Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziwny jest odczyt przy 52 tygodniu. Wydaje sie nielogiczny.

 

52 tydzień to święta. Wszyscy w domu plus goście, kuchnia na pełnych obrotach, więc niższe zapotrzebowanie na grzanie co, za to więcej cwu, czyli więcej krótszych cykli grzania mnie wychładzających kolektor, i w efekcie wyższe temperatury DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam obok masz czasy pracy pompy w danym tygodniu. Wlasnie w odniesieniu do tych wartosci czasu pracy ten "pik" temperaturowy wyglada dziwnie. Taka regeneracja odbywa sie raczej w sposob plynny, a przy DZ pionowym smiem twiedzic, ze na pewno.

Nie potrafie tego skoku temperatury w logiczny sposob wyjasnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej moja teoria nie trzyma się kupy, bo dom przecież jeszcze nie zasiedlony.

 

Mogę potwierdzić po swoim, że pionowe DZ w zasadzie nie zna czegoś takiego jak wychłodzenie i regeneracja i równie płynnie reaguje na zmiany obciążenia na plus i na minus.

 

Ale ten kolektor to na pewno pionowy? - 360 mb do domu z zapotrzebowaniem ~12500 kWh rocznie na cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zweryfikowal pomiarem na rurze wychiodzacej z DZ. Sterowniki na pompach rone cuda lubia pokazywac. Zwlaszcza jak jakis pomiar na oko odbiega nieco od "normy".

 

Pyksi: wiem co sterowniki potrafią pokazywać, a w zasadzie problem dotyczy nie samego sterownika tylko jakości mocowania czujników.

 

Ale już rozmawialiśmy o tym, to pompa mojego autorstwa, sterownik również. Żadnej "ściemy" tam nie ma...

Sam osobiście mocowałem w niej czujniki temperatury na wszystkie rury DZ i GZ, z pastą termoprzewodzącą, izolacja kauczukowa założona wszędzie.

 

Te temperatury "anormalnie wysokie" na zasilaniu to jak sądzę splot dwóch (czy "dwu"??? -nie wiem już jak jest poprawnie) czynników: sondy są łączone w szereg po dwie (jest ich 14 30-metrowych) oraz od około 7 metra do końca (czyli do 30 metra) rury są w otoczeniu wody.

 

Jedyna sprawa która mogłaby być lepsza to delta - niestety są w tej konfiguracji większe opory i standardowa pompa obiegowa radzi sobie z tym właśnie jak widać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale już rozmawialiśmy o tym, to pompa mojego autorstwa, sterownik również. Żadnej "ściemy" tam nie ma...

 

Aaaa... nie skojarzylem, ze to ta "anomalia" o ktorej dyskutowalismy chyba w zeszlym roku. :)

 

Przypomnij, czy weryfikowales jakos ta temperature na wejsciu DZ? Moze ta duza delta to wynik przeklamania tego wlasnie czujnika, bo tak wlasnie to by sie objawialo?

 

 

PS.

Sprawdz maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite , na trzech pompach viessmann ( w tym na mojej) delta zawsze jest 2,0 a u Ciebie inaczej :)

Moja tabela z wczoraj

[ATTACH=CONFIG]300180[/ATTACH]

 

jakoś niskie te temperatury, biorąc pod uwagę temperatury zewnętrzne tej "zimy"

 

chyba faktycznie wwiercili się w ciepłociąg...

 

po 1 h 8,2/3,4

 

a sąsiad geolog mówił, że tak krótkie odwierty są do doopy - hmmm...

 

to mogę tylko pogratulować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba był tydzień gdy pompa zaczęła taktować. Po przejściu na 3-4 załączenia na dobę, temperatury są juz podobne.

 

A widzisz. Czyli dobrze mi sie wydawalo.

Taki pik to pewnie duzy udzial temperatury "startowej" DZ (tego, co sie nagrzalo w rurach DZ w kotlowni) w liczonej przez pompe sredniej. To jako wyjasnienie mi by pasowalo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie praca instalacji wygląda tak (wykres z http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=15):

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=300444&d=1422001064

Aktualnie pracuje u mnie Dimplex 5kW, który ładnie się sprawuje (100% pracy w taniej taryfie), gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia i mocno nie wieje. Obecnie temperatura w domu utrzymuje się w okolicach 21* i jest ok.

Temperatura DZ po 2h pracy na koniec taniej taryfy o 15-00 wynosi 4.5/2.8.

 

Różnice w pracy PC 11kW Stiebel Eltron i 5kW Dimplex dobrze widać na wykresach z dnia 2015-01-04 (http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=15&od=2015-01-04&do=2015-01-05), gdzie w ciągu dnia przełączałem pc z 5kW na 11kW i efekt był następujący:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=300446&d=1422001945

Jeśli chodzi o subiektywne wrażenia przy jednej i drugiej pc, to chodząc na bosaka przy 5kW podłoga jest wyczuwalnie chłodna - tak jak latem, jakby nic nie grzało, a przy 11kW przyjemnie lekko ciepła. Jak widać na wykresie temperatura zasilania GZ przy 5kW 2015-01-04 nie dochodziła do 34*, a przy 11kW do 42*. Dziś GZ przy 5kW po całonocnym grzaniu nie dochodzi do 32*. Przepowiednie zapowiadają śnieg i mróz, więc chyba znów przełączę się na 11kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie to wygląda tak jak na zdjęciach pompa pracowała ok 1,5 godziny niestety sterownik ni pokazuje na bieżąco jaka temp. dolnego źródła wchodzi do pompy a jaka wychodzi mogę to sprawdzić jedynie na starcie i tuż po wyłączeniu pompy a więc na wejściu było 9,8 przy temp na dworze -1,1 a po zakończeniu pracy pompy 4,6 przy temp zew -1,4, kolektory mam pionowe na gł. 120m glebę zbitą gliniastą a poniżej 20m iły- co ponoć sprzyja tak wysokiej temp. dolnego źródła, martwi mnie (być może nie potrzebnie) inna sprawa a mianowicie - błyskawiczny spadek temp. wody w podłogówce po wyłączeniu się pompy w ciągu dosłownie 5-6 sek. od chwili wyłączenia spada z zadanych 30,5 st do 28,2 potem juz wolniej, czy też tak macie?

sterownik wejście.jpg

sterownik wyjście.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie to wygląda tak jak na zdjęciach pompa pracowała ok 1,5 godziny niestety sterownik ni pokazuje na bieżąco jaka temp. dolnego źródła wchodzi do pompy a jaka wychodzi mogę to sprawdzić jedynie na starcie i tuż po wyłączeniu pompy a więc na wejściu było 9,8 przy temp na dworze -1,1 a po zakończeniu pracy pompy 4,6 przy temp zew -1,4, kolektory mam pionowe na gł. 120m glebę zbitą gliniastą a poniżej 20m iły- co ponoć sprzyja tak wysokiej temp. dolnego źródła, martwi mnie (być może nie potrzebnie) inna sprawa a mianowicie - błyskawiczny spadek temp. wody w podłogówce po wyłączeniu się pompy w ciągu dosłownie 5-6 sek. od chwili wyłączenia spada z zadanych 30,5 st do 28,2 potem juz wolniej, czy też tak macie?

 

nie wiem czy to są dobre temperatury DZ pionowego po 1,5h pracy

mnie te cyfry tylko utwierdzają w przekonaniu, że lepiej jest robić DZ poziome jak jest taka możliwość, bo z tego co widzę, to DZ poziome mają cały czas wyższe temperatury niż pionowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...