Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Podales teoretyczny wzor na sprawnosc obiegu Carnota, wiec sie do tego obiegu odnosze.

 

Cytaty z pdfa ktory podales:

 

"Pompa ciepła/chłodziarka jest maszyną cieplną działającą w oparciu o idealny obieg Carnota. Jednak w przeciwieostwie do silnika spalinowego, realizuje ona obieg lewobieżny."

 

Oraz:

 

Jako podstawowy obieg porównawczy dla urządzeo chłodniczych/pomp ciepła przyjmuje się tzw. Obieg Lindego. Uwzględnia on właściwości rzeczywistego czynnika chłodniczego.

 

Niepotrzebnie się odnosisz, bo wzór na sprawność podałem a propos całkiem innego zagadnienia a tu omawiamy charakterystykę ciśnienia w parowniku i skraplaczu, nieprawdaż?

 

To, że urządzenie działa w oparciu o cykl Carnota, to nie znaczy że go realizuje, więc pierwszy cytat nijak się ma do tematu.

 

Rzeczywisty obieg uwzględnia właściwości fizyczne czynnika i układu w którym on krąży. Można go sobie obejrzeć na niezliczonych dostępnych w necie wykresach, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. "pompa ciepła wykres p-h" (ciśnienie w funkcji entalpii). Na etapie skraplania i parowania charakterystyka jest płaska jak stół. EOT z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Parownik i skraplacz nie są częścią DZ i GZ a przemiany w nich zachodzące są izobaryczne - zmiana temperatury wynika wyłącznie z przemiany fazowej. Zmiany ciśnienia zachodzą w sprężarce i zaworze rozprężnym.

 

 

To sobie możesz dość dokładnie oszacować z wzoru na sprawność. Zmiana delty GZ z 5K na 2K pozwoli na obniżenie średniej temperatury zasilania górnego źródła o 3K. Przy Twoim zapotrzebowaniu na energię grzewczą do CO rzędu 15000 kWh da Ci to oszczędność roczną nie większą niż 300 kWh. Teraz sobie policz ile zużywają przez sezon pompy obiegowe górnego źródła których moc trzeba by kilkukrotnie zwiększyć aby uzyskać żądaną wartość delta GZ. A to nie wszystko, bo jeszcze prawdopodobnie należało by zaprojektować gęstszy układ rurek w podłogówce aby utrzymać wymaganą wydajność z m2.

 

Wg moich obliczen zmiana dT dla GZ (podłogówka) z 5 oK na 3 oK (bez zmiany rozstawu) powoduje wzrost tempertury grzejnika podłogowego tylko o 1 oK wartosc 3 oK jest przesadzona i to znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich obliczen zmiana dT dla GZ (podłogówka) z 5 oK na 3 oK (bez zmiany rozstawu) powoduje wzrost tempertury grzejnika podłogowego tylko o 1 oK wartosc 3 oK jest przesadzona i to znacznie.

 

Juz tego nie prostowalem. U mnie zmniejszenie delty powoduje mniej wiecej rownomierny spadek Tzasilania i wzrost Tpowrotu.

 

BYW: Przy K nie stawia sie symbolu "stopnia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich obliczen zmiana dT dla GZ (podłogówka) z 5 oK na 3 oK (bez zmiany rozstawu) powoduje wzrost tempertury grzejnika podłogowego tylko o 1 oK wartosc 3 oK jest przesadzona i to znacznie.

 

Czyli zysk z obniżenia dT dla GZ będzie jeszcze mniejszy niż zakładałem (optymistycznie). A o ile wzrasta pobór mocy pomp obiegowych przy zmianie dT z 5K na 3K?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1h pracy pompy na wejsciu dz +4,0*C. W zeszlym roku bylo dokladnie o 1K wiecej.

 

U mnie podobne temperatury.

Grzanie zasobnika poprzez wężownicę daje obniżoną sprawność. W wolnym czasie dalsze testy i podłączenie pod bezpośredni obieg c.o., przez co powrót do pompy ciepła będzie równoważny powrotowi z ogrzewania podłogowego, a więc temperatury rzędu 28st C. Grzanie poprzez wężownicę dodatkowo uśrednia temperatury w dolnej części zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga. Pyxis a Tobie jak z tą kalibracją wyszło? Wydaje mi się że osiągnięcie 0 stopni jak by nie patrzeć jednak w wodzie nawet pod lodem jest niemożliwe.

Więc jak ta korektę robić? Namówiłem córę żeby zmierzyła pod pachą i wyszło 36,4 i 36,6 więc prawie idealnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem na roznych egzemplarzach roznie, ale zawieraly sie te korekty z przedzialu 0,7 do 1,3K (zawsze termometry nieco zawyzaly).

Mieszanina wody i lodu w naczyniu ma temperature w praktyce rowna 0*C. To dosyc dokladna metoda kalibracji.

Miej tez na uwadze, ze ta poprawka nie musi byc stala w calym zakresie temperatur. Nas interesuje szczegolnie wlasnie ta okolica 0*C, zeby znac dokladnie kiedy nam sie robi na DZ "groznie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem termometry , po 30 minutach pracy ( niestety nie miałem więcej czasu) 7,2/3,5

Z termometrami niestety nie udało mi się zejść poniżej 1,5 i 1,4 stopni.

 

Możesz sobie porównać ze wskazaniami czujników na pompie. Z instrukcji instalacyjnej wynika, że wciskasz równocześnie klawisze OK i Menu rozszerzonego (ten dolny) na ok. 4 sekundy, wybierasz kolejno opcje „Diagnostyka” i „Przegląd instalacji”, i w pierwszej kolumnie od lewej powinny być wyświetlane temperatury we/wy DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomoże mi ktoś odczytać te temperatury?

DSC_1626.jpg

DSC_1627.jpg

 

Według termometrów po godzinie pracy 1,2/4,6 bez korekty kalibracji .

Korygując o kalibrację wychodzi -0,3/3,1

 

Może ktoś wie też co oznacza reszta danych na zdjęciach.

Edytowane przez jvc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...