Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Podaje aktualne temperatury:

 

Tdz = 6.4*C (czujnik wejścia DZ umieszczony na górze parownika)

Del = 11.9*C (liczone na podstawie CZUJNIK DZ1)

Tskr = 43,1*C (temperatura skraplania,czujnik umieszczony na górze skraplacza)

Tpdz = 5,1*C (temperatura powrotu DZ, CZUJNIK DZ2)

Tpar = -6.5*C (temperatura mierzona przy oszronionej rurze za TZR)

Ciśnienie w instalacji DZ = 1.8bar

 

Przepływ DZ - 4 sekcje po 15l/min (pompa obiegowa DZ na 3 biegu)

 

Zdjęcie parownika - pompa.jpg

 

Odczytów ciśnień nie mam.

 

 

Może palnę jakąś głupote ale czy możliwe, że powodem złych parametrów mógłby być zły kierunek pracy pompy DZ?

Edytowane przez trt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To w takim razie jeszcze raz.

DZ we/wyj mamy, za TZR mamy i coś ze skraplacza, ale nie wiadomo co.

Podaj temperatury GZ we/wyj, wyjście gazu z parownika, wyjście gazu że sprężarki, wyjście cieczy że skraplacza i wejście cieczy do TZR.

 

Ps: gdybyś faktycznie przewalał przez nią 3,6m3/h glikolu, to przy 1,5K delty jest trochę ponad 6 kW.

Przy 6,4C na zasilaniu ta pompa powinna mieć pewnie ponad 9kW.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmusiłem pompę do dłuższej pracy, a siebie do jej doglądania. Pompa ma kaganiec na godz. od 7:00 do 17:00, także posadzka w ciągu dnia się chyba dosyć mocno wychładza. Temperatury wyglądają tak:

 

godz. 7:55 - temp. w domu 14,8*C (pompa "mogła" pracować do godz. 7:00, a temp, docelowa była ustawiona na 15*C)

godz. 12:30 - temp. w domu 14,9*C

godz. 16:50 - temp. w domu 14,5*C

 

godz. 17:00 - pompa się włączyła, temperatura docelowa podniesiona do 16*C

godz. 18:00 - temp. w domu 14,6*C. GZ wej. 18,3*C, wyj. 25,3*C, DZ wej. 7,5*C, wyj. 2,7*C, czyli delta GZ - 7K, delta DZ - 4,8K

godz. 19:05 - temp. w domu 14,9*C. GZ wej. 19,5*C, wyj. 26,3*C, DZ wej. 6,9*C, wyj. 2,2*C, czyli delta GZ - 6,8K, delta DZ - 4,7K

godz. 22:05 - temp. w domu 15,9*C. GZ wej. 21,7*C, wyj. 28,3*C, DZ wej. 6,3*C, wyj. 1,8*C, czyli delta GZ - 6,6K, delta DZ - 4,5K

 

Widzę po tym, że faktycznie delta DZ zmniejsza się. Również delta GZ się zmniejsza, ale nad tym na razie nie rozmyślam ponieważ podłogówka jeszcze nie regulowana, temp. docelowe o niebo niższe niż planuję po zamieszkaniu i być może jedna obiegówka (na poddasze) jest za mała - ale to wyjdzie później.

Teraz natomiast chciałby usłyszeć opinię na temat temp. DZ. Czy nie za szybko się wychładza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmusiłem pompę do dłuższej pracy, a siebie do jej doglądania. Pompa ma kaganiec na godz. od 7:00 do 17:00, także posadzka w ciągu dnia się chyba dosyć mocno wychładza. Temperatury wyglądają tak:

....

Teraz natomiast chciałby usłyszeć opinię na temat temp. DZ. Czy nie za szybko się wychładza?

 

Nic się nie wychładza. Po pierwszej godzinie różnice temperatur się ustalają dla przepływu energii z gruntu i potem są stabilne i powoli spadają. Jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem dziś sterownik pokojowy Sterr101 do pompy wg wskazówek mar1173 (dzięki :yes:) i ustawiłem temperatury jak to kolega opisywał w innym wątku: 17 17,5 18 stopni dla poszczególnych godzin. W związku z tym pompa popracowała 2 godziny w dzień 13-15.

 

Temperatury DZ po godzinie: 6,0/1,7

 

Najciekawsze jest to, że kilka dni temu wykalibrowałem czujniki na Dz za pomocą dwuczujnikowego termometru na DS18b20 (sprawdzone w wodzie z lodem) przy włączonej obiegówce Dz. I najciekawsze w tym wszystkim jest to, że teraz jak pompa pracowała to czujnik temp. powrotu glikolu z ziemi (w pompie) pokazywał podaną wyżej temperaturę (6,0) a termometr na DS'ach wskazywał temperaturę o 2 C wyższą! Czujniki DS schowane pod ciasną otuliną izolacyjną na wyjściu z rozdzielaczy Dz.

Pytanie: Czy czujnik w pompie wychładza się za mocno od "czegoś" w pompie? Czy DS, ten jeden od powrotu myli się o 2C mimo wyskalowania i sprawdzenia w wodzie z lodem (dwukrotnie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem dziś sterownik pokojowy Sterr101 do pompy wg wskazówek mar1173 (dzięki :yes:) i ustawiłem temperatury jak to kolega opisywał w innym wątku: 17 17,5 18 stopni dla poszczególnych godzin. W związku z tym pompa popracowała 2 godziny w dzień 13-15.

 

Temperatury DZ po godzinie: 6,0/1,7

 

Najciekawsze jest to, że kilka dni temu wykalibrowałem czujniki na Dz za pomocą dwuczujnikowego termometru na DS18b20 (sprawdzone w wodzie z lodem) przy włączonej obiegówce Dz. I najciekawsze w tym wszystkim jest to, że teraz jak pompa pracowała to czujnik temp. powrotu glikolu z ziemi (w pompie) pokazywał podaną wyżej temperaturę (6,0) a termometr na DS'ach wskazywał temperaturę o 2 C wyższą! Czujniki DS schowane pod ciasną otuliną izolacyjną na wyjściu z rozdzielaczy Dz.

Pytanie: Czy czujnik w pompie wychładza się za mocno od "czegoś" w pompie? Czy DS, ten jeden od powrotu myli się o 2C mimo wyskalowania i sprawdzenia w wodzie z lodem (dwukrotnie)?

 

To mocowanie czujników w pc to lipa. Jak chciałbyś w miarę dokładne pomiary to musiałbyś zamiast kolanek na instalacji włożyć trójniki i redukcję na 1/2 i osłonę czujnika i dopiero w nią czujnik zalany olejem(wejście od góry. Przy przylgowym pomiarze to dokładność +/- 1. Przy wykonywaniu instalacji to nie jest problem ale teraz nie ma sensu przerabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli DSy i czujniki z pompy w trakcie załączenia samej obiegówki Dz pokazują tę samą T a przy włączonej sprężarce wszystko się rozjeżdża tzn., że tu musi być pies pogrzebany. Mamy chyba wpływ niższej temp. wewnątrz pompy.

Dobiorę się do mojej PC dopiero po sezonie grzewczym i sprawdzę jak to wygląda wewnątrz a i tak muszę zajrzeć do środka bo jak dla mnie jest zbyt hałaśliwa a z tego co zauważyłem podczas instalacji to boczne ścianki obudowy nie są wyciszone więc trzeba będzie to poprawić.

Czym to zrobić dobrze i tanio? Polecicie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po szaleństwach weekendowej taryfy i pc Dimplex 5kW odczyty temperatur wyglądają następująco (wykresy z http://pvmonitor.pl/user_pc.php?pc=1&idinst=15 ):

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=292034&d=1417373438

Wychodzi mniej więcej 8.2*/6.5*. Gdyby ktoś chciał takie wykresy sobie rejestrować, to wystarczy zakup czujników DS1820 i LanKontrolera, który jest w stanie wysyłać pomiary na pvmonitor.pl. Można też w dowolny inny sposób czytać temperatury (Arduino, cienki klient, czy jakkolwiek inaczej) i wysyłać pomiary na stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi coś podpowiecie... Moja pompa NIBE F1145 8KW. Wydaje mi się, że mam sporą liczbę załączeń bo w ostatnich dniach to 12-13 razy na dobę. Temperatura dolnego źródła na koniec pracy pomby to Wejście 2.9, Wyjście -0.2. To drugi rok kiedy pompa pracuje, z tekstów które tutaj czytam to raczej nie jest szałowo. Mam dwa odwierty ok. 10m od siebie, 80mw pionie, glikol propylenowy (nie wiem do jakiej temp.). Zrobiłem trochę zdjęć i z tego co udaje mi się wyczytać jest tak:

obliczona temp. zasilania 31.6

temp pomieszczenia 21.9 (ustawione 22),

srednia temp zewnetrzna: -2.8

goracy gaz: 91,4

zasysany gaz: 6.3

wyjscie skraplacza: 57.1

 

Może ktoś mi powiedzieć czy tak działa prawidłowo czy powinnien coś przestawić/wezwać serwis ?

Edytowane przez marecki_0luk1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że mam sporą liczbę załączeń bo w ostatnich dniach to 12-13 razy na dobę. Temperatura dolnego źródła na koniec pracy pomby to Wejście 2.9, Wyjście -0.2.

 

No raczej to nie jest kwestia "wydawania się". 12-13 startów na dobę to dużo, żeby nie powiedzieć bardzo za dużo.

Pytania uzupełniające:

- domyślam się, że te 12-13 startów to łącznie z c.w.u. ?

- jak długie są cykle grzania na cele c.o. i jakie są na koniec tych cyklów temperatury DZ ?

- jeżeli cykl trwa np. godzinę to jakie są temp DZ po tej godzinie

Tak na szybko: zbyt częste taktowanie PCi może być spowodowane min. bardzo małą wartością histerezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...