Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

zmniejsz i obserwuj temperatury...

 

No to i pierwsze obserwacje:

7,2/2,5C przy mocy chłodniczej ~ 3,5 kW (cwu)

7,2/1,6C przy mocy chłodniczej ~ 6,5 kW (co)

 

To tak po wymuszonej pracy przez 5 godzin. Czy delta nie za duża aby?

Dałem od razu 1 bieg, tak z ciekawości. Przy 2 biegu delta ok 4,5 C, ale zasilanie z dz niższe ok. 1 C. Tak na gorąco nie widzę dużych różnic w COP-ie dla tych trzech przypadków, ale to były za szybkie pomiary, żeby mieć miarodajne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to i pierwsze obserwacje:

7,2/2,5C przy mocy chłodniczej ~ 3,5 kW (cwu)

7,2/1,6C przy mocy chłodniczej ~ 6,5 kW (co)

 

To tak po wymuszonej pracy przez 5 godzin. Czy delta nie za duża aby?

Dałem od razu 1 bieg, tak z ciekawości. Przy 2 biegu delta ok 4,5 C, ale zasilanie z dz niższe ok. 1 C. Tak na gorąco nie widzę dużych różnic w COP-ie dla tych trzech przypadków, ale to były za szybkie pomiary, żeby mieć miarodajne wyniki.

 

Mierzysz jakimś termometrem czy spisujesz ze sterownika? Pytam, bo mój serownik przekłamuje o jeden stopień. Na powrocie się myli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczytuję z sterownika. Może faktycznie jeszcze raz sprawdzę termometrem, tyko muszę znaleźć termometr i czas. Wskazania gz potwierdza mi ciepłomierz i się zgadzają to i dz powinno być w miarę wiarygodne. Jest teraz w Frisko możliwość takiej niby kalibracji (+/-) to trzaby to wykorzystać. A jak waszym zdaniem lepiej: mała delta czy wyższe zasilanie z dz i większa delta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczytuję z sterownika. Może faktycznie jeszcze raz sprawdzę termometrem, tyko muszę znaleźć termometr i czas. Wskazania gz potwierdza mi ciepłomierz i się zgadzają to i dz powinno być w miarę wiarygodne. Jest teraz w Frisko możliwość takiej niby kalibracji (+/-) to trzaby to wykorzystać. A jak waszym zdaniem lepiej: mała delta czy wyższe zasilanie z dz i większa delta?

 

Mniejsza delta lepsza. Ten temat się już wiele razy przewijał. Między trzy a pięć jest ponoć ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

photos

Logicznym jest, że wraz z malejącym przepływem temperatura na wejściu parownika będzie rosła, tylko że temperatura parowania zależy od temperatury na jego wyjściu, a ta wraz z malejącym przepływem będzie spadać. Efekt - spadek mocy grzewczej i COP.

Proponuję wziąć przykład z kolegi "niedowiarek", zmierzyć deltę na poszczególnych biegach i wybrać właściwą.

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chwila, chwila. Skoro w instrukcji jak byk jest napisane ze przeplyw ma wynosic 1050 ltr na godz . To oznacza ze przy takim przeplywie pompa ma swoja moc. Jakim cudem moze spadac. Dzis sprawdzilem temp i po 8 godz pracy non stop zasilanie bylo 5 a powrot 2,5.

Nie zgodze sie tez ze na wyjsciu bedzie spadac, moze ale nieznacznie. A to dlatego ze jest znacznie wyzsza na zasilaniu. Wiec powrot moze byc taki sam jak i wczesniej na wyzszym biegu. A dzis zaobserwowalem ze jest jeszczy wyzszy niz byl. czyli mam wyzsze temp zasilania i powrotu, a pompa ma zapewniony optymalny przeplyw, po co zmieniac??

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chwila, chwila. Skoro w instrukcji jak byk jest napisane ze przeplyw ma wynosic 1050 ltr na godz . To oznacza ze przy takim przeplywie pompa ma swoja moc. Jakim cudem moze spadac. Dzis sprawdzilem temp i po 8 godz pracy non stop zasilanie bylo 5 a powrot 2,5.

Nie zgodze sie tez ze na wyjsciu bedzie spadac, moze ale nieznacznie. A to dlatego ze jest znacznie wyzsza na zasilaniu. Wiec powrot moze byc taki sam jak i wczesniej na wyzszym biegu. A dzis zaobserwowalem ze jest jeszczy wyzszy niz byl. czyli mam wyzsze temp zasilania i powrotu, a pompa ma zapewniony optymalny przeplyw, po co zmieniac??

 

Jeszcze raz - jakiej mocy masz pompe ze instrukcja podaje tylko 1m3/h ? Przy 1m3/h i zasilaniu 5stC, powrocie 2,5stC pompa ciagnie z gruntu niecale 3kW. Przy obecnych temperaturach moze to wystarcza ale jak przyjda wieksze mrozy toto bedzie za malo. A jezeli zwiekszasz predkosc (bieg pompy) i temperatura zasilania maleje (!) to znaczy ze masz za male DZ - glikol poprostu nie nadarza sie nagrzac w tym DZ i wraca chlodniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa 7,7 a DZ 160 mb pionowe. Temp ktore podalem, podalem moze za wczesnie bo mi wylicza srednia tygodniowa,a wczesniej pompa nie pracowala wiec moze byc jeszcze zawyzone dopiero w nastepnym tyg bede mogl konkretnie napisac. Taki przeplyw jest w instrukcji, pokazal mi to wczoraj serwisant i tak ustawil.

A to ze zwiekszam bieg a wowczas zasilanie malej to raczej normalne, przy wiekszym przeplywie nie zdazy odebrac tyle ciepla. No i mam jeszcze troche przypowietrzone wiec musi troche pompa popracowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem,ze rok temu 29/11/2010 podałem taki wynik:

Mam podobne temp w poziomym kolektorze 8,4C/5C w pierwszej godz grzania.Po kilku godzinach ciągłej pracy mam 7,1C/4 C.

 

Wczoraj miałem niemal identycznie w pierwszej godzinie grzania było 8,3oC/5oC.Nie wiem tylko jak było pod koniec pracy PCi.

Co do zmiany prędkości na pompce obiegowej to zmniejszenie prędkości zawsze zwiększało u mnie dt w DZ, spadał powrót a zasilenie różniło się może o 0,2 oC

Edytowane przez wit74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie nie maleje temperatura zasilania przy zwiększeniu biegu pompki - maleje tylko powrót....tzn robi się większa delta, to logiczne, ale zasilanie jest bez zmian

 

Logiczne dla mnie jest dokładnie odwrotnie: większy przepływ to mniejsza delta. Jak źródło nie jest "sztywne", tj. bardzo wydajne to jeszcze po jakimś czasie spadek temp. zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...