Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hmm

Bardziej bym się teraz martwił o nową sprężarkę. Po takiej awarii, trzeba przeprowadzić płukanie i odkwaszanie instalacji.

Bez tego nowa sprężarka długo nie pociągnie. Masz jakąś gwarancję na tę nową, fakturę za usługę?

 

Pan z serwisu, który wymieniał sprężarkę dał roczną gwarancję na pracę sprężarki i 2 lata na szczelność układu.

Ps. Czy reg. zaworu rozprężnego jest skąplikowana i konieczna po wymianie na mniejszą sprężarkę ?

Z tego co się orientuje usługa zakończła się na załaczeniu pompy, więc reg. na pracującej pompie raczej nie wykonywał- spytam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic już nie ma. Jak pisalem wczesniej to podlaczajac wieksza pompe do napelniania przeplyw byl OK.

 

Zatem musze chyba sprobowac z wieksza pompa...

Opory całkowite (z delty) wychodzą jakieś podejrzanie duże.

Skoro nie ma tam żadnych cienkich rurek (solary), pętle drożne, zawory (faktycznie) otwarte, obiegówka sprawna, filtr usunięty, to pozostaje już tylko parownik.

Masz:

10 pętli po 100m PE32

Dobieg 80m PE40

Opory dla 2,1m3/h (chłodnicza 7,35kW, delta 3*C) wychodzą ok. 25,6kPa. Zatem przy RS 25/8 pozostaje dla reszty (parownik, rury przyłączeniowe) ok. 36kPa.

Tylko, że obecnie przepływ masz tam znacznie niższy.

Ciekawe, o ile zmaleje delta przy dwóch obiegówkach szeregowo.

 

Zamiast 25,6kPa, powinno być 19kPa.

Edytowane przez Zigobar
Błąd w obliczeniach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako "świeży" użytkownik pompy ciepła mam pytanie. Obecnie temp. DZ mam na wejściu 1.5 stopnia na wyjściu -2.0. Odwierty 2x80mb. Dom jest w trakcie budowy, ale już ocieplony. Czy z czasem pojawią się dodatnie temp. czy raczej tak już zostanie ?

 

Masz niskie temperatury DZ jak na tak lagodna zime. Nie za ostro eksploatujesz opmpe w takim niedokonczonym domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opory całkowite (z delty) wychodzą jakieś podejrzanie duże.

Skoro nie ma tam żadnych cienkich rurek (solary), pętle drożne, zawory (faktycznie) otwarte, obiegówka sprawna, filtr usunięty, to pozostaje już tylko parownik.

Masz:

10 pętli po 100m PE32

Dobieg 80m PE40

Opory dla 2,1m3/h (chłodnicza 7,35kW, delta 3*C) wychodzą ok. 25,6kPa. Zatem przy RS 25/8 pozostaje dla reszty (parownik, rury przyłączeniowe) ok. 36kPa.

Tylko, że obecnie przepływ masz tam znacznie niższy.

Ciekawe, o ile zmaleje delta przy dwóch obiegówkach szeregowo.

 

Wg instrukcji pompy przeplyw powinien byc na poziomie okolo 0,55l/s, to bedzie okolo 2m3/h. Nie wiem jak policzyles opory mojego kolektora. Ale ja uwzglednil bym jeszcze to , ze dom i najwyzsza nitka kolektora jest okolo1,5 m wyzej, niz studzienka. Moze to ma znaczacy wplyw. Dzisiaj delta byla na poziomie 5K po okolo 2h pracy. Na poczatku przez okolo godzine było DZ+7/-1, a po 2h DZ+5/-1. Dzisiaj było troche slonca i DZ widac troche się nagrzalo.

 

PS. A jeśli mam zapchany parownik to da się to jakoś przeczyscic? Mogę odkrecic krocce i "dmuchnac" i na czuja sprawdzic czy tam jest cos zapchane... Jest jakis sposob na sprawdzenie? Aha, a moze to wina obudowy filtra 1", moze on jest za maly i on tak to dlawi? Jak zajrze do srodka to tam jest dosc mala "dziurka"....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji pompy przeplyw powinien byc na poziomie okolo 0,55l/s, to bedzie okolo 2m3/h. Nie wiem jak policzyles opory mojego kolektora. Ale ja uwzglednil bym jeszcze to , ze dom i najwyzsza nitka kolektora jest okolo1,5 m wyzej, niz studzienka. Moze to ma znaczacy wplyw. Dzisiaj delta byla na poziomie 5K po okolo 2h pracy. Na poczatku przez okolo godzine było DZ+7/-1, a po 2h DZ+5/-1. Dzisiaj było troche slonca i DZ widac troche się nagrzalo.

 

PS. A jeśli mam zapchany parownik to da się to jakoś przeczyscic? Mogę odkrecic krocce i "dmuchnac" i na czuja sprawdzic czy tam jest cos zapchane... Jest jakis sposob na sprawdzenie? Aha, a moze to wina obudowy filtra 1", moze on jest za maly i on tak to dlawi? Jak zajrze do srodka to tam jest dosc mala "dziurka"....

Ten filtr na pewno nie pomaga ,nie napisałeś jaki masz parownik a może masz za wysokie stężenie glikolu (za gesty) i dlatego masz dużą deltę.

Do pompy wystarcza w zupełności na -10*C do -12* C .

Ja jeszcze na początku miałem duże stężenie glikolu propylenowego i się jaja działy:mad:

Jeszcze piszesz że masz kolektor wyżej o 1,5m niż studzienka co może powodować korki powierza na końcówkach pętli a pozostałe pracują na większych oporach.

Edytowane przez kkdarch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

 

W filtrach pompie nic nie bulgoce. Cisza nawet na najwyzszym biegu. Upuscilem troche glikolu i sprawdzilem gestosc. Pokazuje okolo -18, nie wiem jak dokladny jest ten przyrzad, ale to już widac, ze jest tam sporo glikolu...

 

Co do odpowietrzenia to jestem na bank pewny, ze jest odpowietrzony.

 

Po drodze mam jeszcze 3 zawory DN25 no i ten korpus filtra z gwintem 1". Przyjrzalem mu się i jest on odwrotnie zamontowany, niezgodnie z przeplywem, więc to moze tez dlawic przepyw. Nie ma to jak wszystko samemu zrobic bo teraz widac jacy sa instalatorzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzałeś każdą pętlę osobno, na zamkniętych pozostałych? To bardzo ważne!

 

Odwrotnie zamontowany filtr dla oporów nie stanowi różnicy.

 

Te zawory DN25, to popatrz czy nie są DN25R, takie oszczędnościowe wykonania, często się trafiają zwłaszcza że każdy chce tanio, tanio, tanio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzałeś każdą pętlę osobno, na zamkniętych pozostałych? To bardzo ważne!

 

Odwrotnie zamontowany filtr dla oporów nie stanowi różnicy.

 

Te zawory DN25, to popatrz czy nie są DN25R, takie oszczędnościowe wykonania, często się trafiają zwłaszcza że każdy chce tanio, tanio, tanio...

 

Zawory DN25, jednak mam jeszcze jeden, DN20.

 

Petle odpowietrzane pojedynczo.

 

Ale nawet jeśli jedna jest zapowietrzona albo dwie, to nie powinno byc problemem z przeplywem, bo zostaje jeszcze kilka petli. Wszystkich jest 10.

 

W sobote sam zaloze dodatkowa pompe i zobacze jak to bedzie chodzic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drodze mam jeszcze 3 zawory DN25

Kulowe, czy grzybkowe ? Jeśli grzybkowe, to mogą tłumić. DN20 też nie pomaga... Przy 10 pętlach koło 80%oporów powinno być na samym wymienniku pc.

Nie ma to jak wszystko samemu zrobic

Też nie jest bezbłędnie, ale przynajmniej zazwyczaj wiesz, co spartaczyłeś ;-)

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulowe, czy grzybkowe ? Jeśli grzybkowe, to mogą tłumić. DN20 też nie pomaga... Przy 10 pętlach koło 80%oporów powinno być na samym wymienniku pc.

 

Też nie jest bezbłędnie, ale przynajmniej zazwyczaj wiesz, co spartaczyłeś ;-)

 

Wszystkie zawory kulowe. mam jeszcze jakieś 1,5mb rurek PP o średnicy zewnętrznej 25, więc w środku też trochę mniej.

 

Zatem to może być zapchany wymiennik, tylko że czym się zapchał. Pompa jest nowa. gdy ją kupiłem to miała 1rh na liczniku.

 

No nic podłączę druga pompę i zobaczę. Zobaczę też jak będzie pokazywał ciepłomierz, jakie będzie ogólne COP. Jak będzie w miare OK, to podaruje na ten sezon te dolne źródło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zawory kulowe. mam jeszcze jakieś 1,5mb rurek PP o średnicy zewnętrznej 25, więc w środku też trochę mniej.

Dopiero teraz robi się nieciekawie....

Dlaczego o najważniejszym wspominasz na sam koniec?

Bo jeśli wyciągniesz z rękawa kolejny gwóźdź do trumny typu "rura PP o średnicy 25mm", to moją propozycją będzie: wywal istniejącą instalację w części DZ i zrób normalną, bez takich wisienek na torcie.

Zresztą już nic więcej nie trzeba wyszukiwać, to co do tej pory opisałeś kwalifikuje część instalacji DZ do wywalenia.

Mocniejsza pompa obiegowa tylko poprawi, zmniejszy deltę, nie poprawi kosztów eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz robi się nieciekawie....

Dlaczego o najważniejszym wspominasz na sam koniec?

Bo jeśli wyciągniesz z rękawa kolejny gwóźdź do trumny typu "rura PP o średnicy 25mm", to moją propozycją będzie: wywal istniejącą instalację w części DZ i zrób normalną, bez takich wisienek na torcie.

Zresztą już nic więcej nie trzeba wyszukiwać, to co do tej pory opisałeś kwalifikuje część instalacji DZ do wywalenia.

Mocniejsza pompa obiegowa tylko poprawi, zmniejszy deltę, nie poprawi kosztów eksploatacji.

 

po to chyba forum aby sie popytać.

 

Ja popełniłem błąd, że pozwoliłem podłączyć DZ do pompy podczas mojej nieobecności. No ale coż.... tak bywa.

 

Zatem jakoś się przemęczę. Od pompy do rur PE40 mam jakieś 1m na zasilaniu i jakiś 1m na powrocie rur PP o średnicy jak napisałem zewnętrznej 25mm. czyli jak wywale 2mb rur PP o mniejszym przekroju (jakieś 20mm) to to pomoże??? Może i pomoże, ale czy na 100%.

 

w pompie wszystkie połączenia mam z rur karbowanych nierdzewnych ośrednicy 25mm, Jest tego pewnie jakieś 4mb. Widać producent też oszczędzał....

 

no nic, póki co ważne jest , że "jakoś" to działa. Poprawię to sam jak zrobi się ciepło :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...