Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Konto usunięte na żądanie

Jakie macie temperatury parowania gazu przy takich temp. DZ

 

U mnie z DZ na zasileniu jest ok 10 do 11st. nie wiem ile na wyjściu bo nie mam czujnika ale temp. parowania gazu przy przepływie cieczy ok 1300l/h wynosi 3,5st.

Jak daję na dwie pompki i mam 2200l/h parowanie mam 4,5stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał rafikW 28-11-2013 22:45:

 

po godzinie i 15 minutach: DZ 6,1/2,5

temp. zewnętrzna: 3,7

zadana temp powrotu GZ: 29,9 (przy podwyższeniu 3K; bez podwyższenia byłoby 26,9)

histereza 1,9K czyli zatrzyma się przy 31,8

 

PS. Nie mam za wysokich tych temperatur GZ przy takich temp. zewnętrznych ? W domu temperatura komfortowa dla nas: sypialnie ok.21; salon ok. 22, łazienki 23,2. Kurcze... czy mi się za szybko dom nie wychładza ?

 

 

No wlasnie czytam i dosyc wysoko lecisz. U mnie pompa wczoraj skonczyla prace przy temp powrotu 26,8*C. Miala zadana temperature posadzki na 24*C.

 

 

Wydaje mi się, że znalazłem powód.

Otóż rotametrami na poszczególnych obwodach mocno tłumiłem przepływy. Oprócz obwodów zasilających łazienki - te były maksymalnie odkręcone. Od poniedziałku wszystkie obwody pootwierałem na ok. 3/4 (łazienkowe zostały nieruszone - maksymalne otwarcie) oraz zminiejszyłem temperaturę powrotu zasilania (obniżenie krzywej grzania o 3K) Wynik: temperatury w domu takie same jak przed zmianami a temperatura zasilania niższa o 3K. I do tego wszystko przy mniej więcej tych samych temperaturach zewnętrznych (dzisiaj było wyraźnie chłodniej +1,2 stC o 7:00 niż dwa dni temu: ~7,0 o 7:00)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał rafikW 28-11-2013 22:45:

 

po godzinie i 15 minutach: DZ 6,1/2,5

temp. zewnętrzna: 3,7

zadana temp powrotu GZ: 29,9 (przy podwyższeniu 3K; bez podwyższenia byłoby 26,9)

histereza 1,9K czyli zatrzyma się przy 31,8

 

PS. Nie mam za wysokich tych temperatur GZ przy takich temp. zewnętrznych ? W domu temperatura komfortowa dla nas: sypialnie ok.21; salon ok. 22, łazienki 23,2. Kurcze... czy mi się za szybko dom nie wychładza ?

 

 

Wydaje mi się, że znalazłem powód.

Otóż rotametrami na poszczególnych obwodach mocno tłumiłem przepływy. Oprócz obwodów zasilających łazienki - te były maksymalnie odkręcone. Od poniedziałku wszystkie obwody pootwierałem na ok. 3/4 (łazienkowe zostały nieruszone - maksymalne otwarcie) oraz zminiejszyłem temperaturę powrotu zasilania (obniżenie krzywej grzania o 3K) Wynik: temperatury w domu takie same jak przed zmianami a temperatura zasilania niższa o 3K. I do tego wszystko przy mniej więcej tych samych temperaturach zewnętrznych (dzisiaj było wyraźnie chłodniej +1,2 stC o 7:00 niż dwa dni temu: ~7,0 o 7:00)

 

Odkrec wszystkie petle na maxa. Zobacz jaka jest wtedy temperatura na GZ (zasilanie i powrot) i to bedzie Twoja "baza" do porownan.

Na otwartych petlach niech pochodzi ze 2 doby. Ocenisz, czy gdzies masz za cieplo. Np w sypialni jesli bedzie trzeba to zakrecisz troszke. Jesli nie - zostawisz.

Stawiam dolary przeciwko orzechom, ze zuzycie pradu spadnie, a temperatury w domu sie wiele nie zmienia. Zasilanie i powrot tez spadna o kolejne 2K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrobił dokładnie tak samo :)

nie umie tylko znaleźć powodu, dlaczego te przepływy były poskręcane?!?

 

Zapewne Rafik chcial mocniej grzac lazienki, ale to powinno wynikac z gesciej rozlozonych rurek lub rodzaju ogrzewania (podlogowe+scienne), a nie z tlumienia przeplywu w calym domu, zeby proporcjonalnie w lazience bylo cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne Rafik chcial mocniej grzac lazienki, ale to powinno wynikac z gesciej rozlozonych rurek lub rodzaju ogrzewania (podlogowe+scienne), a nie z tlumienia przeplywu w calym domu, zeby proporcjonalnie w lazience bylo cieplej.

 

Dokładnie taki był powód.

NIestety kolejny element mojej niewiedzy. I jak to u mnie bywa: auto-korekta pojawiła się po osobistym doświadczeniu.

Z tego co pamiętam, tak właśnie miałem na początku: odkręcone na maksa przepływy, a ponieważ w niektórych pomieszczeniach było za gorąco więc zamiast obniżać temp. zasilania (po prostu wtedy nie wiedziałem jak się "steruje" pompą) tłumiłem przepływy.

Kolejny etap to tak jak piszesz: odkręcenie na maksa czyli powrót do źródeł i dalsza obserwacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrec wszystkie petle na maxa. Zobacz jaka jest wtedy temperatura na GZ (zasilanie i powrot) i to bedzie Twoja "baza" do porownan.

Na otwartych petlach niech pochodzi ze 2 doby. Ocenisz, czy gdzies masz za cieplo. Np w sypialni jesli bedzie trzeba to zakrecisz troszke. Jesli nie - zostawisz.

Stawiam dolary przeciwko orzechom, ze zuzycie pradu spadnie, a temperatury w domu sie wiele nie zmienia. Zasilanie i powrot tez spadna o kolejne 2K.

 

Eksperyment w toku. Wszystkie pętle odkręcone na maksa. Temperaturę powrotu zasilania obniżyłem o kolejne 1K. W domu stabilne 21,6 ale w łazienkach niestety tylko 22,0 +/- 0,2 st.C a więc trochę mało. Dziwne bo w łazience na piętrze dwie pętle gęsto co 10 cm powinny "dawać" więcej. Tak myślę, że przyczyną są okna w tej łazience: niestety wziąłem "typowe" łazienkowe FTT U3 zamiast wziąć takie jak w sypialniach U5. I chyba dużo ciepła ucieka właśnie tymi oknami. Zdjęcie z 27.01.2013 pokazuje po prawej stronie okna łazienkowe, po lewej pokój.

dom 012-resize.jpg

 

Chyba zawieszę jakiś mikro grzejniczek elektryczny w tej łazience :D ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w lazienkach podlogowka gesciej niz w reszcie pomieszczen, a temperatura w zasadzie tak jak w reszcie domu (22*C). Powiem Ci, ze jeszcze nie bylo sytuacji, zebym tam zmarzl.

Jak ktos faktyczne utrzymuje w domu 20*C, to wtedy lazienka przydaje sie cieplejsza, ale jak masz cieplo w calym domu.... :)

 

Jaka masz teraz temperature zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...