Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

A nieprawda - wtyknąłem dziś pod izolację czujki od dwóch różnych termometrów, po pół godzinie sprawdziłem i temperatury były +- 0,1 st

 

To teraz wyjdz na dwor, nabierz duza gasc sniegu do jakiegos naczynia i poczekaj az sie zacznie roztapiac w domu. Mieszaj go sonda termometru i po 2 min mieszania odczytaj wartosc temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie wychodzila najczesciej korekta 1,0 a na niektorych 1,6K. Kolega adiqq mial 2,0K do korekty.

Roznica mala (jak dla kogo), ale zalezy czy chcesz mierzyc, czy szacowac. Mozna tez na dotyk badac. :)

 

Ja swoje termometry skalowałem ciut inaczej: woda w plastikowym kubku zamrożona w lodówce. Po wyjęciu kubków rozkułem lód na pół a następnie śrubokrętem wydłubałem w środku z góry w dół dziurę i w tę dziurę wpuściłem sondy termometrów. Po kilku minutach były pod wodą. Wskazywały +2,4 st.C i to jest moja korekta. Trochę śmieszna zabawa ? Eeee tam, taki miałem pomysł i tak je wyskalowałem :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] a że obiecał że mi zrobi dobrze (o f..k ale to zabrzmiało)

 

To jak jesteśmy wokoło takich tematów - wygląda na to że robiąc sobie samemu... też zrobiłem sobie dobrze ;)

Może nie aż tak super dobrze, bo to tylko 260m2 tego DZ ale widzę, że ze swoim +1,5*C na powrocie nie mam co płakać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje termometry skalowałem ciut inaczej: woda w plastikowym kubku zamrożona w lodówce. Po wyjęciu kubków rozkułem lód na pół a następnie śrubokrętem wydłubałem w środku z góry w dół dziurę i w tę dziurę wpuściłem sondy termometrów. Po kilku minutach były pod wodą. Wskazywały +2,4 st.C i to jest moja korekta. Trochę śmieszna zabawa ? Eeee tam, taki miałem pomysł i tak je wyskalowałem :lol2:

 

Zrobiles to co nalezalo. Liczy sie wynik. ja wrzucilem so kubka kostki lodu i troszke wody. Mieszalem tym i mieszalem i minimalny odczyt z calej tej operacji byl moja poprawka. W sumie robielem to dla 8 szt termometrow obslugijacych pompe.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wychodzila najczesciej korekta 1,0 a na niektorych 1,6K. Kolega adiqq mial 2,0K do korekty.

Roznica mala (jak dla kogo), ale zalezy czy chcesz mierzyc, czy szacowac. Mozna tez na dotyk badac. :)

 

Niestety Pyksi, w tej pompie nie ma potrzeby skalowania czujników w wodzie lodowej ani w inny sposób, tam są zamontowane cyfrowe (dość popularne "deesy").

 

Największą różnicę między kilkoma czujnikami umieszczonymi w tym samym ośrodku jaką zaobserwowałem to 0,2K. Typowo przy wyłączonej sprężarce i pracujących pompach obiegowych różnice wskazań wynoszą 0,0 - 0,1. Rozdzielczość jest przyjęta 0,1K (można większą ale żadnego sensu to nie ma).

 

A dokładność pomiaru to 0,5K, z tym że jest to wartość asekurancko podana w kwitach, w rzeczywistości jest lepsza.

 

Poza tym, wszystkie czujniki są zamocowane z pastą termoprzewodzącą i są pod izolacją (szczelnie) -dbam o to.

 

Instalacja u "marmag" jest dość specyficzna - ma bardzo dobry grunt dla pompy ciepła (ale niestety paskudny do wiercenia - dlatego tyle czasu to trwało :( )

Do tego sporo przewymiarowałem dolne źródło, jest zwymiarowane na 32W/m a od 7m do 30m żwir, piasek i woda.

 

Stąd tak dobre parametry, rzadko kiedy trzyma się ponad +6*C po całej nocy grzania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś z przymrożeniem oka czytam o waszych skalowanych termometrach.Testowałem wczoraj mój w sniegu(mam tylko 1szt)

-sonda wciśnięta w snieg ok 2cm(nasłonecznione miejsce)pokazywał 0,3*C

-sonada wcisnieta w sniego ok 5cm pokazywał 0,5*C :lol2:

-sonnda w sniegu w zacienionym miejscu -0,2*C

Robiąc testy w domu wasza pomiary mogą tez być obarczone błędem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Pyksi, w tej pompie nie ma potrzeby skalowania czujników w wodzie lodowej ani w inny sposób, tam są zamontowane cyfrowe (dość popularne "deesy").

 

Tez mam zalozone w pompie DSy. Chyba juz wszyscy je stosuja. Niestety wcale im to nie przeszkadza poakzywac inne temperatury niz sa w rzeczywistosci (generalnie zawyzone). Ich cyfrowosc nie determinuje dokladnosci, a jedynie bardzo dobra rozdzielczosc rzedu 0,1K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te DSy mają jedną paskudną wadę, są podatne na zakłucenia. Od włączenia sprężarki, od falownika, od triaków do sterowania fazowego. Wzbudzają się ze wskazaniem 86C i d....a

Zależy jak się program napisze.

Ja nie mam w tej chwili już żadnych problemów z zakłóceniami, ale walczyłem z tym dość długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak się program napisze.

Ja nie mam w tej chwili już żadnych problemów z zakłóceniami, ale walczyłem z tym dość długo.

Możesz coś więcej na temat?

Wiem, że dość łatwo da się wyciąć te konkretne wskazania 86C, czy wycinanie wartości które za nadto odbiegają od poprzednich wskazań, ale jak bez filtrów zaradzić programowo syt, gdy termometr jest permanentnie wzbudzony od sterowania fazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyksi zawsze w opozycji, ale może byś najpierw poczytał, choćby datasheet'a, tu masz fragment do którego masz jak zawsze swoją teorię:

Przetłumaczyć?

(żartowałem)

 

W zadnej opozycji.

 

Ja Ci nie pisze i tym co jest na papierku, tylko jaka jest rzeczywistosc. Moj sie myli na +0,7K na wejsciu DZ. Przykro mi, ale tak jest. Ten na wyjsciu DZ myli sie pewnie jeszcze bardziej, bo mi delte zaniza (pokazuje tylko wejscie DZ i delte na sterowniku). Ja nie rozpatruje tutaj teorii, tylko to co zaobserowalem u siebie.

Z termometrami z racji samodzielnej obrobki materialow fotograficznych w procesie E6 (slajdy) mialem do czynienia od wielu lat i przez kilka ladnych lat. Tam maksymalny blad pomiaru temperatury to 0,3K, wiec troche tych termometrow "przerabialem". DSy nie sa tutaj zadnym uprzywilejowynym podzespolem. Moim skromnym zdaniem to +-0,5K dokladnosci podane na papierku to "eufemizm" na okreslenie bledu pomiaru 1K, bo w tych granicach najczesciej mieszcza sie temometry elektroniczne i 90% z nich ma tendencje do zawyzania pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek, w warunkach dużych zakłóceń, możesz spróbować podłączać 3-przewodowo, dodatkowo zmniejszyć rezystor podciągający między +5V a linią danych do nawet 1k.

Wszystkie podpięte są 3 przewodowo, rezystor 4,7k i część z nich ma już dorobione filtry z dławikiem i kondensatorami.

Wspomniałeś o rozwiązaniu programowym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...