Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Grzeje wszystko to co mam, a wtym jest garaz 37m2, w garazu tez mam podlogowke, nie mam drzwi między garazem, więc to tez wychladza caly dom. Wszystko mam pootwierane na maxa, niebawem zaloze sterowniki pokojowe z silownikami na rozdzielaczu.

 

Pompka od GZ to wilo 25/x taka sama jak w DZ. Pracuje tylko wtedy gdy chodzi pompa a więc w 2 taryfie. PC grzeje bufor, z ktorego dwie pompki odbieraca cieplo na parterze jedna i na pietrze druga. W domu mam okolo 3500mb pexalu. Pompka chodzi na 3 biegu. Przy rozdzielaczach na 1. Dodam jeszcze ze kubatura mojego domu przy takich metrach podlog to 1050m3, więc sporo.

 

Masz rurki położone co 6,5 cm??? O takim zagęszczeniu to jeszcze nie słyszałem.

Mi poszło jakieś 2100 mb rury na powierzchni o ponad 100m2 większej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rurki położone co 6,5 cm??? O takim zagęszczeniu to jeszcze nie słyszałem.

Mi poszło jakieś 2100 mb rury na powierzchni o ponad 100m2 większej.

 

Napisalem 3500 a mialo byc 2500, rzeczywiscie, pomylilem sie. Tak w zaokragleniu. Mam wg projektu 230 m 2 podlog, ale kilka scian zrobilem cienszychn z kilku zrezygnowalem. Nie podnosilem również dodatkowych scian kolankowych wg projektu , więc tez troche nalecialo. Rurki ukladalem co 10cm, w lazienkach ciut ciasniej. Wszystko to zalalem anchydrytem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP z DTR-ki a rzeczywisty to dwie różne sprawy. Firmy produkujące pompy zawsze podają wyniki w warunkach laboratoryjnych. Niby prosta sprawa - COP zależy od temperatur i delt GZ i DZ ale w praktyce jakoś wychodzi co innego.

U mnie, na dzień dzisiejszy COP wychodzi około 3,85 przy DZ 6,7C/ 0 podczas gdy GZ mam w buforze 32C do 39C.

COP mam 4 jak DZ =7,3C lub wyżej, tydzień temu jeszcze tak miałem.

DZ ładnie mi się regeneruje, wystarczy troszkę odpoczynku (jak na dworze około +7 przez kilka dni i noc na plusie).

COP chwilowo spada do 3,5 podczas grzania CWU - mam zasobniki 2x 300L i duże pobory.

Z DTR-ki wynika że optymalnie COP powinienem mieć 4,7 - a ja cieszę się jak mam 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP z DTR-ki a rzeczywisty to dwie różne sprawy. Firmy produkujące pompy zawsze podają wyniki w warunkach laboratoryjnych. Niby prosta sprawa - COP zależy od temperatur i delt GZ i DZ ale w praktyce jakoś wychodzi co innego.

U mnie, na dzień dzisiejszy COP wychodzi około 3,85 przy DZ 6,7C/ 0 podczas gdy GZ mam w buforze 32C do 39C.

COP mam 4 jak DZ =7,3C lub wyżej, tydzień temu jeszcze tak miałem.

DZ ładnie mi się regeneruje, wystarczy troszkę odpoczynku (jak na dworze około +7 przez kilka dni i noc na plusie).

COP chwilowo spada do 3,5 podczas grzania CWU - mam zasobniki 2x 300L i duże pobory.

Z DTR-ki wynika że optymalnie COP powinienem mieć 4,7 - a ja cieszę się jak mam 4.

 

Więc jak mi wychodzi 3,7 to tez się ciesze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne wyniki, dzięki!

Może i słusznie niektórzy zarzucają mi teorie spiskowe, ale po tym widać, że coś jest na rzeczy.

 

Przy okazji skop z garażowego on/offa za 14 dni stycznia ze średnia 3,3C

CO 849,44 kWh

CWU 133,33 kWh

Zużyty prąd 267,75 kWh

skop 3,67

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy posiadanie szamba daje jakieś benefity przy DZ?

Czy można jakoś wkoło szamba owinąć trochę rury PE?

Czy jakkolwiek to wykorzystać - w końcu szambo to MEGA zrzut całej CWU z domu + ciepła woda z pralki, zmywarki + zimna woda często ogrzana w domu np. w kibelku.

Sporo się tego marnuje - idealne miejsce na DZ :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy posiadanie szamba daje jakieś benefity przy DZ?

Czy można jakoś wkoło szamba owinąć trochę rury PE?

Czy jakkolwiek to wykorzystać - w końcu szambo to MEGA zrzut całej CWU z domu + ciepła woda z pralki, zmywarki + zimna woda często ogrzana w domu np. w kibelku.

Sporo się tego marnuje - idealne miejsce na DZ :D

 

Pewnie zysk nie wielki , roboty dużo i ryzyko że zamrozisz szambo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 godzinach DZ: 3,1 / 0,4

 

Przez pierwszą godzinę zużycie prądu 1,79 kWh

Przez drugą godzinę zużycie prądu: 1,87 kWh

Odliczając pompki DZ i GZ (205 + 84 W) sprężarka "ciągnęła" w pierwszej godzinie 1,501 kWh a w drugiej: 1,581 kWh

 

Dzisiaj po 1 godzinie DZ: 4,3 / 0,6

DZ przykryte śniegiem i stąd cieplejsze ? Na zewnątrz całodobowo w okolicach -1,0...0,0 st.C podczas gdy kilka-klkanaście dni temu przy lekko dodatnich temp. zewn. miałem na DZ po 1h 3,5 /0,7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...