płacą prawie 100% więcej brutto.

Nie do końca. Cenę mam wyższą niż dla gospodarstw domowych, bo to na firmę. Oczywiście zaznaczam że powyższa cena to stawka za 1kWh - za samą energię. Dochodzi przesył, ale o tym nie piszę, bo nie ma możliwości zmienić kosztów przesyłu - dla danego regionu są zatwierdzone przez URE i nikt nie nie będzie miał lepiej nawet o grosz. Cenę za energię mam wynegocjowaną, gdybym się tym nie zainteresował - PGE bez powiadamiania mnie od stycznia liczyła by w nowym cenniku: I - 0,45 (skandal) i II po 0,27 zł netto, + oczywiście koszty przesyłu.

Jak kogoś interesuje temat to tutaj można porównać oferty dostawców energii:

http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale podając takie ceny wprowadzasz w błąd...chyba to nie problem dla ciebie dodać do ceny przesył i podać brutto?

 

też mogę napisać że płacę w 1T=0,3193 i w 2T=0,2228, ale jaki to ma sens? (obie wartości netto bez przesyłu)

Podałem tak dlatego że jak rozmawiasz o cenie z różnymi dostawcami - jest mowa o cenie 1kWh netto i takie wartości porównujesz w cennikach. Jak wyżej pisałem, nikt nie ma wpływu na koszty przesyłu i VAT, dlatego pisałem o wynegocjowanej stawce cennikowej. Ale poniżej ceny brutto z przesyłem:

I - 0,79 i II - 0,4087 zł

Biorąc pod uwagę COP=3,86 koszt 1 kWh energii cieplnej = 0,10588 zł korzystając z II-giej taryfy

Czyli 29,41 zł za GJ.

Ale dla mnie ważna jest cena netto, bo VAT odliczam.

Edytowane przez wiktor_core
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też nie skalowałem tych fabrycznych - ale mam termometr z sondą, jego właśnie wyskalowałem i nim dokonałem pomiarów. Okazało się że te w PC zawyżają o 2C. O tamtej pory podaję odczyty z PC, pomniejszone o te 2C

oczywiście, to wszystko zasługa Pyxisa :p

 

Spokojnie można też od moich wyników odjąć 2 st. Wyjdzie 4,1/2 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musze, bo podaje Ci juz po poprawkach. Chyba pierwszy tu je wyskalowalem.

 

A co do czasu i COPu na 40% obciazeniu to sie tak nie podniecaj, bo do tej pory to jest ledwie 25% sezonowego zapotrzebowania na cieplo. Zima sie jeszcze nie zaczela. :)

 

Czyli można wywnioskować, że skoro do tej pory zużyłem niecałe 1500kWh to mogę liczyć na 4500kWh za sezon??? To byłoby super bo w optymistycznym wariancie założyłem zużycie 6000kWh. No ale trzeba poczekać - życie wszystko zweryfikuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chyba nie możesz,bo źle liczysz....skoro do tej pory zużyłeś 1500 i ma to być 25%, to za całość będzie właśnie 6000kwh

zerknąłem do notatek z poprzednich lat i za umowny okres grzewczy od 1.10 - 31.03 miałem w okolicy 3700-4000kwh.

czyli te 25% by nawet w przybliżeniu pasowało...

 

No racja już z podniecenia zjadłem te 25%;) Niemniej jednak 6000kWh to i tak będzie dobry wynik, bo zakładając średnio 0,5zł z 1kWh to wyjdzie około 3000zł czyli o jakieś 1500zł mniej niż przy ekogroszku. Więc wychodzi na to, że zrezygnowanie z tego syfu opłaciło się również finansowo:yes: Choć na zwrot inwestycji mogę liczyć po jakiś 25 latach, to każdy rok bez wungla dla mnie liczy się podwójnie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania - ja mam taką statystykę z tego roku:

moc cieplna uzyskana

wrzesień - 1200 kWh

październik - 4300 kWh

listopad - 6800 kWh

grudzień - 4100 kWh

Do końca listopada miałem COP =4

w grudniu już ok. 3,86

Dzisiejsza temperatura 6,2 - 6,3 /0

 

dodam jeszcze, że dodatkowo na CWU np w grudniu - moc cieplna uzyskana 800 kWh

Edytowane przez wiktor_core
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania - ja mam taką statystykę z tego roku:

moc cieplna uzyskana

wrzesień - 1200 kWh

październik - 4300 kWh

listopad - 6800 kWh

grudzień - 4100 kWh

Do końca listopada miałem COP =4

w grudniu już ok. 3,86

Dzisiejsza temperatura 6,2 - 6,3 /0

 

dodam jeszcze, że dodatkowo na CWU np w grudniu - moc cieplna uzyskana 800 kWh

 

Niestety nie nalezysz do "typowych".

Fajnie, ze masz w pelni opomiarowany system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...