Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hm.... temperatury beda latem nieco nizsze od kolektora poziomego, a zima nieco wyzsze. Teraz pewnie i odwierty i grunt maja podobna temperature.

 

Pewnie tak. Na razie faktycznie nic nie można stwierdzić. Pomieszkamy i zobaczymy. Na dobrą sprawę to nie miałem jeszcze szansy złapać pompy pracującej np, trzecia godzinę z rzędu (o ile tyle pracuje), żeby zobaczyć jako nisko schodzą temp DZ. Jak na razie zbyt mało przebywam na budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta dolnego żródła dla optymalnej pracy powinna oscylować 3-4*. Powinieneś zwiększyć przepływ na DZ bo wywali ci w końcu błąd niskiego ciśnienia jak delta jeszcze się powiększy.

Delta 5*C na DZ jest wartością akceptowalną. To dzieło kolegi wihajster, zatem obiegówka prawdopodobnie już chodzi na 3 biegu. Na razie DZ jest ciepłe, a wraz ze spadkiem jego temperatur - będzie spadać chłodnicza i delta.

Nie wiem, jakie ciśnienie (próg zadziałania) na presostacie LP ustawia wihajster w swoich konstrukcjach (jak tu zajrzy, to może coś rzeknie), ale jest mało prawdopodobne, aby temperatury DZ w tej instalacji spadły kiedykolwiek do poziomu zadziałania zabezpieczenia przed zbyt niskim ciśnieniem parowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta 5*C na DZ jest wartością akceptowalną. To dzieło kolegi wihajster, zatem obiegówka prawdopodobnie już chodzi na 3 biegu. Na razie DZ jest ciepłe, a wraz ze spadkiem jego temperatur - będzie spadać chłodnicza i delta.

Nie wiem, jakie ciśnienie (próg zadziałania) na presostacie LP ustawia wihajster w swoich konstrukcjach (jak tu zajrzy, to może coś rzeknie), ale jest mało prawdopodobne, aby temperatury DZ w tej instalacji spadły kiedykolwiek do poziomu zadziałania zabezpieczenia przed zbyt niskim ciśnieniem parowania.

 

Dokładnie taka jak piszesz - pompka działa na najwyższym biegu, następna w szeregu na pierwszym biegu zużywa dużo więcej energii niż ta, którą mam teraz na najwyzszym biegu. Pytanie co lepsze; duza delta, czy większe zużycie prądu?

Od poczatku Wihajster mówił, ze tak moze być bo pompka jest na styk i zawsze mozna wymienić na większą. Ale chyba poczekam jeszcze i zobaczymy co się będzie działo jak temp DZ spadnie i jak zacznę na dobre grzać tzn jak się wprowadze. Na razie utrzymuje ok 17-18 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie po ok. 1,5 godziny pracy 5,8/1,1 W domu grzane do temp. 19-20 stopni, jeszcze nie mieszkamy..

Czy takie temp. są ok.? Grzane w domu od 7 października. Nie za mocno wychładza mi się w odwiertach?

Pompa jest sporo przewymiarowana.

 

Troszeczke niskie jak na te pore roku, ale to tez zalezy ile godzin na dobe pracuje pompa. Swiezy dom lyknie kazda ilosc energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o deltę temperatur dolnego źródła. Przy Tdz = 6,5*C parametr delta ma wartość 12.8*C czyli na wyjściu DZ jest ~ -6*C. Jako dolne źródło 4x150m fi40 spiralny na powierzchni ~ 500m^2. Ciśnienie 1.8 bara, na rotametrach przepływ ~12l każdy czyli łącznie 48l/min. Pompa ciepła Ekontech 8KW .

 

Przepływ DZ wydaje się rozsądny, pompa obiegowa DZ pracuje na 3 biegu.

 

Ma ktoś z was pomysł co może być przyczyną tak dużej delty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje tylko ok. 5-6 godzin :sick:

 

Hm.... moze nie ma rewelacji jesli chodzi o temp DZ, ale nie ma tez tragedii. Musisz obserwowac i tyle. Pirwsze grzanie domu jest zupelnie niemiarodajne. Mnie wystraszylo na tyle, ze zakopalem dodatkowa petle DZ. Teraz widze, ze byla zbedna, ale na poczatku wydawala sie konieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może czujniki źle zamontowane/skalibrowane?

Jak nie to przepływ nie jest ok i musisz znaleść przyczynę.

 

Tez stawiam, na jakies bledy pomiaru. Przy tym przeplywie i delcie moc chlodnicza to 48kW. :)

 

trt: Wejdz w tryb serwis. Tam masz mozliwosc zalaczenia samej pompy obiegowej DZ bez zalaczania sprezarki ("test wyjsc") i po zalaczeniu samej obiegowki DZ sprawdz po 10 min jaka delte pokazuje sterownik na pompie.

Ja u siebie tym odczytom zupelnie nie ufam, bi pokazuje zawyzona temperature powrotu. Co prawda "tylko" o jakies 2K, ale u Ciebie moze byc w druga strone i wiecej. Rzeczywiste temperatury DZ odczytuje z termometrow zainstalowanych przylgowo na rurkach wchodzacych i wychodzacych z pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zjechałem z temperaturami na 17/19 (było 19/20) droga/tania i tak nikt nie mieszka, a zjadę pewnie jeszcze do 15/17.

Tak się jeszcze zastanawiam czy mój rekuperator ustawiony na minimum za mocno nie wentyluje. Mam kubaturę ogrzewaną 397m3 a on przedmuchuje 150m3/h.

Pyxis takie pytanie: czy jak puszczę samą pompkę Dz to na wejściu i wyjściu powinna być ta sama temperatura? U mnie jest różnica ok. 0,7C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis takie pytanie: czy jak puszczę samą pompkę Dz to na wejściu i wyjściu powinna być ta sama temperatura? U mnie jest różnica ok. 0,7C

 

Po ok 10min powinny byc identyczne. Jesli nie sa, to zapisz sobie roznice i koryguj odczyty o zapisana wartosc.

 

Ustaw wieksza ronice droga/tania. Grzanie niezamieszkanego budynku w drogiej to "grzech". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak myślałem, musze skorygować.

Wyobraź sobie, że przy tych ustawieniach jakie miałem (18/20) to do dzisiaj ani razu nie włączyła mi się PC w drogiej taryfie.

Jeśli zwiększę różnicę droga/tania to nie będzie tak, że pompa będzie chciała dłużej pracować aby dojść do tej wyższej temperatury ustawionej dla taniej taryfy a więc będzie mocniej wychładzać odwierty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj to sprawdzałem i delta bez włączonej sprężarki po 5min spada do 0, więc tak jak powinno być. Równie szybko podnosi się przy załączaniu sprężarki do 13*C.

 

Z tego co sprawdzałem to czujniki temp. mam umieszczone na górze i na dole "parownika"? Nie jestem pewien, czy ten element się tak nazywa :/

 

Czy to, że przy włączonej sprężarce temperatura zasilania jest większa niż 40*C może mieć wpływ?

Edytowane przez trt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...