Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Co to za zima. Kiedyś w grudniu to była zima. Teraz to taki prawie okres przejściowy. Niech wróci normalna zima, tak jak 30 lat temu. Wtedy zobaczymy.

Masz może jakieś wykresy temperatur dla Polski z 30-40 lat wstecz?

 

Dotyczy jedynie Łodzi, ale obejmuje ponad 100 lat analiz.

Średnia stycznia ze 103 lat to - 2,9C.

 

Proponuję popatrzyć na wykres i przebieg krzywej. Widać ewidentnie, że temp, się podnosi.

 

http://nargeo.geo.uni.lodz.pl/~meteo/ap/pdf/2010_Zabieniec.pdf?page=4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jako że to mój pierwszy post na forum witam wszystkich bardzo serdecznie :)

 

Od miesiąca mam zamontowaną pompę Vitocal 242-G. Po trzech dniach wygrzewania jastrychu grzałkami ( pobór 450KW/h w 3 dni)

pompa została ustawiona do pracy bez grzałek. Temperatura ustawiona na 14 stopni ( realnie jest 16-17). Dogrzewamy tez co 2 dzień kominkiem. Dom świeżo wybudowany w tym roku i jeszcze nie zamieszkany.

Poczytałem jakieś 20 stron w tył i martwi mnie trochę dolne źródło.

Na zdjęciu poniżej temperatury DZ.

DSC_1558.jpg

 

Dodatkowe dane za ostatnie 24h

Liczba włączeń sprężarki - 2

Godzin pracy sprężarki - 11

 

A całkowicie od 2 grudnia

Liczba włączeń sprężarki - 75

Godzin pracy sprężarki - 340

 

Do ubiegłego tygodnia czas pracy pompy ustawiony od 6-21, obecnie na 24h

 

Proszę o porady czy mam się zacząć martwić czy jeszcze nie zbyt niską temperaturą DZ.

 

Ps. Nie wiem czemu nie widać mojej sygnaturki...

Dom z poddaszem. Powierzchnia 220m z czego użytkowa 180m.

PC Vitocal 242-G , 10KW. Dolne źródło 2x100m

Edytowane przez jvc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie poszła 11g na 24.

Mogę ograniczyć działanie pompy, tylko w takim razie jak ją ustawić ? Czy dać jeden ciąg np. w nocy od 21 do 6 czy ustawić na kilka włączeń co parę godzin?

 

Jesli nie masz taryfy z tanim pradem, tylko pred jednotaryfowy, to ustaw ja na 2-3 cykle w ciagu doby. Bedzie korzystniej dla DZ i dla sprawnosci samej pompy.

Obserwuj temperature na wejsciu z DZ., zebys nie mial jej na minusie (wez tez jakas poprawke na termometr w pompie i jego dokladnosc). Mysle, ze nie przekraczajac 8h pracy pompy na dobe DZ spokojnie "wytrzyma". Jesli potrzebujesz wiecej ciepelka w domu, to raczej wspomaganie sie grzalka albo dodtkowym innym zrodlem ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę.

W sumie więcej ciepła na razie nie potrzebuję, bardziej chodziło mi o pozbycie się wilgoci. W tej chwili 50-60% więc źle nie jest.

 

Obserwuj temperature na wejsciu z DZ., zebys nie mial jej na minusie .

No właśnie nie za bardzo wiem gdzie mogę to sprawdzić, znalazłem tylko tą tabelkę tygodniową co na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dziś z instalatorem i twierdzi że wszystko jest OK, że ważna jest delta ,żeby nie była zbyt wysoka. ( w granicach 8 )

No nic, pompę trochę przykręcę i się poobserwuje. DZ nie mam jak sprawdzić ( poza tym co pokazałem na fotce) , jest w menu serwisowym do którego dostępu nie mam.

Edytowane przez jvc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pompę DZ i na jakim biegu pracuje? i jakie sondy?

Niestety nie wiem na jakim biegu pracuje (mogę sprawdzić jeżeli są takie informacje na wyświetlaczu), pompa jak w stopce, odwierty 2x100m.

Tyle wiem.

Dom ocieplony styropianem grafitowym 0,038, na parterze dom dosyć mocno przeszklony.

Ogólnie w temacie jestem mocno zielony a od uruchomiającego pompę cokolwiek się dowiedzieć jest bardzo ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 13:00 do 15:00:

Temp. zewn. 6,3 st.C

podbicie krzywej grzania 3K

DZ po 2 h: 2,7 / 0,8 st.C

GZ po 2h: 34,0 / 27,6 st.C

 

DZ pomiar temperatur termometrami wyskalowanymi w wodzie lodowej. Zamontowane przylgowo pastą termoprzewodzącą do metalowych odcinków rur.

 

Jedna rzecz mnie zastanawia: w porównaniu z poprzednim sezonem mam niską deltę DZ: 0,9K i jest tak od samego początku tego sezonu. W zeszłym delta była w granicach 2-3K. Jedyną zmianą w instalacji jest usunięty bufor. Czy coś z tym robić ?

 

PS. Dzisiaj huragan jest bardzo silny. W ciągu dnia myślałem, że mi dach zerwie. Tyle było gadania o huraganie "Aleksander" czy "Aleksandra" (nieważne) w zeszłym roku a okazuje się, że to był "lekki" wiaterek w porównaniu z tym co mamy na Pomorzu dzisiaj a o którym w prognozie pogody jakoś chyba nie wspominali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 13:00 do 15:00:

Temp. zewn. 6,3 st.C

podbicie krzywej grzania 3K

DZ po 2 h: 2,7 / 0,8 st.C

GZ po 2h: 34,0 / 27,6 st.C

 

DZ pomiar temperatur termometrami wyskalowanymi w wodzie lodowej. Zamontowane przylgowo pastą termoprzewodzącą do metalowych odcinków rur.

 

Jedna rzecz mnie zastanawia: w porównaniu z poprzednim sezonem mam niską deltę DZ: 0,9K i jest tak od samego początku tego sezonu. W zeszłym delta była w granicach 2-3K. Jedyną zmianą w instalacji jest usunięty bufor. Czy coś z tym robić ?

 

PS. Dzisiaj huragan jest bardzo silny. W ciągu dnia myślałem, że mi dach zerwie. Tyle było gadania o huraganie "Aleksander" czy "Aleksandra" (nieważne) w zeszłym roku a okazuje się, że to był "lekki" wiaterek w porównaniu z tym co mamy na Pomorzu dzisiaj a o którym w prognozie pogody jakoś chyba nie wspominali

 

Umnie pizga jak przy Ksawerym ale jest +8 ,na lokalnych portalach są ostrzeżenia .Ten rząd zakazał wichur więc we wiadomościach nic nie będzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że Ty jesteś od "tych" co "ukradli"? ;)

 

Panowie, pomijając zastanawiający i ciekawy fakt przemilczenia w prognozie pogody dzisiejszego huraganu w kontekście trąbienia o znacznie mniejszym kilka tygodn temu, poproszę o powrót do meritum sprawy: czy delta DZ 0,9K powinna niepokoić i czy powininem coś (co?) z tym zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonac alternatywnego pomiaru, bo chyba jest problem z termometrami (a przynajmniej z jednym).

Mozesz wlaczyc sama obiegowke DZ bez uruchamiania sprezarki i odczytac delte?

 

Nie a przynajmniej ja nie wiem jak. Sterownik w moim Dimplexie jest mega prosty i nie znalazłem w ustawieniach (nawet w opcji advanced) takiej możliwości. Pogadam o tym z instalatorem w przyszłym tygodniu ale faktycznie kiedy likwidowałem bufor oraz robiłem wyciszenie pompy i kotłowni jednostka była "odcięta" od rur i ponownie łączona po czy ponownie montowałem termometry - być może nie tak dokładnie jak pierwotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...