Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Dołączam się do pytania.

 

Ubiegły sezon 2013/2014 też grzałem w okolicach 15-16C i to samo miałem zmartwienie :) co z DZ jak zacznę grzać normalnie w domu (obecna temperatura w domu między 21-22) a temperatura DZ nawet nieco większa niż w ubiegłym sezonie. Trzeba uwzględnić bytowe zyski ciepła co nie jest bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przegoń każdą pętlę osobno bez włączania sprężarki (5-10 min każdą). W menu serwisowym powinna być opcja do rozruchu każdego elementu. (zakładam że odpowietrzniki masz automatyczne) Gdzieś kiedyś wyczytałem że niezdrowo jest eksploatować pc na zapowietrzonym dz.

 

Kolego jvc oraz inni użytkownicy, proszę o pomoc.

 

Mam taką samą pompę jak jvc, a godzin pracy 2 razy tyle ( Vitocal 300G 10KW ). Temperatura na pompie 16C, tem. zasilania podłogówki 28-30st .

Poniżej książka eksploatacyjna. Proszę o info co jest nie tak, gdzie szukać przyczyn, od czego zacząć ?

Jestem po termowizji i większość mostków została wyeliminowana. Źródło poziome 8x100m rura PE 40 budowałem sam, rozdzielacz również

własnej roboty bez przepływomierzy więc nie znam przepływu, ale temperatury DZ chyba są ok. Ciśnienie na dolnym spada co jakiś czas, ale na zbiorniku słychać syczenie, więc cały czas się odpowietrza moim zdaniem. Wczoraj dopompowałem 15 L glikolu i trzymam 0,9bar. Proszę o podpowiedzi.

 

książka eksploatacyjna zdjęcie:

[ATTACH=CONFIG]297715[/ATTACH]

Edytowane przez josephgo87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jvc oraz inni użytkownicy, proszę o pomoc.

 

Mam taką samą pompę jak jvc, a godzin pracy 2 razy tyle ( Vitocal 300G 10KW ). Temperatura na pompie 16C, tem. zasilania podłogówki 28-30st .

Chętnie bym Ci pomógł ,ale moja pompa chodzi od 02.12.2014r i moja wiedza jest bardzo mała. :)

U mnie temperatura ustawiona na 14 stopni ( realnie jest 15 na dole i 16-17 na górze) i na pompie temperaturę zasilania miałem 17 stopni przy nie pracującej pompie. Więc nie wiem czy Twoje 28-30 to nie za dużo.

Ja zszedłem z krzywą grzewczą. O ile Nachylenie nie ruszałem ( 0,3) to poziom obniżyłem z 2K na 0K. Zużycie prądu od początku miesiąca średnio na dzień wychodzi na poziomie 16KW

Czy dom jest nowo wybudowany?

Edytowane przez jvc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozecie powiedzieć jak zmieni się temp. DZ jak zacznę grzać do 21-22 stopni. Na prosty rozum wydaje się że temp DZ jeszcze się obniży, ale czy przypadkiem nie spadnie moc chłodnicza pompy i nie będzie tak mocno "doić" DZ? Czy całkiem coś pomieszałem :-)?

 

Jesli zaczniesz grzac wyzej, to temperatura DZ spadnie - wyciagniesz po prostu wiecej ciepla, bo pompa bedzie pracowala dluzej. Jesli spadnie temperatura DZ, to bedzie tez minimalnie malala moc chlodnicza pomy i moc grzewcza rowniez. Zauwazysz to po spadku delt na DZ i GZ. Jak spadnie moc grzewcza pompy, to zeby utrzymac zadana temmperature pompa bedzie musiala wydluzyc dobowy czas pracy. Po pierwsze dlatego, ze przy wyzszej temperaturze w domu straty budynku sa wieksze, a po drugie, bo jej moc grzewcza tez minimalnie spadnie. To wychlodzi znowu troszke wiecej DZ i tak caly czas system bedzie szukal punktu rownowagi.

Jasniej? :)

 

BTW: Delta na poziomie 6K na GZ jest jak najbardziej w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zaczniesz grzac wyzej, to temperatura DZ spadnie - wyciagniesz po prostu wiecej ciepla, bo pompa bedzie pracowala dluzej. Jesli spadnie temperatura DZ, to bedzie tez minimalnie malala moc chlodnicza pomy i moc grzewcza rowniez. Zauwazysz to po spadku delt na DZ i GZ. Jak spadnie moc grzewcza pompy, to zeby utrzymac zadana temmperature pompa bedzie musiala wydluzyc dobowy czas pracy. Po pierwsze dlatego, ze przy wyzszej temperaturze w domu straty budynku sa wieksze, a po drugie, bo jej moc grzewcza tez minimalnie spadnie. To wychlodzi znowu troszke wiecej DZ i tak caly czas system bedzie szukal punktu rownowagi.

Jasniej? :)

 

BTW: Delta na poziomie 6K na GZ jest jak najbardziej w normie.

 

Teraz rozumiem. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zaczniesz grzac wyzej, to temperatura DZ spadnie - wyciagniesz po prostu wiecej ciepla, bo pompa bedzie pracowala dluzej. Jesli spadnie temperatura DZ, to bedzie tez minimalnie malala moc chlodnicza pomy i moc grzewcza rowniez. Zauwazysz to po spadku delt na DZ i GZ. Jak spadnie moc grzewcza pompy, to zeby utrzymac zadana temmperature pompa bedzie musiala wydluzyc dobowy czas pracy. Po pierwsze dlatego, ze przy wyzszej temperaturze w domu straty budynku sa wieksze, a po drugie, bo jej moc grzewcza tez minimalnie spadnie. To wychlodzi znowu troszke wiecej DZ i tak caly czas system bedzie szukal punktu rownowagi.

Jasniej? :)

 

BTW: Delta na poziomie 6K na GZ jest jak najbardziej w normie.

 

Jak grzejesz niższym parametrem GZ bardziej wychładzasz DZ. Czym wyższa temp. GZ tym gorszy COP i większy udział prądu w grzaniu ale pan sowa wie WSZYSTKO lepiej więc będzie to tylko jeden komentarz na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzejesz niższym parametrem GZ bardziej wychładzasz DZ. Czym wyższa temp. GZ tym gorszy COP i większy udział prądu w grzaniu ale pan sowa wie WSZYSTKO lepiej więc będzie to tylko jeden komentarz na ten temat.

 

Musial byc przeczytac i zrozumiec calosc wypowiedzi a nie tylko kawalek.

 

Wychlodzenie DZ w opisywanyym przypadku wieksze nie bedzie z tytulu wyzszego COP pompy (wyzszej mocy chodniczej), ale jej dluzszego czasu pracy pompy przy utrzymywaniu wyzszej temperatury w domu.

Zeby Ci to obrazowo przedstawic napisze tak: Bardziej wychlodzisz DZ grzejac dom do 18*C czy do 22*C? Wyzsze zpotrzebowanie domu (a wiec duzo dluzszy czas pracy pompy) bedzie mialo duuuzo wiekszy wplyw na DZ, niz spadek mocy chlodniczej pompy z tytulu nizszego COP przy podniesienu temp GZ..

Jasniej? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zaczniesz grzac wyzej, to temperatura DZ spadnie - wyciagniesz po prostu wiecej ciepla, bo pompa bedzie pracowala dluzej. Jesli spadnie temperatura DZ, to bedzie tez minimalnie malala moc chlodnicza pomy i moc grzewcza rowniez. Zauwazysz to po spadku delt na DZ i GZ. Jak spadnie moc grzewcza pompy, to zeby utrzymac zadana temmperature pompa bedzie musiala wydluzyc dobowy czas pracy. Po pierwsze dlatego, ze przy wyzszej temperaturze w domu straty budynku sa wieksze, a po drugie, bo jej moc grzewcza tez minimalnie spadnie. To wychlodzi znowu troszke wiecej DZ i tak caly czas system bedzie szukal punktu rownowagi.

Jasniej? :)

W końcu napisane prosto tak że każdy początkujący zrozumie :)

 

To proszę jeszcze o wyjaśnienie dlaczego delta czyli różnica między GZ a DZ nie może być zbyt duża ?

Nie znam się na tym a logicznie myśląc jesli z GZ wychodzi np -1 a z dolnego wchodzi +5 to teoretycznie powinno być lepiej a nie jest.

Dlaczego?

Tylko proszę o proste wytłumaczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega JVC pomylił chyba pojęcia. Aczkolwiek od delty dz-gz zależy sprawność układu - delta niższa - wyższy cop.

Gz-górne źródło (podłogówka)

Dz-dolne źródło (glikol)

W delcie dz chodzi o to ze im jest niższa tym więcej dostarczamy Energi z gruntu.

Jeśli delta gz jest zbyt duża to wydajność podłogówki spada (grzejesz po prostu "połową pętli")

Obie delty gz i dz są ściśle związane z charakterystyką urządzenia jakim jest pompa ciepła i czasem trzeba przeliczyć czy zwiększenie biegu pompy obiegowej się oplaca- na ogół tak właśnie jest...

Na dodatek każda pompa ciepła ma swój nominalny przepływ na dz i gz i jeśli jest on zapewniony to obie delty powinny być w normie.

 

Slonkaa - jeśli pompę masz na gwaracji to teoretycznie nie możesz uruchomić tego sam,ale instalator powinien to dla Ciebie zrobić podczas pierwszego uruchomienia.

Edytowane przez josephgo87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu napisane prosto tak że każdy początkujący zrozumie :)

 

To proszę jeszcze o wyjaśnienie dlaczego delta czyli różnica między GZ a DZ nie może być zbyt duża ?

Nie znam się na tym a logicznie myśląc jesli z GZ wychodzi np -1 a z dolnego wchodzi +5 to teoretycznie powinno być lepiej a nie jest.

Dlaczego?

Tylko proszę o proste wytłumaczenie ;)

 

Nie jestem chlodnikiem i tutaj technicznych spraw Ci nie wytlumacze. Wszedzie gdzie jest mowa o "optymalnej delcie" podawane sa wartosci dla DZ pomiedzy 3-5K i dla GZ pomiedzy 6-8K. Nie wiem czy to wynika z optymalnego wkladu energii na przetloczenie czynnika w stosunku do sprawnosci, czy jest podyktowane jakimis technicznym

i wzgledami odnosnie fizyki wymiennikow lub innych elementow urzadzenia.

 

Sa tu instalatorzy i oni jako profesjonalisci na pewno beda wiedzieli i sie ta wiedza zechca podzielic. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I sorry za lamerskie pytanie , K to inaczej stopnie ?

K to skala Kelvina gdzie zero to zero bezwględne czyli -273 st. C. Po prostu do wartości podanej w C dodajesz 273 i masz w K. Delta oczywiście będzie taka sama dla obu skal, ale np. do wzoru na sprawność pompy musisz podstawić wartości temperatur zasiania GZ i DZ podane w K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te przegonienie każdej pętli dobry pomysł, ale nie wiem czy będę wiedział jak ustawić na pompie by nie działała sprężarka, tylko sama pompa DZ.

 

Prawdopodobnie trzeba ustawić sterownik w tryb serwisowy, znaleźć w grupie parametrów Hydraulika wewnętrzna parametr Typ źródła pierwotnego i zmienić jego wartość na "0" - wtedy pompa dolnego źródła pracuje w trybie ciągłym. To będzie dokładnie opisane w instrukcji montażu i serwisu Twojego modelu pompy, którą zapewne można odszukać gdzieś na stronach Viessmanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...