Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No wlasnie nie. Zakladasz pewnie, ze Tz jest stala. Zwiekszajac przeplyw obnizamy jednak Tz, bo moc pompy mamy stala (pisze caly czas o on/off)

 

Druga sprawa - zrob eksperyment myslowy. :)

Wyobraz sobie sytuacje, ze z podlogi dostajesz wode w temperaturze wyzszej o 0.1K od aktualnej temp wylewki. Zmniejszasz przeplyw i masz wode idelnie w temp wylewki. Zgoda?

Nadal zmniejszasz przeplyw i tu juz temperatura powrotu nie spada, bo spasc nie moze ponizej temp wylewki. Zaczyna rosnac tylko temp zasilania. Przy stalej mocy pompy ciepla musisz dac w podloge wyzsza Tz, bo zmniejszyles czynna pow wymiany podloga-rurka. Czesc rurki zaczyna przypominac izolowany dobieg, bo od pewnego momentu temperatura wody w niej plynacej jest w temperaturze wylewki i nie zachodzi wymiana energii.

Zgadzasz sie z taka interpretacja?

 

No i ja właśnie taki efekt miałem do czasu jak nie dołożyłem drugą obiegówkę do GZ. Mam długie pętle w podłodze i przez długi czas grzania Tp wynosiła ok 22. Znaczy że grzała tylko część z każdej pętli. Po dołożeniu drugiej obiegówki wszystko się poprawiło PC pracuje mniej h na dobę niż wcześniej, Tp bardzo szybko podnosi się do 25 ( po 4 h pracy do 27) i mam jakąkolwiek możliwość regulacji na rotametrach podłogówki. I dodatkowo mogłem obniżyć krzywą z 2,5 do 2,2. Może dziś jeszcze poeksperymentuje i wymienię obiegówkę w PC na mocniejszą. Choć trochę boję się ruszać śrubunek w mojej trzynastolatce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnieliscie o niskiej delcie, ktora jest wazna prze ogrzewaniu Pci.

Powiedzcie, co jest przyczyna delty powyzej 5oC? Podejrzewam, ze na taki stan rzeczy ma wplyw wiele czynnikow, jakie?

 

Tutaj wplyw maja tylko 2 parametry. Wielkosc przeplywu i moc urzadzenia. Zwiekszenie mocy pompy podnosi delte a zwiekszenie przeplywu ja zmniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie nie. Zakladasz pewnie, ze Tz jest stala. Zwiekszajac przeplyw obnizamy jednak Tz, bo moc pompy mamy stala (pisze caly czas o on/off.

Jak mówimy o grzejniku podłogowym, to musimy założyć pewne rzeczy jako stałe. Nie wiem z czym się tu nie zgadzasz. Jak z jednej strony (w sensie przepływ) Tp dąży do T wylewki, to z drugiej do Tz. Zgoda? :)

Co do mocy PC, to taki 1K na GZ zmienia niemal wszystkie parametry PC, moc rośnie, prąd spada, T parowania spada, COP rośnie.

Reszta się zgadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnieliscie o niskiej delcie, ktora jest wazna prze ogrzewaniu Pci.

Powiedzcie, co jest przyczyna delty powyzej 5oC? Podejrzewam, ze na taki stan rzeczy ma wplyw wiele czynnikow, jakie?

 

Zdaje się mi że od niedawna grzejesz dom , na razie nie martwił bym się dużą deltą , choć delta większa trochę od 5K to żaden dramat , te delty poniżej 5K to takie dywagację , jak można obniżyć niewielkim nakładem , to ok ,ale jeśli nakład będzie większy to nic nie rób . Na razie poczekaj , wygrzej dom porządnie , dokończ energetycznie , jak dom pobiera tobie teraz więcej niż wynika z obliczeń OZC ( w skutek niewykończenia domu) to i deltę będziesz miał większą .Najważniejszym wskaźnikiem ustawień pc są rachunki płacone za jej eksploatację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wplyw maja tylko 2 parametry. Wielkosc przeplywu i moc urzadzenia. Zwiekszenie mocy pompy podnosi delte a zwiekszenie przeplywu ja zmniejsza.

 

Dzieki.

Czyli jak dobrze rozumie to w gre wchodzi wieksza srednica rur zasilajacych i powrotu GZ, oraz prawidlowo dobrana Pci do obciazenia cieplnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się mi że od niedawna grzejesz dom , na razie nie martwił bym się dużą deltą , choć delta większa trochę od 5K to żaden dramat , te delty poniżej 5K to takie dywagację , jak można obniżyć niewielkim nakładem , to ok ,ale jeśli nakład będzie większy to nic nie rób . Na razie poczekaj , wygrzej dom porządnie , dokończ energetycznie , jak dom pobiera tobie teraz więcej niż wynika z obliczeń OZC ( w skutek niewykończenia domu) to i deltę będziesz miał większą .Najważniejszym wskaźnikiem ustawień pc są rachunki płacone za jej eksploatację .

 

Masz racje, grzeje od tygodnia. Delta sie nie martwie u mnie 4.6 oC. Glownie chodzi mi o poszerzenie wiedzy na ten temat.

W nastepnym tygodniu bede mial podlaczony podlicznik to zobaczymy ile pradu bierze. Jak narazie w pomieszczeniach z dnia na dzien tem. wzrasta o 0.8 oC wiec jest chyba calkiem dobrze, wylewki ma 10 a miejscami12cm. Z wygrzewaniem nie powinno byc zle od pary miesiecy pozbywam sie z domu wilgoci osuszaczem.

Dziekuje za zaintewresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

Czyli jak dobrze rozumie to w gre wchodzi wieksza srednica rur zasilajacych i powrotu GZ, oraz prawidlowo dobrana Pci do obciazenia cieplnego?

 

Na to ma wiele czynnikow wplyw. Srednice rur, ilosc petli, przeplywy na petlach, moc pompy obiegowej.

 

Jesli dobierasz moc pompy, to musisz w miare dokladnie okreslic zapotrzebowanie, zeby nawet w przypadku przewymiarowywania pod tani prad nie przesadzic, bo stracisz na sprawnosci przy wyzszej Tz.

To sa w sumie aptekarskie rozwazania, ale jak sie wiele takich czynnikow uwzgledni, to sie okazuje, ze mozna zrobic instalacje w tym samym domu na tym samym urzadzeniu, ktora bedzie pracowala z COP=3,5 albo COP=4, jesli sie zrobi to optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat prawda, ten cop 4 czy 3,5 ma duże znaczenie przy ,,wiadernych" domach . W domach energooszczędnych np w moim przypadku od 01/11/2014 przekroczyłem dopiero 800 kw ,teraz walka o te 0,5 cop w przeliczeniu na pieniązki płacone za prad nie ma znaczenia , choć oczywiście jak można niedużym kosztem poprawić COP to czemu tego nie zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zagalopowałeś. To własne wtedy moc grzejnika będzie najwyższa, gdy Tp będzie możliwie zbliżona do Tz. Nie ma czegoś takiego "nie zdąży oddać"

Tyle, że w normalnej instalacji na kilkudzieięcio metrowym pexie by taki stan osiągnąć różnica ciśnień powinna być kilka Bar i to nie wiem czy wystarczy :D

 

Dokładnie tak. Zwiększanie przepływu nie odbywa się za darmo. Po przekroczeniu pewnej wartości zysk ze wzrostu sprawności pompy nie rekompensuje wzrostu zużycia energii przez pompy obiegowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach energooszczędnych np w moim przypadku od 01/11/2014 przekroczyłem dopiero 800 kw

 

Tak zupelnie BTW:

Mieszkasz z Stargardzie, a ja na Dolnym Slasku. Ja mam dom "wiaderny", a Ty "energooszczedny" z masa welny i styro, z WM z GWC, super oknami i bez kominow.

Ty masz zuzycie energii elektrycznej przez pompe w przeliczeniu na m2 podlogi w tym okresie 5,63 kWh, a ja 5,94 kWh (roznica na Twoja korzysc 0,31 kWh/m2 czyli 5,2% mniej). Dupy nie urywa ta energooszczednosc Twojego domu. Cos musiales chyba przeoczyc. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Zwiększanie przepływu nie odbywa się za darmo. Po przekroczeniu pewnej wartości zysk ze wzrostu sprawności pompy nie rekompensuje wzrostu zużycia energii przez pompy obiegowe.

 

Ale ja wcale nie twierdze, ze mamy delte zmniejszac za wszelka cena. Nic podobnego. Ja sie tylko zastanawiam nad geneza deklarowanych optymalnych wartosci delt dla GZ i DZ i wydaje mi sie, ze na to sobie odpowiedzialem. To nie wynika z fizyki samej pompy ciepla, ale z pewnych wlasciwosci DZ i GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja wcale nie twierdze, ze mamy delte zmniejszac za wszelka cena. Nic podobnego. Ja sie tylko zastanawiam nad geneza deklarowanych optymalnych wartosci delt dla GZ i DZ i wydaje mi sie, ze na to sobie odpowiedzialem. To nie wynika z fizyki samej pompy ciepla, ale z pewnych wlasciwosci DZ i GZ.

 

Ale ja wcale nie twierdzę że tak twierdzisz :-) Geneza jest taka, że GZ i DZ mają swoje opory przepływu. Producenci pomp przyjmują jakieś założenia odnośnie GZ i DZ z którymi będzie pracować dany model pompy i podają wartości przepływu nominalnego, odpowiadające danym wartościom delt. Wyznaczenie optymalnej delty w rzeczywistym układzie najłatwiej uzyskać doświadczalnie, tylko trzeba dysponować odpowiedniej klasy ciepłomierzem i podlicznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dupy nie urywa ta energooszczednosc Twojego domu. Cos musiales chyba przeoczyc. ;)

 

Pyxis, pomijając to co mógłbym zrobić jeszcze lepiej gdybym budował jeszcze raz, to ciągle wychodzą niedoróbki, najgorsze są okna i parapety, ostatnio przyznali mi jedno okno do wymiany, w końcu! pomijając że HS mi się "skantował" i nie chwyta dołem jak powinien, dosłownie wieje mi tam

W takim domu niemal bez dziur nawet nieszczelność w drzwiach garażowych wkurza, wszelkie niedoróbki czuć razy 3

Myślę że przyszły rok będzie ostatnim na poprawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...