Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

@Liwko

popatrz dokładniej na parametry - głośność, przepływ powietrza, spręż dyspozycyjny, przepływ czynnika, opory przepływu, wymiary. Przymierz to do swojej planowanej instalacji.

 

Jasne :D

 

@karolek75

W zasadzie żadnego. Chodzi tylko o przepływ i opory.

Ale na ogół, jak ktoś robi instalację mieszaną, to fancoile nie tylko chłodzą, ale i grzeją i wtedy nie puszcza się glikolu na całą instalację.

 

Hmm..., to by chyba dobrze zadziałało w okresach przejsciowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Facet na olx ma do sprzedania włoskie kasety Frost o mocy 4,5KW, kasety z 2012r, fabrycznie zapakowane. Minusem jest to, że z silnikiem na prąd zmienny, pobór 150W przy przepływie 864m3/h, hałas 58,2db. Plusem może być to, że są 4 rurowe a więc z dwoma wymiennikami, gdzie można je zmostkować zwiększając moc chłodniczą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Liwko

popatrz dokładniej na parametry - głośność, przepływ powietrza, spręż dyspozycyjny, przepływ czynnika, opory przepływu, wymiary. Przymierz to do swojej planowanej instalacji. A potem dołóż kilka stówek i kup fancoila ze średniej półki, a nie przerobioną jednostkę freonową z najniższej.

(Ale też taki fancoil może być)

@karolek75

W zasadzie żadnego. Chodzi tylko o przepływ i opory.

Ale na ogół, jak ktoś robi instalację mieszaną, to fancoile nie tylko chłodzą, ale i grzeją i wtedy nie puszcza się glikolu na całą instalację.

pzdr

 

To nie lepiej zastosowac klimakonwektor 4-rurowy? Płytowy wymiennik, to okreslona sprawnosc i dodatkowa pompka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karolerk75

klasyczny przykład lepienia instalacji z czegoś.

Instalacja to nie jest worek, do którego wrzucasz produkty lepsze lub gorsze, tańsze czy droższe, tylko współgrająca ze sobą całość.

W zależności od tego czy chcesz chłodzić pasywnie czy aktywnie, rozwiązaniami HPAC Nibe czy też innego producenta, czy fancolie mają tylko chłodzić czy również grzać, ile ich jest, jak wygląda układ hydrauliczny i jeszcze parę innych rzeczy - dostaniesz odpowiedź co zastosować lepiej.

A tak to tylko gdybasz.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Temperatury dolnego źródła na tę chwilę to 12 st, w czasie działania chłodzenia są na zbliżonym poziomie. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że codziennie podgrzewam całe 400l wody, przez co w gruncie jest zapas mocy chłodniczej. Zobaczymy co będzie kiedy chłodzenie będzie pracowało przez 24h. Klimakonwektor pomieszczeniowy już leży i czeka na podłączenie tylko czasu brak aby sie za to wziąść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury dolnego źródła na tę chwilę to 12 st, w czasie działania chłodzenia są na zbliżonym poziomie. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że codziennie podgrzewam całe 400l wody, przez co w gruncie jest zapas mocy chłodniczej. Zobaczymy co będzie kiedy chłodzenie będzie pracowało przez 24h. Klimakonwektor pomieszczeniowy już leży i czeka na podłączenie tylko czasu brak aby sie za to wziąść.

 

U mnie akurat takie chłodzenie pasywne mam zastosowane

 

temp glikolu jest torche wyzsza niz temp wody lodowej , ale i tak w domu ten typ klimatyzacji w tym roku juz był odczuwalny .

 

http://www.pompaciepla-24.pl

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury dolnego źródła na tę chwilę to 12 st, w czasie działania chłodzenia są na zbliżonym poziomie. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że codziennie podgrzewam całe 400l wody, przez co w gruncie jest zapas mocy chłodniczej. Zobaczymy co będzie kiedy chłodzenie będzie pracowało przez 24h. Klimakonwektor pomieszczeniowy już leży i czeka na podłączenie tylko czasu brak aby sie za to wziąść.

 

Jakie urzadzenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StiebelEltron WPF10 bez chłodzenia - dolne źródło wg wytycznych producenta, kolektor poziomy 8 x 130mb PE fi 32. Głębokość od 2,1 - 1,5 (pochyły teren). Użytkowana już przez 2 sezony w październiku będzie 2 rok. Nigdy nie zdarzyło mi się by temp DZ spadła poniżej +2,5st za PC. Delta zawsze 2do3'C. Aktualnie mam podczas grzania CWU 12'C z gruntu i 10'C za PC. Pierwszy rok zamknąłem z zużyciem 2100zł/rok przy 4osobach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś to liczył czy na oko? :)

To tylko przykład znalezionych wytycznych. Chociażby na tym forum można przecież znaleźć wiele przepisów na stosunkowo tani, prosty i zarazem solidny (zapewniający odpowiednio wysokie temperatury minimalne) kolektor poziomy. A takie hydrauliczne monstrum traktuję co najwyżej jako ciekawostkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może im większy "kolektor" tym lepiej ?? ;)

Można go sobie zwymiarować wedle uznania, używając PE32 lub PE40 w odcinkach 150m lub 200m.

Trzeba tylko policzyć opory dla danego przypadku.

Z ciekawości, tak na szybko znalezione w sieci ceny rozdzielaczy na 10 sekcji:

- z zaworami 3200 zł.

- z rotametrami 5400 zł.

Cennik na 2015 rok, ceny netto.

Dobra, starczy tego zaśmiecania tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Temperatura wymiennika gruntowego doszła już do 15st C. Idą upały więc w dzień wentylacja na 25%, noc 75%. GWC od kilku dni pracuje 24h/d. W domu jak na razie 22.5st C. Ciepłą wodę grzeję do 50st C, wirowanie zładu w 2m wysokości zbiorniku daje 60st C w górnej jego części. Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś myślałem o GWC glikolowym do rekuperatora. Zakopałem nawet 2x75m rury fi25 i kupiłem taką oto chłodnicę

 

IMG_20150701_230655.jpg

 

IMG_20150701_230621.jpg

 

Temat GWC już sobie odpuściłem (rury kiedyś podepnę pod odwierty PC) i została mi chłodnica, z którą nie wiem co zrobić (dałem za nią 1000zł). Pomyślałem że może warto ją wykorzystać do chłodzenia domu ale nie przez wentylację.

Co myślicie o tym, żeby podpiąć ją pod odwierty i dołożyć jakiś wentylatorek? Zda to egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś myślałem o GWC glikolowym do rekuperatora. Zakopałem nawet 2x75m rury fi25 i kupiłem taką oto chłodnicę

 

IMG_20150701_230655.jpg

 

IMG_20150701_230621.jpg

 

Temat GWC już sobie odpuściłem (rury kiedyś podepnę pod odwierty PC) i została mi chłodnica, z którą nie wiem co zrobić (dałem za nią 1000zł). Pomyślałem że może warto ją wykorzystać do chłodzenia domu ale nie przez wentylację.

Co myślicie o tym, żeby podpiąć ją pod odwierty i dołożyć jakiś wentylatorek? Zda to egzamin?

 

Dlaczego nie przez wentylację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 100% nawiewie 550m3/h i kubaturze 450m3 utrzymanie komfortowej temperatury w upały jest na styk i na dłuższą metę niewystarczające.

Dlatego będę podłączał klimakonwektor wewnętrzny o przepływie 1020m3/h.

Jest zauważalna duża różnica między poprzednim sezonem, dzięki podłączeniu pompy ciepła i stabilizacji temperatury wymiennika gruntowego.

Liwko można założyć wentylatorek i recyrkulować tak co najmniej 1000m3/h, tylko chyba nie powiesisz tego w salonie?:rolleyes:

A tak w ogóle to jakie teraz są temperatury na wymienniku pionowym?

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ile chłodu z niej dostaniesz. Znajdź jakieś tabele mocy tej chłodnicy u producenta. Ale jakaś dziwna ta chłodnica. Raczej skórka za wyprawkę. Jak masz czas i chęci, a rezultat nie jest istotny, tylko satysfakcja, to czemu nie :)

A czemu nie przez wentylację? To zależy co się chce uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...