Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

600mb prostej rury to oznacza, że 4x150mb rury PE32 w prostych wykopach liniowo z zachowanie odpowiednich odległości (1m) między rurami w wykopie. Nie robię spiralnego. Masz zbyt mały kolektor. Poczytaj ile mają inni użytkownicy PC. Ty masz 600mb ale na mniejszej powierzchni dzięki spiralnemu ułożeniu rury. Jeżeli dobrze liczę, to masz 120mb x 0,8m rów = 96m2 !!! i to ma ci dac energię i regenerować na 220m2 powierzchni grzewczej ? Masz zbyt mały kolektor. Edytowane przez ferrit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak ja to liczylem przy robieniu DZ:

Wykop 80 cm szerokosci. Rura pokrywa cale dno wykopu. Zakladam, ze jesli nad prosta rura bierzesz 1m2 czynnej pow gruntu (czyli po 50cm na lewo i prawo od rury, to u mnie wg tego bedzie powierzcznie nad wykopem 80cm + 2x 50cm od krawedzi. To daje 180cm szekokosci nad wykopem. 1,8x120=216m2

216m2 x 45W/m2 = 9,7kW. (nie loicze dobiegowki 20mb). Dla moje pompy o mocy chlodniczej 9kW powinno to wystarczyc.

No chyba ze gdzies ostro bladze w obliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia mojej PC są spoko. Zajmij się Twoimi, póki nie masz jeszcze grubo poniżej -10'C !!! Bo inaczej to grzałeczki. Zerknij do wyliczeń zużycia energii elektrycznej w stopce adiqq. Są tam wypisane moce i wielkości domu oraz wielkości kolektorów kilku forumowiczów. Skoro teraz ci temp spadają to dowód na zbyt mały kolektor i się nie nadąży regenerować. Lepiej mieć zbyt duży niż zbyt mały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisze, zeby nie popadac w skrajnosci. Nie ma sensu zakopywanie 600mb rury w prostym odcinku dla pompy 8kW tak jak nie ma sensu zapopanie 600m w zwoju pod domem.

Sa rozwiazania sensowne i tymi sie zajmijmy. Teoretyzowac mozna, ale w granicach rozszadku :-)

 

A co do zamrozenia DZ to ja sie tego nie obawiam. Przemiana fazowa 10l wody to 1kWh energi. Mam tego w gruncie pare kubikow wiec zejscie ponizej zera na zasilaniu DZ nie bedzie latwe.

Dywaguje dlaczego ja mam 1,5*C na wejsciu Dz a kolega 1km dalej w podobnym gruncie na 6-7*C

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę Ci Pyxis nawet 60W z mb rury.

Mam 500mb prostej cienkościennej rury (jedna pętla), układana w odstępach 1m (jeden wykop, szeroka łycha), odstęp pomiędzy wykopami ok 1,5m, powierzchnia przeznaczona pod kolektor to ok 500m2, PC 7kW, 175m2 grzanej podłogi.

Grunt jak u Ciebie, a może nawet lepiej - glina, lustro wody 1m ppt (miał być GWC do WM, ale rura "się rozszczelniła" i mam studnię z 600l wody, a przy okazji bieżącą kontrolę poziomu). W tych warunkach, pierwszej zimy 2008/2009 PC pracowała 24h/7dni (poddasze nieocieplone, a instalacje zalane). DZ pod koniec zimy spadło do -1,5/-6. (teraz cały czas na plusie). To był test "bojowy".

Grunt, nawet mokry, też się wychładza. Im jest go więcej tym lepiej.

 

edit

24h/7dni - czyli non stop przez cały sezon

Edytowane przez leszekf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze bede informowal. Zaraz nawet skocze na budowe i sprawdze jaka mam tem na starcie pompy bo startuje punkt 12:00. Jakis tydzien temu bylo 3.5*C. Jesli teraz mocno spadlo, to znaczy, ze DZ nie nadaza sie regenerowac.

Im mniejsza bedzie temp DZ tym szybszy powinien byc przeplyw ciepla z gruntu (ronie dT).

Wroce i dam znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasne wrocilem z budowy. Pompa po 15 min pracy pokazala temparature DZ = 2,8*C. Spadlo wiec o 0,7*C w ciagu tygodnia.
Dalszy spadek będzie następował w trochę mniejszym tempie, ale i tak jest on spory. Za 2 miesiące, a może nawet wcześniej, możesz spodziewać się temperatur na minusie. Na razie rzeczywiście wykorzystujesz ciepło przemiany fazowej, jednak powstający lód izoluje rury od otaczającego je gruntu, co przy pobieraniu tej samej ilości ciepła z gruntu powoduje dalszy spadek temperatury powracającego do PCi glikolu. Pod koniec zimy możesz mieć poważne problemy. Gdybyś te same 600m miał w wykopach o długości 300m, nawet przy rozstawie 80cm miedzy rurami (ok. 480m zajętej działki), to efekt byłby lepszy niż przy Twoim kolektorze spiralnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze byl by lepszy, to ja wiem, tylko nie bylo za bardzo jak tego wtedy zakopac. :)

Teraz bym jakos jeszcze jedna petle zmiescil, tylko musi to byc ekonomicznie uzasadnione (nie mowiac juz o dewastacji w miare ogarnietego terenu) a nie na zasadzie "dam wiecej bo na pewno bedzie lepiej".

 

Piszac "regeneracja" mialem na mysli przeplyw ciepla zgromadzonego juz w gruncie w rejony, z ktorych moze go pobrac "rura".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze byl by lepszy, to ja wiem, tylko nie bylo za bardzo jak tego wtedy zakopac. :)

Teraz bym jakos jeszcze jedna petle zmiescil, tylko musi to byc ekonomicznie uzasadnione (nie mowiac juz o dewastacji w miare ogarnietego terenu) a nie na zasadzie "dam wiecej bo na pewno bedzie lepiej".

Pewność co do tego, czy to dolne źródło jest do Twojej PCi (i Twojego domu) odpowiednie będziesz wiedział po 2 sezonach grzewczych.

Te sezon nie jest w żaden sposób reprezentatywny, bo w tej chwili zużywasz znacznie więcej ciepła do ogrzewania niż normalnie.

Dopiero pod koniec następnego sezonu będziesz wiedział więcej. Ponieważ w razie czego masz w zanadrzu kominek, to proponuję to zostawić tak jak masz.

Najwyżej w środku zimy będziesz musiał wyłączyć PCi i zacząć grzać kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...