Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

A gdyby tak ustawić pracę pompy przykładowo 2h pracy w taniej, 2h przerwy znów 2h pracy, ale ustawienia temperatur zostawić nadal tak jak dla dwóch taryf (podbicie w taniej? Te dwie godziny przerwy w taniej ustawić tak by przy dużych mrozach i tak by się włączała.

Byłoby więcej załączeń, ale pompa zapewne pracowałaby na niższych temperaturach i może nie byłoby mocnego przegrzewania w taniej taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na to mozesz wplywac ustawiajac wartosc histerezy dla CO, ale to spowoduje wieksza ilosc zalaczen pompy. Chyba niepotrzebnie.

Idealem jest taki uklad, ze pompa startuje o 22giej, grzeje CWU, poniej leci CO do zadanej, wylacza sie i po spadku ponizej progu histerezy zalacza tak, zeby dogrzac nad ranem (ja mam tani prad do 7:00). W wiekszosci przypadkow przy w miare stalej temperaturze udaje sie to osiagnac. Jak temperatura zleci, to glowna role gra krzywa grzewcza i wtedy ten uklad cykli ulega zaburzeniu, ale nie wplywa to jakos dramatycznie na komfort. Caly czas mieszcze sie w przedziale 0,5-0,7K wahan temperatury wewnetrznej (w weekendy mniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważasz że są za niskie? znajomy ma kolektory poziome i może pomarzyć o takich temperaturach- ma dużo niższe,

niestety nawet gdybym chciał robić w poziomie to nie mam jak bo działkę mam niecałe 8 arów

 

tak, tak uważam. Ja akurat mam 2 znajomych, którzy mają przewymiarowane DZ poziome(w dobrym gruncie) i mają podobne lub wyższe temperatury(wyskalowanym termometrem mierzone!)

Dlatego napisałem - jak są warunki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to mozesz wplywac ustawiajac wartosc histerezy dla CO, ale to spowoduje wieksza ilosc zalaczen pompy. Chyba niepotrzebnie.

Idealem jest taki uklad, ze pompa startuje o 22giej, grzeje CWU, poniej leci CO do zadanej, wylacza sie i po spadku ponizej progu histerezy zalacza tak, zeby dogrzac nad ranem (ja mam tani prad do 7:00). W wiekszosci przypadkow przy w miare stalej temperaturze udaje sie to osiagnac. Jak temperatura zleci, to glowna role gra krzywa grzewcza i wtedy ten uklad cykli ulega zaburzeniu, ale nie wplywa to jakos dramatycznie na komfort. Caly czas mieszcze sie w przedziale 0,5-0,7K wahan temperatury wewnetrznej (w weekendy mniej).

 

Pyxis, czy regulator temperatury wewnętrznej z dodatkowym czujnikiem tem. podłogi, który ma histerezę +/- 0,3C będzie dobry czy może histereza za duża dla posadzki? Jest możliwość sterowania z odcięciem dla za niskiej i za wysokiej temperatury podłogi.

Luxbud LTFT -19 :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak sie sprawdzi takie polaczenie w praktyce, ale wydaje mi sie, ze co najwyzej moze pomoc w precyzyjniejszym sterowaniu. Przeciez zawsze mozna w razie problemow ustawic wysoko temp. powietrza i sterowac tylko temp wylewki. :)

 

Ja mam u siebie histerez 0,4K. Mij sterownik to tak interpretuje, ze jak ma zadana temp wylewki na 25*C, to zatrzymuje pompe jesli na sterowniku pokaze sie chociaz na chwilke 25,3*C. Dla mojego domu to dobrze dobrana wartosc. Teraz zalezy jak Twoj sterownik interpretuje te +-0,3K, ale nie powinno to jakos drastycznie wplynac na mozliwosc sterownia ogrzewaniem w tanim pradzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Teraz zalezy jak Twoj sterownik interpretuje te +-0,3K, ale nie powinno to jakos drastycznie wplynac na mozliwosc sterownia ogrzewaniem w tanim pradzie.

 

Według instrukcji odcina, tzn. przełącza przekaźnik na stan przeciwny więc u mnie wyłączałby pompę.

Pozostaje więc tylko kwestia jak dobrać prawidłową temp. wylewki, bo przecież będzie się ona zmieniała nawet odrobinę przy zmianie temp. zewnętrznej np. z 0C na -10C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tak uważam. Ja akurat mam 2 znajomych, którzy mają przewymiarowane DZ poziome(w dobrym gruncie) i mają podobne lub wyższe temperatury(wyskalowanym termometrem mierzone!)

Dlatego napisałem - jak są warunki...

 

W zimie na głębokości 1,5 metra mają 10 st. C ? To może kolektor leży obok jakiegoś słabo zaizolowanego ciepłociągu ;-)

 

Jak mają przewymiarowane to źle, bo to oznacza konieczność pracy pompy DZ na wyższym biegu aby osiągnąć nominalny przepływ.

 

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem powinny być kolektory pionowe składające się z większej liczby krótkich odwiertów do 30 m. Wykonuje się je prostą wiertnicą przyczepkową co znacząco obniża koszty a dzięki średniej wydajności z mb niewiele niższej od klasycznego kolektora pionowego mogą być znacznie krótsze od poziomych ze wszystkimi z tego wynikającymi korzyściami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mają przewymiarowane to źle, bo to oznacza konieczność pracy pompy DZ na wyższym biegu aby osiągnąć nominalny przepływ.

 

O czym Ty piszesz? Czy jak ktos dolozy dodatkowa petle do DZ poziomego to ma wieksze opory przeplywu? A jakim cudem?

 

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem powinny być kolektory pionowe składające się z większej liczby krótkich odwiertów do 30 m. Wykonuje się je prostą wiertnicą przyczepkową co znacząco obniża koszty a dzięki średniej wydajności z mb niewiele niższej od klasycznego kolektora pionowego mogą być znacznie krótsze od poziomych ze wszystkimi z tego wynikającymi korzyściami.

 

Moze jeszcze o tym nie wiesz, ale "bezpieczna" (w sensie zapewniajaca pelna regeneracje) odleglosc pomiedzy odwiertami to 8m. Trzeba miec spora dzialke, zeby zrobic takich odwiertow 6 czy 8 szt.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym Ty piszesz? Czy jak ktos dolozy dodatkowa petle do DZ poziomego to ma wieksze opory przeplywu? A jakim cudem?

Jeżeli chce zwiększyć pobór mocy z DZ to musi zwiększyć przepływ. Chyba że nie chce, ale wtedy powinien zwymiarować pod zapotrzebowanie. Wiadomo, że im dłuższy kolektor tym wolniej się będzie wychładzał w czasie pracy pompy, ale wzrost zysku maleje z każdym kolejnym dodatkowym metrem i po przekroczeniu optymalnej wartości zwymiarowania przestaje się opłacać, bo nie równoważy wzrostu kosztów, który jest liniowy. Inaczej zalecano by robienie DZ największego jak się da.

 

Moze jeszcze o tym nie wiesz, ale "bezpieczna" (w sensie zapewniajaca pelna regeneracje) odleglosc pomiedzy odwiertami to 8m. Trzeba miec spora dzialke, zeby zrobic takich odwiertow 6 czy 8 szt.

Ta odległość jest proporcjonalna do głębokości odwiertu. Przyjmuje się ok 10% czyli dla typowych odwiertów 80-100 m właśnie 8-10 m. Dla takich do 30 m te odległości mogą być spokojnie dwa razy mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chce zwiększyć pobór mocy z DZ to musi zwiększyć przepływ. Chyba że nie chce, ale wtedy powinien zwymiarować pod zapotrzebowanie. Wiadomo, że im dłuższy kolektor tym wolniej się będzie wychładzał w czasie pracy pompy, ale wzrost zysku maleje z każdym kolejnym dodatkowym metrem i po przekroczeniu optymalnej wartości zwymiarowania przestaje się opłacać, bo nie równoważy wzrostu kosztów, który jest liniowy. Inaczej zalecano by robienie DZ największego jak się da.

 

Nic nie mowimy o zwiekszaniu mocy tylko o oporach przeplywu. Zwiekszanie DZ moze sie odbywac (i tak jest najczesciej) przez ulozenie dodatkowej petli a nie zwiekszanie dlugosci istniejacych. Wtedy opory przeplywu przez kolekto MALEJA.

 

Zasada proporcjonalnosci nakladow do zyskow jest identyczna jak dla odwiertow. Nie ma tu roznicy i nie tego dotyczy dyskusja.

 

Ta odległość jest proporcjonalna do głębokości odwiertu. Przyjmuje się ok 10% czyli dla typowych odwiertów 80-100 m właśnie 8-10 m. Dla takich do 30 m te odległości mogą być spokojnie dwa razy mniejsze.

 

Patrzac na propocje dlugosci do odleglosci miedzy odwiertami nie bylbym taki pewien. Takie proste zasady ustalane sa dla typowych sytuacji, a wiercenie duzej ilosci odwiertow po 30m to nie jest typowy kolektor pionowy. Ja bym tej proporcji bezkrytcznie nie przenosil na tak krotkie odwierty, bo fizyka jest jedna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na propocje dlugosci do odleglosci miedzy odwiertami nie bylbym taki pewien. Takie proste zasady ustalane sa dla typowych sytuacji, a wiercenie duzej ilosci odwiertow po 30m to nie jest typowy kolektor pionowy. Ja bym tej proporcji bezkrytcznie nie przenosil na tak krotkie odwierty, bo fizyka jest jedna.

Fizyka fizyką, ale na podstawie swoich doświadczeń muszę się zgodzić z kol. a&zb.

U mnie przy 30 metrowych odwiertach odległości to ok 5 m. a dolne działa bez zarzutu.

I nie bez satysfakcji powiem, że działa tak, że od roku trudno Ci uwierzyć w osiągane i utrzymywane temperatury :-)

(nie ma w tym nic osobistego - to jedynie wyraz zadowolenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka fizyką, ale na podstawie swoich doświadczeń muszę się zgodzić z kol. a&zb.

U mnie przy 30 metrowych odwiertach odległości to ok 5 m. a dolne działa bez zarzutu.

I nie bez satysfakcji powiem, że działa tak, że od roku trudno Ci uwierzyć w osiągane i utrzymywane temperatury :-)

(nie ma w tym nic osobistego - to jedynie wyraz zadowolenia)

 

Ale w czym sie zgodzisz? Ze opory rosna po dolozeniu dodatkowej petli? :)

 

Pewnie juz sie zorientowales, ze masz dosyc nietypowe DZ. Tak swietne warunki gruntowe nie sa norma. Wyciaganie tak szerokich wnioskow na podstawie obserwacji swojego nietypowego DZ nie jest chyba uzasadnione.

 

BTW: Mozesz puscic obiegowki bez sprezarki i podac temerature glikolu oraz delte.

(nie ma w tym nic osobistego - to jedynie wyraz zaciekawienia) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym będą tańsze te krótkie odwierty? Zamiast jednej czy dwóch sąd - cztery lub więcej a po 5 zł niesą. Wprowadzenie tego wszystkiego do kotłowni to kłopot - potrzebna studzienka - za darmo nie jest. Zamiast rozdzielacza dwu sekcyjnego kilku sekcyjny to następne koszty. Na końcu może się okazać że za miast taniej wyszło jak zwykle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie mogę sie wypowiedzieć w tym wątku :)

Od 2 tygodni grzeję PC i sprawa wygląda tak:

DZ po 1h 3,1 / 0,2

działka jeszcze "rozgrzebana", mam nadzieje za rok będzie lepiej..

 

Gratulacje!

Temperatury OK, ale pewnie przy grzaniu dosyc mocno zleca. Obserwuj DZ na wejsciu, zeby nie przegiac. :)

 

PS. Oczywiscie grzaniu mokrego nowego domku :)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...