Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To może inaczej .

Skoro obniżenie nie ma znaczenia ,to podniesienie też .

Bo niby dlaczego

 

Nie bierzesz pod uwage, ze sposob dostarczenia ciepla przez pompe ma wplyw na jej efektywnosc. Lepiej jesli pracuje sobie w cyklach niz ciurkiem (nie wspominam nawet o wynalazkach typu zalczenie grzaly w niektorych pompach przy niskim powrocie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mieszasz fizyke z ekonomia. Oplacic sie moze energetycznie lub finansowo. To 2 rozne aspekty.

 

prowadząc tak dyskusję dochodzimy do absurdu.Na pytanie czy się opłaca .

Należałoby uwzględnić o której ktoś wyłączy ogrzewanie, o której włączy ,jaka jest bezwładność budynku,jaka jest wrażliwość mieszkańców na temperaturę (z jakiej temperatury weszli do domu),jak zmieniła się temperatura dz w tym czasie (wzrosła wraz cop).,Z jaką modulacją będzie pracowała PC, itp.

Jak sądzisz potrafisz to uwzględnić i podać jednoznaczną odpowiedź popartą obliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierzesz pod uwage, ze sposob dostarczenia ciepla przez pompe ma wplyw na jej efektywnosc. Lepiej jesli pracuje sobie w cyklach niz ciurkiem (nie wspominam nawet o wynalazkach typu zalczenie grzaly w niektorych pompach przy niskim powrocie).

To nie jest odpowiedź na moje pytanie .

 

Czy podniesienie temperatury ma znaczenia na koszty????????

 

Są pompy które nie mają dolnej granicy załączania grzałek .To dodatkowy parametr.

 

Czyto dlatego ,że jestem INSTALATOREM NIE .....

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzisz potrafisz to uwzględnić i podać jednoznaczną odpowiedź popartą obliczeniami.

 

Jestem daleki od tego. Dlatego dziwia mnie Twoje kategoryczne sady:

 

To zaprogramuj tak ,żeby Włączyło się wcześniej o 24 h niż wrócisz.

Pytanie było czy się opłaci obniżyć na 4 dni

 

OPŁACI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie widzisz sprzeczności w logice.

 

Skoro podniesie nie temperatury z 15 C do 20 C jest droższe .to niepodnoszenie jest tańsze.

Czy popełniam jakiś błąd logiczny?????????

 

Napisze Ci jak ja to widze. Moze sie myle, wiec sprawdzisz sobie:

 

Przypadek 1 (obnizenie czasowe)

Nizsza tenperatura w domu i nizsze straty: ZYSK

Praca pompy w dlugim cyklu celem odtworzenia temperatury do zadanej: STRATA

 

Przypadek 2 (podniesienie czasowe)

Wyzsza tenperatura w domu i wyzsze straty: STRATA

Praca pompy w dlugim cyklu celem podniesienia temperatury powyzej zadanej: STRATA

 

W przypadku 2 mamy 2 straty, wiec na plusz byc nie mozemy.

W przypadku 1 natomiast mamy zysk i strate wzajemnie sie "znoszace" w mniejszym lub wieksztm stopniu. IMHO przypadek 1 nie jest juz taki oczywisty.

 

Ot i moja logika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie widzisz sprzeczności w logice.

 

Skoro podniesie nie temperatury z 15 C do 20 C jest droższe .to niepodnoszenie jest tańsze.

Czy popełniam jakiś błąd logiczny?????????

 

Podnoszenie temperatury z 15 na 20 st.C wiąże się z kilkoma warunkami o których już koledzy pisali: wchodzenie w większym stopniu w drogi prąd (zasadne dla rozliczających się w takiej taryfie) praca na niższej temp. DZ i wyższej GZ = niski COP. Jakby nie patrzeć z praktycznego punktu widzenia nie są to czynniki generujące oszczędność w porównaniu z utrzymywaniem temperatury niezmiennej, mimo, że z czysto fizycznego punktu widzenia jest tak jak pisałeś: trzeba włozyć tę samą energię, którą się nie dostarczyło w czasie wyziębienia a czas kiedy była utrzymywana ta niższa temperatura to nizsza dT pomiędzy temp. wewnątrz budynku i zewnętrzną (zysk) Powtarzam: z praktycznego, ekonomicznego punktu to się nie zbilansuje nie mówiąc już o braku komfortu cieplnego po powrocie. Jedyne co mnie ciekawi to gdzie jest mniej więcej granica nieobecności (ile dni) podczas których warto rozważyć obniżenie temperatury zadanej i o ile ? Ja głosuję na opcję: ponad tydzień i obniżenie o 3K :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze Ci jak ja to widze. Moze sie myle, wiec sprawdzisz sobie:

 

Przypadek 1 (obnizenie czasowe)

Nizsza tenperatura w domu i nizsze straty: ZYSK

Praca pompy w dlugim cyklu celem odtworzenia temperatury do zadanej: STRATA

 

Przypadek 2 (podniesienie czasowe)

Wyzsza tenperatura w domu i wyzsze straty: STRATA

Praca pompy w dlugim cyklu celem podniesienia temperatury powyzej zadanej: STRATA

 

W przypadku 2 mamy 2 straty, wiec na plusz byc nie mozemy.

W przypadku 1 natomiast mamy zysk i strate wzajemnie sie "znoszace" w mniejszym lub wieksztm stopniu. IMHO przypadek 1 nie jest juz taki oczywisty.

 

Ot i moja logika.

W pierwszym przypadku podczas obniżania PC też nie prasuje ZYSK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym przypadku podczas obniżania PC też nie prasuje ZYSK

 

Mi nie chodzi o zysk w sensie ilosci dostarczonej energii, ale zysk czy starate w efektywnosci jej pozyskania. Piszac, ze pompa pracuje w dlugim cyklu generujac strate, mam namysli jej prace z nizszym COP, niz praca w krotkich cyklach przy utrzymywaniu temperatury zadanej.

Edytowane przez Pyxis
interpunkcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi o zysk w sensie ilosci dostarczonej energii ale zysk czy starate w efektywnosci jej pozyskania. Piszac, ze pompa pracuje w dlugim cyklu generujac strate mam namysli jej prace z nizszym COP niz praca w krotkich cyklach przy utrzymywaniu temperatury zadanej.

 

No to mamy problem bo mi chodzi o energie dostarczoną do budynku ,a nie lepszy czy gorszy cop.

Cop jest nieistotny jak pompa nie pracuje .

COP rośnie przy niższej temperaturze w obiekcie ,spadnie przy forsowaniu wzrostu temperatury .

Ale ilość energii dostarczonej do obiektu spadnie.

Nie twierdzę ,że to ma sens.Ja odradzam taką zabawę.Jak pisałem zablokowałem klientowi taką możliwość .

Szczególnie w trybie dobowym. trudno to z synchronizować z normalnym użytkowaniem.

 

Podstawowym parametrem jest to ,ze obniżenie temp powoduje mniejsze zapotrzebowanie na energię .

 

Kwestia ile będzie kosztowała energia to już dalszy ciąg.

Znajoma ma załadowany kominek.Jak wraca po tygodniu odpala kominek i kocioł .Po 5 godzinach jest OK

Teraz kocioł wyłączyła jest 10 C w domu .Koszty 0 A w 5 h pójdzie 10 m3 gazu 20 zł zamiast 10 zł /na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy problem bo mi chodzi o energie dostarczoną do budynku ,a nie lepszy czy gorszy cop.

Cop jest nieistotny jak pompa nie pracuje .

COP rośnie przy niższej temperaturze w obiekcie ,spadnie przy forsowaniu wzrostu temperatury .

Ale ilość energii dostarczonej do obiektu spadnie.

Nie twierdzę ,że to ma sens.Ja odradzam taką zabawę.Jak pisałem zablokowałem klientowi taką możliwość .

Szczególnie w trybie dobowym. trudno to z synchronizować z normalnym użytkowaniem.

 

Podstawowym parametrem jest to ,ze obniżenie temp powoduje mniejsze zapotrzebowanie na energię .

 

Kwestia ile będzie kosztowała energia to już dalszy ciąg.

Znajoma ma załadowany kominek.Jak wraca po tygodniu odpala kominek i kocioł .Po 5 godzinach jest OK

Teraz kocioł wyłączyła jest 10 C w domu .Koszty 0 A w 5 h pójdzie 10 m3 gazu 20 zł zamiast 10 zł /na dobę

 

Nauczylem sie juz, ze przy pompie ciepla rzeczy oczywiste np przy tej samej podlogowce ale z kablami czy innym kociolku, przestaja takimi oczywistymi byc. Ten COP zalezny od parametrow pracy jednak wprowadza pewne modyfikacje do niby prostych obliczen. Zwroc tez uwage, ze przy mocach pomp ciepla instalowanych w domach czesto na podstawie dokladnych obliczen OZC (nieprzewymiarowanych) ten okres pracy pompy z nizszym COP bedzie stosunkowo dlugi. To nie bedzie odpalenie kociolka 30kW na 5h.

 

Ja wyjezdzajac na kilka dni temperatury w domu nie ruszam. Jak bede wyjezdzal na 2 tyg, to wtedy chyba obnize o te 2-3K godzac sie na uciazliwosc zimnej chalupy po powrocie w imie ewentualnych oszczednosci (ciekawe co by wyszlo z odczytow podlicznika - czy gra wogole warta swieczki). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...