Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I nie musi złapać :no:

Jak mierzysz siłę wiatru to też całego wiatru nie złapiesz ;)

 

Oj Liwko, od razu mi się przypomniało jak za młodu wystawałem na górnym pokładzie z anemometrem:) I nie był to taki wypas jak na Twoim zdjęciu, zliczał tylko obroty, stoper w drugiej ręce i się wiatr łapało:) Sorki za :offtopic: ale żeby nie było tak do końca to potwierdzam - nie trzeba całego wiatru złapać, żeby zmierzyć jego siłę:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Liwko, od razu mi się przypomniało jak za młodu wystawałem na górnym pokładzie z anemometrem:) I nie był to taki wypas jak na Twoim zdjęciu, zliczał tylko obroty, stoper w drugiej ręce i się wiatr łapało...

 

Ja tylko to miałem przy kursie na sternika jachtowego, później było już łatwiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Chciałbym się przywitać w tym wątku :-)

 

Mam dolne źródło ok. 250-300m2, kolektor poziomy spiralny, gleba - piaszczysta.

Obecnie pierwsze grzanie domu, jeszcze nie całkowicie ocieplony (uzupełniam ocieplenie sufitów na piętrze).

 

Temperatura powrotu z kolektora 11-12 stopni, spada do 10 stopni po kilku godzinach grzania. Temp. wlotu do ziemi o 3 stopnie niżej.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciejzi

O ile dobrze pamiętam, to masz PC 7kW i użyłeś PE40 w DZ.

Jaki model PC?

Jaka długość i ilość pętli kolektora?

Jaka obiegówka w DZ?

 

Pompa meeting 7kw, 4 pętle spiralne PE40 po 150mb rury w wykopach od ok. 20 do 25 metrów długości.

Obiegówka w DZ Omis 25/60.

Dom o powierzchni grzanej 230m2, kubatura 600m3, około 500m2 przegród zewnętrznych.

Ocieplenie styropian 20cm na ścianach, 30cm na gruncie, obecnie 40cm wełny w suficie na piętrze.

 

Jak widać, problematyczna jest mała powierzchnia wymiennika gruntowego jak na powierzchnię domu i wymaganą moc. Grunt zasadniczo piaszczysty, a więc o dużym oporze termicznym. Po przeczytaniu kilku opracowań na temat wpływu średnicy rury na odbiór ciepła z gruntu zdecydowałem się na użycie rury PE40, by zmaksymalizować przepływ ciepła i wydłużyć czas, przez jaki medium pozostaje w wymienniku. Uważam, że jeśli chodzi o rodzaje gleby, główna różnica polega na tempie przepływu ciepła, a więc na strumieniu ciepła w jednostce czasu. Dlatego użyłem rury PE40, by cykl obiegu medium w wymienniku gruntowym trwał dwukrotnie dłużej względem rury PE32 ze względu na większą pojemność układu (30 a nie 15 minut na przyjęcie temperatury gruntu).

 

 

Jak na razie jestem zadowolony z uzyskiwanej temperatury - po całej nocy grzania temp. powrotu z gleby to 10'C.

Zobaczę, jaka będzie temperatura pod koniec zimy :-) Będę ją monitorować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest "coś", ogrzewanie domu gruntówką kosztującą tyle ile najzwyczajniejszy kocioł ekogroszkowy z marketu, całe 4,5kzł z vat 8%, jeżeli jeszcze ktoś ma trochę chęci i miejsce na kolektor poziomy to może być świetne rozwiązanie i pod względem kosztów inwestycji i użytkowania.

Czekamy na opinie i może jakieś pomiary zimowe o ile masz to jakoś opomiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się przywitać w tym wątku :-)

 

Mam dolne źródło ok. 250-300m2, kolektor poziomy spiralny, gleba - piaszczysta.

Obecnie pierwsze grzanie domu, jeszcze nie całkowicie ocieplony (uzupełniam ocieplenie sufitów na piętrze).

 

Temperatura powrotu z kolektora 11-12 stopni, spada do 10 stopni po kilku godzinach grzania. Temp. wlotu do ziemi o 3 stopnie niżej.

 

Pozdr.

A coś więcej na temat samej pc , na jakim gazie ? jaka sprężarka ?

7kw na taki duży dom i jak twierdzisz nie za dobre warunki gruntowe kolektora to raczej wtopisz. . Masz OZC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest "coś", ogrzewanie domu gruntówką kosztującą tyle ile najzwyczajniejszy kocioł ekogroszkowy z marketu, całe 4,5kzł z vat 8%, jeżeli jeszcze ktoś ma trochę chęci i miejsce na kolektor poziomy to może być świetne rozwiązanie i pod względem kosztów inwestycji i użytkowania.

Czekamy na opinie i może jakieś pomiary zimowe o ile masz to jakoś opomiarowane.[/QUOT

 

Ogólnie masz rację , fajna alternatywa dla ekogroszków , ale i też na nawet markowe powietrzne.Ale jest też parę ,,cwancysiów' żeby się nie przejechać , kolega maciejzi ..wtopi" raczej choć mu tego nie życzę .Chęci do zrobienia przynajmniej części prac jak najbardziej wskazane , z tym miejscem na kolektor to też prawda i nie prawda.Jeśli budujesz dom energooszczędny , to ten kolektor wcale nie musi być jakiś duży ( przy przyzwoitych warunkach gruntowych) wystarczy 2X większa powierzchnia działki niż powierzchnia domu , a i tak taki kolektor będzie przewymiarowany. Przecietny dom o pow, 150 m2 potrzebuje przy dobrych warunkach gruntowych 300m2 działki , tonie jest wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś więcej na temat samej pc , na jakim gazie ? jaka sprężarka ?

7kw na taki duży dom i jak twierdzisz nie za dobre warunki gruntowe kolektora to raczej wtopisz. . Masz OZC?

 

Fakt - zastanawiam się, czy starczy 7kW. Sprężarka Panasonic, gaz R417a. OZC posiadam, powinno być na styk, a może nawet będzie konieczność dokupienia oddzielnej pompki do cwu lub nawet zmiany PC na większy model lub grzania cwu w grudniu grzałką. Na razie PC ładnie podbija temperaturę, może tego uniknę.

PC mam opomiarowaną, tzn. temperatura w gruncie w kolektorze, temp. pod budynkiem, jeszcze parę temperatur z możliwością rejestracji komputerowej oraz ciepłomierz i licznik energii też z możliwością podpięcia do komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ,że masz opomiarowaną , a co tam pokazuje twój ciepłomierz podczas grzania podłogi , może porównamy wskazania.Jakbyś miał 12 kw to na pewno z dużym zapasem dla Twojego domu , w grę wchodziła by pewnie w 90% tania taryfa.Ta 7-emka na tym gazie i z tą sprężarką nie wydoli zapotrzebowania twojego domu ( oczywiście jak będzie zima , nie taka jak ta ostatnia ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...