Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Wihajster

Hmmm. Wcale mi to nie pasuje. Coś kręcisz ;)

To jest niemożliwe.

Na początku masz wysoką temp. dolnego źródła i niską górnego, dużą moc chłodniczą. Delta wynosi 4,5K jeśli umiem jeszcze odejmować.

Pod koniec po 7 godzinach pracy masz z pewnością wyższą temp. górnego i niższą dolnego - z całą pewnością moc chłodnicza niższa niż na początku a delta wzrasta do 5,2K!!!

Masz pompę DZ Grundfos 25/80 stałoobrotową, więc nie ma takiej możliwości aby było tak jak napisałeś.

 

Po drugie, jakie masz dobiegi, gdzie rozdzielacz? Przy rurach PE40 w tych odwiertach powinieneś mieć mniejsze opory przepływu, tak na moje oko (bez liczenia) około 4K przy pompie 25/80 na trzecim biegu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sondy wprowadzone bezpośrednio do kotłowni. Rozdzielacze Aspol z zaworami grzybkowymi bez rotametrów z tyłu za pompą. Takie wskazania temperatury pokazywał sterownik pompy. Chyba, że się walnąłem (niskie temp. Dz mnie zamotały) i zamiast 5,8 było 4,8.

Może jutro ustawię temp. na 19 stopni i dokładnie poobserwuję te temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Wcale mi to nie pasuje. Coś kręcisz ;)

To jest niemożliwe.

Na początku masz wysoką temp. dolnego źródła i niską górnego, dużą moc chłodniczą. Delta wynosi 4,5K jeśli umiem jeszcze odejmować.

Pod koniec po 7 godzinach pracy masz z pewnością wyższą temp. górnego i niższą dolnego - z całą pewnością moc chłodnicza niższa niż na początku a delta wzrasta do 5,2K!!!

 

Chyba że zdążył się zasyfić filterek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis:

Przepływ reguluje się rotametrem, raz ustawiony zachowuje nastawę do trzeciej wojny światowej.

 

No to jak widac moja instalacja nie wymagala regulacji dlawieniem :)

 

Mam taki belki zalozone jak na obrazku ponizej. Jak chcialem cos przymknac (u dziecka w sypialni) to krecilem pokretlem na dole ustawiajac przeplyw. Czym powinienem w takim razie krecic?

 

http://images61.fotosik.pl/1149/57ff36714cf34154gen.jpg

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak widac moja instalacja nie wymagala regulacji dlawieniem :)

 

Mam taki belki zalozone jak na obrazku ponizej. Jak chcialem cos przymknac (u dziecka w sypialni) to krecilem pokretlem na dole ustawiajac przeplyw. Czym powinienem w takim razie krecic?

 

http://images61.fotosik.pl/1149/57ff36714cf34154gen.jpg

Co prawda mam inny rozdzielacz ale regulowałem przepływ tymi czerwonymi pokretłami ( w moim przypadku mosieznymi) ,tak z reszta powiedział mi moj hydraulik.Przy probie regulacji na dolnej belce tak jak wihajster napisał bardzo szybko mi zamykało całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak widac moja instalacja nie wymagala regulacji dlawieniem :)

 

Mam taki belki zalozone jak na obrazku ponizej. Jak chcialem cos przymknac (u dziecka w sypialni) to krecilem pokretlem na dole ustawiajac przeplyw. Czym powinienem w takim razie krecic?

 

http://images61.fotosik.pl/1149/57ff36714cf34154gen.jpg

 

Pyxio, mam identyczny rozdzielacz i również regulowałem tylko tymi pokrętłami na dole. Te rotametry z plastikowymi nasadkami (te czerwone) wydają się zbyt delikatne, żeby tym kręcić, ale być może się da:) U mnie co prawda po 4 latach nie widzę już takiej potrzeby, ale warto by było wiedzieć na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko możesz mieć rację. Wczoraj jak załączyłem obiegówkę Dz to był słyszalny szmerek jakby coś przelatywało przez rozdzielacz Dz.

 

Taki szmerek to raczej powietrze. Tego co lata w instalacji i siada na filterku raczej nie uslyszysz, ale faktem jest, ze w nowej instalacji kilkudzeisieciu godzinach pracy warto ten folterek obejrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak widac moja instalacja nie wymagala regulacji dlawieniem :)

 

Mam taki belki zalozone jak na obrazku ponizej. Jak chcialem cos przymknac (u dziecka w sypialni) to krecilem pokretlem na dole ustawiajac przeplyw. Czym powinienem w takim razie krecic?

 

http://images61.fotosik.pl/1149/57ff36714cf34154gen.jpg

 

Czerwone to blokada(trzeba ją zsunąć) a kręci się przeźroczystym.I tylko tak reguluje się prawidłowo przepływy to na dole to pod siłowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki szmerek to raczej powietrze. Tego co lata w instalacji i siada na filterku raczej nie uslyszysz, ale faktem jest, ze w nowej instalacji kilkudzeisieciu godzinach pracy warto ten folterek obejrzec.

 

Zgadzam się, tylko że ten szmerek przypominał bardziej szuranie a raz nawet jakby coś przeleciało przez rozdzielacz.

 

U mnie rotametry mają na górze coś jakby śmigiełko dwupłatowe i tym się kręci cały rotametr. Dziś to sprawdziłem, bo ustawiałem maksymalne przepływy na wszystkich pętlach oprócz drabinek. To, że była spora delta również na Gz może było spowodowane właśnie tym, że pętle były mocno przytłumione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ustawiłem na sterowniku temp. wewnętrzną na 19 stopni, aby pompa popracowala chwilkę.

Na początku grzania delta na Dz wynosiła 5,6 stopnia a na koniec grzania po 3 godzinach delta Dz wyniosła 5,2 stopnia. Na koniec temp. wyniosły 6,4/1,2.

To było drugie załączenie pompy w mojej instalacji. Czy jeśli jest jak mówiłem, że pompa 25-80 pracuje na trzecim biegu przy odwiertach 2x100m to czy taka delta (powinna chyba wynosic 3) może być spowodowana zabrudzonym filterkiem? CZy nie za szybko? Dwa uruchomienia i kilka razy włączana sama pompa Dz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpierw tak jak wyzej wspomnial Liwko sprawdz filterek, a dopiero pozniej bedziesz sie martwil.

Musze Ci sie przyznac, ze za moze miesiac bede pewnie w podobnej sytuacji przy podlaczaniu mojej Pci. Obawa o dorze wykonane DZ i mnie troche stresuje, dlatego trzymam za Ciebie kciuki.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie ciśnienie na manometrach na dolnym źródle. Albo inaczej jakie powinno być.

W moim przypadku mam ok. 0,5atm ale w zeszłym roku spadło do zera. Po rocznym serwisie instalatorzy nabili ponownie ale widzę że powoli ale jednak jakby spadało. Z rozmowy wywnioskowałem, że wskazane jest by było, nawet małe.

DZ poziome. pompa nibe 8kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy temperaturach jakie ma DZ nie ma sensu nabijac tego cisnienia zbyt wysoko. Ja mialem wczesn9iej 1 bar. Teraz utrzymuje na poziomie 0,3 bara.

Jesli cisnienie caly czas spada, moze to swiadczyc o jakiejs nieszczelnosci (saczeniu) w ukladzie DZ. Warto tez sprawdzic naczynie wzbiorcze.

Witam,

 

u mnie cisnienie1,3 - spadło od 2,5 przez około rok, od uruchomienia. Mysle ze moze cos sie jeszcze odpowietrza.

 

DZ : 17stopni, na razie nei grzeję, bo ciepło jest :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...