Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Jak już założycie te czujniki na rurę, to zaizolujcie otuliną cały czujnik wraz z rurą jakąś izolacją i zaklejcie brzegi taśmą izolacyjną aby nie było dopływu powietrza. To może wprowadzać dość spory uchyb. Przy jednej pompie miałem różnicę 1,5K między zasilaniem i powrotem parownika przy niepracującej sprężarce. Okazało się że izolacja była uszkodzona na jednym z czujników i "łapał" powietrze lekko nagrzane od sprężarki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak już założycie te czujniki na rurę, to zaizolujcie otuliną cały czujnik wraz z rurą jakąś izolacją i zaklejcie brzegi taśmą izolacyjną aby nie było dopływu powietrza. To może wprowadzać dość spory uchyb. Przy jednej pompie miałem różnicę 1,5K między zasilaniem i powrotem parownika przy niepracującej sprężarce. Okazało się że izolacja była uszkodzona na jednym z czujników i "łapał" powietrze lekko nagrzane od sprężarki.

Ja zamontuje te czujniki na zewnątrz pompy. Pewnie gdzieś zaraz na wejściu do PCi. Moja sprężarka nie jest niczym zaizolowana i jej góra jest bardzo gorąca podczas pracy, może dobra izolacja załatwiłaby sprawę ale na zewnątrz będzie pewniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu pracy, no jeszcze nie całym bo dopiero piątek. Moje temp to 1,6/-0,4

To są średnie z tygodnia. Jak pisałem wcze4śniej pompa pracowała jednego dnia bardzo długo podnosząc temp z 12 do 15 stopni i wówczas na pewno zasilanie mocno spadło. Teraz poustawiałem już wszystko i zobaczymy jak na stałych parametrach będzie zachowywać się temp DZ. Jedna rzecz mnie dziwi. Jak pisałem wcześniej zmniejszyłem bieg pompki DZ gdyż pompowała 3 tys ltr/h. Według serwisanta i książki serwisowej moja pompa potrzebuje 1050 na godz. na I biegu DZ mam około 1200. Więc tak zostało ustawione. Według logiki powinna sie zwiekszyc delta DZ a tu nic dalej w okolicach 2 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzila w taryfie nocnej okolo 4 godzin, od 22 do 6 ale nie wiem dokladnie w jakich godzinach. Przyjechalem okolo 15, pompa jeszcze chodzila od 13, czyli kolejne 2 godziny, nastepnie wylaczylem ogrzewanie zamontowalem czujniki i podnioslem temp tak aby przez godzine jeszcze pochodzila, takie byly temp po tej kolejnej godzinie pracy. Wydaje mi sie ze u mnie jest jakis ciek wodny, zrodlo szybko schodzi z temp ale tez szybko sie regeneruje Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis zamontowalem czujniki na DZ. Od razu pokazalo ze mam za niski bieg na pompce bo delta wynosila 6,5 stopnia. Zrobilem na drugi bieg i jest 4 stopnie. A temp zasilania to 3,1 st a powrot -0,8

 

No pisalem to juz dawno temu :-) Ja mam teraz zasilanie +5, wyjscie 0. Niedlugo bede zlizywal lod z zaworu DZ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pisalem to juz dawno temu :-) Ja mam teraz zasilanie +5, wyjscie 0. Niedlugo bede zlizywal lod z zaworu DZ ;)

no tak ale ja ustawialem bieg pompki do przeplywu jaki potrzebuje pompa i mimo iz byl dobry to lekko delta za duza. A robilem w ten sposob bo nie mialem czujnika powrotu DZ. Teraz juz zamontowalem . Delte mam 4 st a przeplyw na obu petlach to 30 ltr/min czyli 1800/h niby za duzy ale chyba delta jest wazniejsza a przeplyw wiekszy nie zaszkodzi.

 

Co do lodu to ja juz mam :)

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doksztalcie mnie troszke w temacie "delty". Dlaczego tak wazne jest zmieszczenie sie w przedziale 3-5* ronicy zasilanie-powrot na DZ?

 

Wazne dla COPu przede wszystkim :) Im wyzsza temperatura DZ tym lepszy COP. A pod uwage bierzesz temperature na wyjsciu - a im mniejsza delta tym ta temperatura jest wyzsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z kolegą co ma już PC z 10lat - nie chce się na fotki zgodzić :D

a rozmawialiśmy też o temperaturach DZ - na koniec okresu grzewczego ma 6C na zasilaniu :D - no ale on specjalnie staw wykopał, żeby mieć lepsze DZ :D

 

Ja wystarczy ze usypalbym naprawde niewielki wal (dlugosc ~6-7mb, szerokosc 1-2mb, wysokosc 1-2mb czyli ze 2-3 wywroty ziemi) i na dole tez moglbym miec staw - caly tamten teren jest podmokly i przy kazdym nawet najmniejszym deszczu doplywa tam kupa wody :) Ale ciezko by tam bylo ze sprzetem wjechac, a i taki staw to chyba trzeba formalnie gdzies zglaszac.. Drzewkom tez by sie to moglo nie spodobac bo taki staw to minimum 2mb wody by musial miec - zalalbym ich troche.. A nawet bez walu w tamtym miejscu DZ mialbym prawie jak w stawie :) Tyle ze to ~150mb od domu i ostra skarpa w dol po drodze.. Ciezko ciezko.. Ale nie ma zle, ciekawy jestem tylko jak sie ten moj DZ bedzie zachowywal pod koniec sezonu yhm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy liczeniu COP raczej bierzemy do obliczen ronice temperatur ale pomiedzy zrodlem gornym i dolnym a nie ta na wyjsciu i wejsciu DZ. Czy sie myle?

 

Ta na wyjsciu DZ i wyjsciu GZ - te najmniej "korzystne" :-) W praktyce moze nie tak do konca - moze trzeba wziasc srednia wej/wyj DZ. Przy czym np. srednia 6/0 to 3stC, a srednia 6/3 to juz 4,5stC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając do tematu wątku ;) to u mnie od paru dni utrzymuje się 0,4 na wejściu na wyjściu mam -1,6 ale wiem, że ten czujnik przekłamuje o jakieś 0,5 stopnia więc pewnie jest to coś koło -2,1 PC w cyklu pracuje średnio jakąś godzinę i to są temperatury z końcówki pracy.

Temperatury trochę mi spadły bo w ramach eksperymentu podbiłem sobie krzywą o 1, na poprzedniej krzywej temperatura na wejściu 1,3 na wyjściu -1 (czyli pewnie jakieś -1,5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wczoraj wieczorem pod koniec pracy pompy DZ bylo na poziomie 2,6/-1,5.Dzis gdzies po godzinie pracy osiagnely 2,3/-0,6 ale zalaczyl sie podgrzewacz elektr. Na zewnatrz jest 1 st, czy to normalne zeby tak szybko sie te grzalki zalaczaly? Jak jest lepiej dla pmpy - czy jesli zalacza sie rzadziej ale chodzi dluzej, czy krotsza praca , czestsze zalaczania? Edytowane przez arecki1338
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...