Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobra to w skrócie.

Dom parterowy z poddaszem ,140 m2 powierzchni użytkowej.

Ściany Porotherm 24 + 20 cm TO TERMONIUM PLUS fasada 0,031 W/(m·K)

Podłoga 15 cm TO Gold 0,035 W/(m·K)

Dach wełna 15 + 10 Climowool DF2 0,034 W/(m·K)

Pompa NIBE F1145 8kW

Dom 100% podłogówka

Reku Zehnder ComfoAir 350 VW Luxe (jeszce wyłączone)

 

Obecnie w domu trwają prace wykończeniowe kafle etc. - poza tymczasowymi drzwiami wejściowymi na zewnątrz wszystko gotowe.

DZ: 2 odwierty po 80mb Muovitech Turbo Collector.

Pompa przepracowala 320 godzin (410 uruchomień), grzałka 27 godzin.

Przy okazji zapytam czy ktoś wie co w NIBE oznacza "różn. między dod. stopn."?

 

Czesc, jak dla mnie to niezlym ,,kwiatkiem" jest ilosc startow pompy, ja gdy odpalilem system trzymalem tem. wew. 15-16*C i postaraj sie wysterowac tak Pc aby wydluzyc postoj/prace Pc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 godzinie DZ: 3,5 / 0,7

Widać, że ogromne ulewy które nawiedzają Pomorze podregenerowały DZ tak, że jest ono nadzwyczaj stabilne od około 1-2 tygodni.

 

Po 2 godzinach DZ: 3,1 / 0,4

 

Przez pierwszą godzinę zużycie prądu 1,79 kWh

Przez drugą godzinę zużycie prądu: 1,87 kWh

Odliczając pompki DZ i GZ (205 + 84 W) sprężarka "ciągnęła" w pierwszej godzinie 1,501 kWh a w drugiej: 1,581 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie rozpoczęliśmy 17 grudnia, przez 22 dni włączona była funkcja osuszania podłogi. Dzisiaj obniżyłem wartość stopniominut do -100 dla uruchamiania sprężarki, zostawiłem grzałkę na -400. Od 3 dni włączony czujnik temp. pokojowej - zadana temperatura 18 stopni - zobaczę przez parę dni ile będzie załączeń i ile godzin. Wiesz może co oznacza w menu stopniominut "różn. między dod. stopn." ?

 

Ten parametr określa do jakiej maksymalnejwartości może wzrosnąć bieżąca wartość stopniominut.

Jeśli obliczona temp zasilania jest niższa od faktycznej temp. zasilania tostopniominuty rosną i ich wartość zatrzyma się na wartości określonej właśnietym parametrem (u mnie +100), gdy obliczona temp. zasilania będzie wyższa odbieżącej temp. zasilania to wartość stopniominut zacznie spadać i załączypompę gdy dojdzie do wartości przy której ma to nastąpić (u mnie-180). Jeśli praca pompy nie daje rad podnieś temp zasilania powyżejobliczone temp. zasilania to stopniominuty nadal spadają i zatrzymają się nawartości przy której ma się włączyć grzałka (u mnie -400). Jednak grzałkawłączy się wówczas gdy jest spełniony dodatkowy parametr tzn temp. zewnętrznaprzy której dozwolone jest używanie grzałek (u mnie -15 o C).Więc przy temperaturach na zewnątrz takich jak obecnie to grzałka się niewłączy a wartość stopniominut zatrzymają się na wartości -399 oczywiściejedynie jeśli pompa nie da rady podnieść temp. zasilania a takiecoś ma często miejsce przy wygrzewaniu posadzek gdy jest potrzebnepuszczenie wody na zasilanie o temp +45oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten parametr określa do jakiej maksymalnejwartości może wzrosnąć bieżąca wartość stopniominut.

Jeśli obliczona temp zasilania jest niższa od faktycznej temp. zasilania tostopniominuty rosną i ich wartość zatrzyma się na wartości określonej właśnietym parametrem (u mnie +100), gdy obliczona temp. zasilania będzie wyższa odbieżącej temp. zasilania to wartość stopniominut zacznie spadać i załączypompę gdy dojdzie do wartości przy której ma to nastąpić (u mnie-180). Jeśli praca pompy nie daje rad podnieś temp zasilania powyżejobliczone temp. zasilania to stopniominuty nadal spadają i zatrzymają się nawartości przy której ma się włączyć grzałka (u mnie -400). Jednak grzałkawłączy się wówczas gdy jest spełniony dodatkowy parametr tzn temp. zewnętrznaprzy której dozwolone jest używanie grzałek (u mnie -15 o C).Więc przy temperaturach na zewnątrz takich jak obecnie to grzałka się niewłączy a wartość stopniominut zatrzymają się na wartości -399 oczywiściejedynie jeśli pompa nie da rady podnieść temp. zasilania a takiecoś ma często miejsce przy wygrzewaniu posadzek gdy jest potrzebnepuszczenie wody na zasilanie o temp +45oC.

 

W takim razie mam jeszcze 2 pytania. Rozumiem, że obliczona temp. zasilania 20 stopni, faktyczna temp. zasilania 25. W takim wypadku co minutę doliczana jest wartość 5. W momencie osiągnięcia 0 stopniominut wyłącza się sprężarka, ale nadal sytuacja zostaje taka sama. Przez kolejne powiedzmy 20 minut cały czas mamy 5 stopni więcej niż zadana na zasilaniu, więc stopniominuty = 100. Jeśli ustawię parametr na 100, to w jaki sposób pompa wyrówna temp. żeby dalej nie rosły stopniominuty ? Czy to tylko wartość parametru i rzeczywiście może być nawet 150, ale pompa tego nie pokazuje ?

 

Drugie pytanie mam takie, gdzie ustawia się, że temp. przy której jest dozwolone używanie grzałek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin ciągłej pracy przy temp. zewnętrznych circa +5 st.C ? Do tego bardzo wysokie temperatury GZ. To jakie będą przy -10... -15 ?

Chyba, że pierwszy sezon i wygrzewanie domu.

 

Grzeję w nocy co i w międzyczasie przez 1,5h cwu. W dzień jak potrzeba dogrzewam w godz 13-15. W ten sposób PC załącza się 2 czasami 3 razy/dobę. Obecnie chodzi po ok 7h/dobę. 35na zasilaniu bo taką mam ustawioną max temp. Nie chcę by pompa niepotrzebnie taktowała.Przy -15 mam tak samo. Teraz w nocy też jest ok 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję w nocy co i w międzyczasie przez 1,5h cwu. W dzień jak potrzeba dogrzewam w godz 13-15. W ten sposób PC załącza się 2 czasami 3 razy/dobę. Obecnie chodzi po ok 7h/dobę. 35na zasilaniu bo taką mam ustawioną max temp. Nie chcę by pompa niepotrzebnie taktowała.Przy -15 mam tak samo. Teraz w nocy też jest ok 0.

 

U mnie PCi "chodzi" obecnie stabilnie od prawie miesiąca w trybie: 13:00-16:00 i 22:00-01:00. Dwa razy na dobę. Od 1:00 do 6:00 mimo, że mam podbicie 3K nie załącza się bo temperatura nie spada poniżej wartości histerezy. Wystarcza do utrzymywania stabilnej temp.~22,5 (w łazienkach) i 21,5 w pozostałych pomieszczeniach. Wahania są minimalne rzędu 0,2...0,5. PCi pracuje 6 godzin na dobę. Twój sposób gonienia PCi nawet 6 godzin w nocy na wysokiej temperaturze zadanej jakoś mi się nie podoba :no: Do jakiej wzrasta Ci temperatura w domu po owych 6-ciu godzinach grzania na c.o. ? Ja miałem podobny problem, tzn. miałem wysoką temperaturę zadaną a pompa i tak taktowała za często bo wahania temperatruy w domu były zbyt duże. Miało to miejsce kiedy niepotrzebnie tłumiłem przepływy na obwodach w sypialniach i salonie w celu uzyskania niższych temperatur niż w łazienkach. Rozwiązaniem okazało się wykonanie dwóch czynności:

1) odkręcenie na maksa przepływów na wszystkich obwodach. W wyniku temperatura w domu skoczyła do góry. Wówczas:

2) wybór niższej aż o 3K krzywej grzania co spowodowało obniżenie temperatur zasilania GZ (obecnie przy podbiciu o 3K w tanim prądzie jest w granicach 27-29 st.C)

Mimo wyboru niższej krzywej grzania temperatura w domu stabilna i na tym samym poziomie co przed zmianami. najwidoczniej dom we wszystkich pomieszczeniach akumuluje wystarczającą ilość energii cieplnej czego nie "robił" kiedy tłumiłem przepływy do tych pomieszczeń.

Jak to u Ciebie wygląda ? Może masz podobną sytuację do tej którą ja miałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie PCi "chodzi" obecnie stabilnie od prawie miesiąca w trybie: 13:00-16:00 i 22:00-01:00. Dwa razy na dobę. Od 1:00 do 6:00 mimo, że mam podbicie 3K nie załącza się bo temperatura nie spada poniżej wartości histerezy. Wystarcza do utrzymywania stabilnej temp.~22,5 (w łazienkach) i 21,5 w pozostałych pomieszczeniach. Wahania są minimalne rzędu 0,2...0,5. PCi pracuje 6 godzin na dobę. Twój sposób gonienia PCi nawet 6 godzin w nocy na wysokiej temperaturze zadanej jakoś mi się nie podoba :no: Do jakiej wzrasta Ci temperatura w domu po owych 6-ciu godzinach grzania na c.o. ? Ja miałem podobny problem, tzn. miałem wysoką temperaturę zadaną a pompa i tak taktowała za często bo wahania temperatruy w domu były zbyt duże. Miało to miejsce kiedy niepotrzebnie tłumiłem przepływy na obwodach w sypialniach i salonie w celu uzyskania niższych temperatur niż w łazienkach. Rozwiązaniem okazało się wykonanie dwóch czynności:

1) odkręcenie na maksa przepływów na wszystkich obwodach. W wyniku temperatura w domu skoczyła do góry. Wówczas:

2) wybór niższej aż o 3K krzywej grzania co spowodowało obniżenie temperatur zasilania GZ (obecnie przy podbiciu o 3K w tanim prądzie jest w granicach 27-29 st.C)

Mimo wyboru niższej krzywej grzania temperatura w domu stabilna i na tym samym poziomie co przed zmianami. najwidoczniej dom we wszystkich pomieszczeniach akumuluje wystarczającą ilość energii cieplnej czego nie "robił" kiedy tłumiłem przepływy do tych pomieszczeń.

Jak to u Ciebie wygląda ? Może masz podobną sytuację do tej którą ja miałem ?

 

Wiem że sobota ale pisałem że w trakcie tych 6h 1,5h to grzanie CWU. PC jest tak ustawiona aby o godzinie 6 rano temp wewn osiągnęła 22,3st, i w ciągu godziny po wyłączeniu PC temperatura wzrasta do 22,5-22,6st. a włącza się w nocy gdy temp spadnie do 22,1st. Teraz jest to ok. 5h wraz z grzaniem CWU. W dzień 13-15 w zależności od potrzeby dogrzewa CWU a później CO. Przy obecnych temp takie grzanie sprawia że temp wewn. jest na poziomie 22,1-22,5. Te 35 było podczas testów gdy pompka GZ pracowała na 2 biegu. Na 3 po takim grzaniu jest ok 1,5 mniej. W wątku o prądzie wrzucę dane za 10 dni stycznia. Domy mamy bardzo podobne więc możesz sobie porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 35 było podczas testów gdy pompka GZ pracowała na 2 biegu. Na 3 po takim grzaniu jest ok 1,5 mniej.

 

35 st. C przy temp. zewnętrznych w okolicach 0,0...5,0 to dużo ale 33,5 (3 bieg pompki GZ) to... też dużo. No ale może to jest w Twoim przypadku optimum ustalone doświadczalnie w celu maksymalnego wykorzystaia taniej taryfy. A o to w tym wszystkim chodzi. W wątku o kosztach prądu zamieściłem symulację kosztów w G12w vs. G11. Zyski są spore i warto "pchać" pracę pompy w godzinach taniego prądu. Oczywiście z zachowaniem komfortu czyli akceptowalnymi wahaniami temperatury w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 st. C przy temp. zewnętrznych w okolicach 0,0...5,0 to dużo ale 33,5 (3 bieg pompki GZ) to... też dużo. No ale może to jest w Twoim przypadku optimum ustalone doświadczalnie w celu maksymalnego wykorzystaia taniej taryfy. A o to w tym wszystkim chodzi. W wątku o kosztach prądu zamieściłem symulację kosztów w G12w vs. G11. Zyski są spore i warto "pchać" pracę pompy w godzinach taniego prądu. Oczywiście z zachowaniem komfortu czyli akceptowalnymi wahaniami temperatury w domu.

 

Mam trochę przewymiarowaną PC. Grzanie chcę zaczynać w nocy jak najpóźniej. Lepiej się śpi.Dlatego jak się załączy to gonię ja na max. Ograniczeniem jest tylko temp wewn. lub MAX CO ust właśnie na 35 st. Oczywiście mogę ograniczyć ją jeszcze krzywą ale wtedy PC włącza się kilka razy a czasami nie dogrzeje w taniej więc nie ma sensu. Takie ustawienie jest jak do tej pory najbardziej komfortowe. Czekam na mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie odnośnie min. temp. zasilania jaką macie ustawioną na pompie. Fabrycznie jest to 20 stopni, czy ktoś zmniejszał tą wartość ?

 

ja mam 16 , gdyż mam opcję chłodzenia pasywnego. Ale jak masz 20 i tem spada ponizej tej temp. to pompa zawsze się włączy mimo ustawionych stopniominut.... U mnie tak jest, nie wiem jaka pompe ty mas....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 16 , gdyż mam opcję chłodzenia pasywnego. Ale jak masz 20 i tem spada ponizej tej temp. to pompa zawsze się włączy mimo ustawionych stopniominut.... U mnie tak jest, nie wiem jaka pompe ty mas....

 

Ja mam NIBE F1145, chciałem wczoraj ustawić temp. 16 stopni w domu, ale nie jest to możliwe, ponieważ szybciej spada temp. zasilania na poniżej 20 i uruchamia się pompa. Zmienię jutro na min. zasilania na 16 i wtedy jest szansa na trochę oszczędności :) U mnie dom w budowie, więc szkoda grzać do 22 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam nibe f1145, chciałem wczoraj ustawić temp. 16 stopni w domu, ale nie jest to możliwe, ponieważ szybciej spada temp. Zasilania na poniżej 20 i uruchamia się pompa. Zmienię jutro na min. Zasilania na 16 i wtedy jest szansa na trochę oszczędności :) u mnie dom w budowie, więc szkoda grzać do 22 stopni.

 

u mnie w domu 19-20, jestem n etapie zakładania gniazdek i lamp sufitowych. Niedlugo przeprowadzka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...