Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

No właśnie niepokoi mnie temperatura dolnego zródła ,przy grzaniu budynku do minimalnej temperatury mam odczyty 2/-2 przy temp zewnętrznej -6 .Co to będzie jak będę chciał osiągnąć temperaturę 22-23st w domu?

 

Witam!!!

 

Na razie nie przejmowałbym się zbytnio temperaturami DZ - też posiadam pompę NIBE i w sezonie 2013/2014 także grzałem minimalnie (ok 15-16C) , (temperatury DZ źródła specjalnie mnie nie powalały) Obecnie kiedy grzeje w domu do około 21-22C temperatury DZ są nieco wyższe niż w ubiegłym sezonie, choć spora różnica w temperaturze w domu :) Co do czasu pracy pompy zwiększ stopniominuty, a tym samym zwiększysz długość pracy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W takim razie mnie to wygląda na zapowietrzone nitki DZ.

 

Niekoniecznie to jakis defekt. Gosciu ma pompe 12kW i mokry dom. Jak ja pedzi suszac domek 12-14h na dobe, to dosyc szybko wychlodzi DZ i nie ma w tym nic dziwnego. Jak pompa dziala 7-8h/d, to trzeba by sie przyjrzec dokladniej, czy faktycznie wszystkie odwierty "pracuja".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej danych do rozważania.

 

Czas pracy pompy 25godz przez 2 dni (45 godz) .

Ilość startów 42.

 

Temp DZ po ok 45 min 1/-3

Temp w domu 16.2 st

Temp zewnętrzna w momencie odczytu -7 temp w nocy -12

 

Przyznam ze niepokoi mnie temperatura DZ ,czy ktoś ma podobnie nisko?

Dodam ,że dom jest w stanie prawie wykończonym nie zamieszkały ,brakuje także drzwi oddzielających garaż od części mieszkalnej gdzie daje się odczuć różnice temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak Ci wczesniej napisalem pompa pracuje ponad 12h na dobe i do tego na fantastycznych temperaturach GZ (pewnie na zasilaniu masz max 28*C). W takich warunkach wyciaga skutecznie duze ilosci ciepla z DZ. Nie ma w tym nic dziwnego ani nadzwyczajnego w swiezym domu z "dziurami".

 

Na Twoim miejscu ograniczyl bym prace pompy do max 10h na dobe i wspomagal sie teraz jakims dodatkowym zrodlem ciepla. Nie zaleca sie suszyc domu sama pompa ciepla bez solidnego przewymiarowania DZ. Jak widac po temperaturach Twoje DZ jest eksploatowane chyba nieco za mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak Ci wczesniej napisalem pompa pracuje ponad 12h na dobe i do tego na fantastycznych temperaturach GZ (pewnie na zasilaniu masz max 28*C). W takich warunkach wyciaga skutecznie duze ilosci ciepla z DZ. Nie ma w tym nic dziwnego ani nadzwyczajnego w swiezym domu z "dziurami".

 

Na Twoim miejscu ograniczyl bym prace pompy do max 10h na dobe i wspomagal sie teraz jakims dodatkowym zrodlem ciepla. Nie zaleca sie suszyc domu sama pompa ciepla bez solidnego przewymiarowania DZ. Jak widac po temperaturach Twoje DZ jest eksploatowane chyba nieco za mocno.

 

Dzięki za odpowiedz to ma sens.

Musze uruchomić kominek ażeby trochę dogrzać wnętrze.

 

Mój instalator też twierdzi ,że wszystko jest dobrze z parametrami pompy ,choć nie można nie zauważyć ,że pracuje na trochę wyżyłowanych parametrach.

Pozostaje mi przeczekać pierwszą zimę i obserwować PC w następnym okresie zimowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 3x80m odwietry to dość na styk dla pompy 12 kW. zależy jeszcze sporo od geologii. Nie zamęcz DZ. W instalcji u kolegi dorzuciliśmy chłodnicę do rekuperacji i w lato powinno lekko schłodzić powietrze nawiewane i "podgrzać" DZ uzyskując z początkiem sezonu wyższe temperatury. Zobaczymy czy faktycznie zda to egzamin :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 3x80m odwietry to dość na styk dla pompy 12 kW. zależy jeszcze sporo od geologii.

 

No i chyba "troszke" tez zalezy od domu. :)

 

Tak na oko to pompa troszke przewymiarowana, wiec nie powinno byc problemu z DZ. Zreszta tu byli tacy, co chcieli z mb odwiertu spokojnie wyciagac 50W przy 1800h pracy pompy w sezonie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmien sobie wartosc stopniominut na -200 aby tak czesto pompa sie nie wlaczala. Ja mam odwierty 6x50 m , temp nie sa super wysokie jak u niektorych lecz nidgu na wejsciu z DZ nie mialem ponizej 0. Grzalki nigdy sie nie wlaczyly nawet przy -24 st. Grzeje juz 5 sezon i jes super. Pompa srednio wraz z cwu na godz pracy bierze katalogowe 3 kw a grzeje 320 m2. Zeszly rok kalendarzowy zuzycie wraz z cwu ok 5500 kwh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak Ci wczesniej napisalem pompa pracuje ponad 12h na dobe i do tego na fantastycznych temperaturach GZ (pewnie na zasilaniu masz max 28*C). W takich warunkach wyciaga skutecznie duze ilosci ciepla z DZ. Nie ma w tym nic dziwnego ani nadzwyczajnego w swiezym domu z "dziurami".

 

Na Twoim miejscu ograniczyl bym prace pompy do max 10h na dobe i wspomagal sie teraz jakims dodatkowym zrodlem ciepla. Nie zaleca sie suszyc domu sama pompa ciepla bez solidnego przewymiarowania DZ. Jak widac po temperaturach Twoje DZ jest eksploatowane chyba nieco za mocno.

Co to za zima. Kiedyś w grudniu to była zima. Teraz to taki prawie okres przejściowy. Niech wróci normalna zima, tak jak 30 lat temu. Wtedy zobaczymy.

Masz może jakieś wykresy temperatur dla Polski z 30-40 lat wstecz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...