Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

czy to normalne zeby tak szybko sie te grzalki zalaczaly? Jak jest lepiej dla pmpy - czy jesli zalacza sie rzadziej ale chodzi dluzej, czy krotsza praca , czestsze zalaczania?
Grzałki się mogą włączać przy -15..-20'C na zewnątrz. Lepiej dla pompy jak się włącza rzadziej i pracuje dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

GGWC to też wymierne korzyści. Jeśli Twoje DZ przyzwoicie sobie radzi, to chyba większe zyski przyniesie zrobienie GGWC. Sam planuję też dodatkową nitkę za domem od północnej strony. Od północnej strony, żeby wydajniej schładzał w lecie. Jeśli DZ nie będzie miało problemów z temperaturami to GGWC będzie pracował też zimą, jeśli problemy się pojawią, to tylko latem, a w zimie dodatkowa nitka wspomoże kolektor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie DZ 4,5/1,5 po trzygodzinnym cyklu grzania (pompa włącza się na około 2,5-3 godziny x 3 razy na dobę):D i wieje z zachodu jak....:lol:

Korzystanie z jednego kolektora zima do grzania a latem do schladzania domu ma ta zalete, ze latem ladujesz sobie przy okazji DZ i zima czesc tej energii ponownie wykorzystasz. Przynajmniej w teorii. :smile:

Moje DZ miało 18 st. przed sezonem i bardzo szybciutko zjechało:bash:

Edytowane przez kkdarch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Moje DZ miało 18 st. przed sezonem i bardzo szybciutko zjechało:bash:

A ja z uporem maniaka powtórzę: nie ma takich temperatur w DZ poziomym (o pionowych już nie wspomnę).

Obserwuję na różnych instalacjach w różnych rejonach kraju i więcej niż +16C nie widziałem.

Są w takim razie dwie możliwości: albo masz zły pomiar temperatury, na co stawiam, albo bardzo płytko umieszczone rury??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystanie z jednego kolektora zima do grzania a latem do schladzania domu ma ta zalete, ze latem ladujesz sobie przy okazji DZ i zima czesc tej energii ponownie wykorzystasz. Przynajmniej w teorii. :-)

 

Ani w teorii, ani w praktyce.

 

Lepiej już nie pisz takich rzeczy, bo później powstają "mądrości ludowe", oparte na "teoriach" rodem z forum internetowych i usilnie powtarzane przez wszelkiej maści "specjalistów".

 

 

Do puki ziemia nie zamarznie to poziome będą zawsze górą.

 

Jeśli poziome DZ jest prawidłowo wykonane, to na naszych szerokościach geograficznych zamarznięcie ziemi nie ma żadnego znaczenia dla jego wydajności.

 

 

no to zapraszam do mnie latem....rury na głębokości 1,7-1,8m

 

To chyba masz źródło geotermalne na głębokości 1,8m, bo osiągnięcie powyżej 8-9 stopni na tej głębokości jest niemożliwe. A że w fakt istnienia owego źródło geotermalnego absolutnie nie wierzę, drogą eliminacji wszystko wskazuje na błędny pomiar.

 

 

albo bardzo płytko umieszczone rury??

 

Pewnie tak. U moich znajomych panowie "specjaliści" wykonali DZ częściowo na głębokości 2m, a w części na głębokości... 40cm ze względu na lity wapień w planowanym miejscu.

 

"Specjaliści" tłumaczyli to w ten sposób, że choć w części jest za płytko, to w drugiej części jest głębiej niż trzeba i... "to po uśrednieniu wychodzi 1.8m". A poza tym to jest "najnowsza pompa piątej generacji z komputerem i ekranem dotykowym i ona sobie bez problemu poradzi" :D

 

Znajomi oczywiście nie dali sobie wytłumaczyć, bo "to najlepsza firma i najlepsza pompa na rynku za 60.000zł".

Edytowane przez Marian_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem tez mi czujniki pokazywaly wysokie temp. DZ, ale spowodowane to raczej bylo tym, ze rury w fazie koncowej biegna w pom. gospodarczym i tam sie nagrzewaja w czasie "postoju" PCi.

Zanim sie ochlodza minie troche czasu, nawet pare minut no ale wiedzac o tym zczytuje temp. dopiero po kilkunastu minutach od uruchomienia o ile jest mi to wogole potrzebne :)

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają temperatury dz u mnie:

2011-10-14 10/13 - początek sezonu

2011-10-25 9.4/12.3

2011-10-30 8.4/10.4

2011-11-11 6.7/9.2

2011-11-26 4.5/6.2

2011-12-01 3.9/5.1

2011-12-10 3.4/4.6

 

Widać tendencje malejącą... Odczyty po mniej więcej godzinie grzania. Później temperatura mocniej nie spada ze względu na rozmiar mojego dz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...