Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pyxis a ty dalej blebleble:p i bez sensu, w jaka teorie znow mnie ,,ubierasz"? Zupelnie rozmywasz sens dyskusji , te temp. DZ ,ktore kolega podaje sa realne w okreslonych warunkach,a ,, wihajster" takie podal i nie mam powodu nie wierzyc. Twoj sceptycyzm mam w nosie;) z ta woda lodowa i nie wyskalowanymi termometrami brnij dalej bo watek zyje:yes: ( i masz troche racji) ale podejrzliwosc twoja rozjechanych termometrow siega podobnego poziomu co lek przed ,,atakiem legionelli" :lol: i calej tej zawieruchy w temacie w , ktorym sie tak bardzo zapetliles kiedys.Spoko sparzyles dupsko i luzik...nikt nie wymaga abys w kazdym temacie ogarnial,przyjmij to na klate jak Men, bo dalej to takie ,,Piep..enie o szopenie"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ! przegapiliście istotną informację :

 

Zapraszam w okolice Torunia

 

A tam ponoć są źródła termalne , więc ... :)

 

Zupełnie przypadkowo wczoraj wziełem się za montaż ciepłomierza , najpierw zainstalowałem trójniki na rurach DZ z możliwością zainstalowania termometrów , z ciekawości puściłem pompę bez załączenia sprężarki , temp. DZ 4.0 stopnie , co ciekawe jeden czujnik zostawiłem tak jak było wcześniej żeby porównać wyniki z pomiaru przylgowego z zanurzeniowym , różnica temperatur 1 stopień !!!

Ds18b20 przylgowo pod izolacją na rurze w garażu podawał zawyżoną temperaturę , więc można sobie skalować termometry ale najbardziej wiarygodne jest zamontowanie czujnika w specjalnej tulejce która wchodzi w rurę . Wynik porównałem z czujnikami PT500 z ciepłomierza, różnica nie wielka tylko 0.1 stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ciekawe jeden czujnik zostawiłem tak jak było wcześniej żeby porównać wyniki z pomiaru przylgowego z zanurzeniowym , różnica temperatur 1 stopień !!!

Ds18b20 przylgowo pod izolacją na rurze w garażu podawał zawyżoną temperaturę , więc można sobie skalować termometry ale najbardziej wiarygodne jest zamontowanie czujnika w specjalnej tulejce która wchodzi w rurę . Wynik porównałem z czujnikami PT500 z ciepłomierza, różnica nie wielka tylko 0.1 stopnia

 

Wynik pomiaru przylgowego jest zapewne nieco mniej dokladny, ale kurde nie o 1K. :)

Jak miales zamontowany ten czujnik przylgowy? Jaki ksztalt ma sonada? Opisz to dokladnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarczy, jesli Ty sam dokonasz weryfikacji....

 

Nie wystarczy - nie Tobie. Weryfikację zrobiłem - wyniki podałem - ale Ci nie wystarczyło.

 

Poza tym jak pisałeś: "...Jego charakterystyka nie musi byc jednakowa dla calego zakresu temperatur..." - więc jednym krótkim zdaniem podważysz wszelkie sposoby weryfikacji, bo zgodnie z tym musiałbym weryfikować termometr w temperaturze takiej samej jaka będzie badana. Niestety zgodnie z tym, co zasugerowałeś mierząc moje ok 6,5 oC może być tak, że naprawdę jest +3, a błąd termometru akurat w tym punkcie wynosi 3,5 - ale to już paranoja - na szczęście nie moja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jak pisałeś: "...Jego charakterystyka nie musi byc jednakowa dla calego zakresu temperatur..." - więc jednym krótkim zdaniem podważysz wszelkie sposoby weryfikacji, bo zgodnie z tym musiałbym weryfikować termometr w temperaturze takiej samej jaka będzie badana. Niestety zgodnie z tym, co zasugerowałeś mierząc moje ok 6,5 oC może być tak, że naprawdę jest +3, a błąd termometru akurat w tym punkcie wynosi 3,5 - ale to już paranoja - na szczęście nie moja

 

Nie czytasz tekstu ze zroumieniem. To byly slowa odnosnie kalibracji "pod pacha" dla 37*C. Tam blad moze byc inny (i pewnie jest) niz dla 0*C. Warto dokonac kalibracji blizej zakresu pomiarowego. 0*C jest blizej 4*C niz te 37*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik pomiaru przylgowego jest zapewne nieco mniej dokladny, ale kurde nie o 1K. :)

Jak miales zamontowany ten czujnik przylgowy? Jaki ksztalt ma sonada? Opisz to dokladnie.

 

Czujnik w obudowie TO-92 , płaskim do rury , mocno dociśnięte taśmą izolacyjną na to standardowy szary peszel .

Też się zdziwiłem że taka różnica , odłączyłem ten drugi DS i wsadziłem do tulejki na wyjściu DZ do ziemi , różnica między górą a dołem tylko 0.5 stopnia , czyżby w samej PCi gdzieś rurki łapały temperaturę otoczenia ?

Po wyłączeniu pompy obiegowej DZ temperatura na obu czujnikach jednakowa z niewielkimi wahnięciami 0.1 stopnia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo prawdopodobne, bo jednak "gestosc" energi w rurze miedzianej jest wielokrotnie wieksza niz ta przenoszona przez powietrze i izolacje rury.

Zrob eksperyment i posmaruj miejsce styku pasta termoprzewodzaca. Tak jak sie smaruje polaczenie procesor-radiator w komputerze. Jak zrobisz, to koniecznie podziel sie wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po 8h pracy czujniki przylgowo pokazywały 2.3/0.0 , dzisiaj po 8h 3.0/-1.1 czujniki w tulejkach .

 

Niestety już wszystko rozebrałem i nie mam jak sprawdzić przylgowo czujnik+pasta .

 

Kiedyś sprawdzałem DS-y w wodzie lodowej , 12 sztuk pokazało 0 stopni , w wyższych temperaturach trochę się rozjeżdżają około +/- 0.3 stopnia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...