Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Upały się skończyły, klimakonwektor trzeba było zamontować z konieczności:). Efekt na poddaszu natychmiastowy już kilka godzin po uruchomieniu. Całe poddasze mam otwarte jako jedna przestrzeń, 60m2 + pralnia 5x6m z niskimi skosami. Bez zasłaniania okien dachowych temperatura na poddaszu nie przekraczała 25st.C a temperatura gruntowego wymiennika skoczyła z 17stC do 21stC, pompa ciepła grzała c.w.u jak szalona. Wczoraj i dziś klimakonwektor był wyłączony, temp. gwc spadła do 20st.C. Moc wentylatora w klimakonwektorze 60W, przepływ powietrza 1020m3/h, głośność na najwyższym biegu 31db, podłączyłem wszystko na pompie gwc. Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Witam użytkowników pomp i podbijam wątek.

 

Pierwsze odpalenie za nami - sterowanie na roboczo tylko żeby sprawdzić czy PC działa ...

Grzanie 150l CW do temperatury 55 stopni, następnie pierwszy rejs po rurkach wylewki, temperatura dolnego źródła po godzinie pracy

 

 

DSC_3000.jpg

DSC_3000.jpg

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura dolnego źródła minimalnie w dół, dziś jest to 19 stopni. Powoli zbliżamy się do rozpoczęcia nowego sezonu grzewczego.

Jak na potrzeby grzewcze domu, wymiennik na którym pracuje pompa ciepła jest wystarczający. Przydałoby się teraz wrzucać na 2m pod ziemię trochę ciepła z kolektorów słonecznych.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

PC odpalona.

Chodzi już z 10 dni. Ciągle w trybie wygrzewania posadzki. Pompa obiegowa dz ustawiona na początku na 100%.

3 sondy po 68 metrów (piaski i żwiry nawodnione na całej długości od około -2m). Nibe 8kW. Grzałka wyłączona. Wyłączone CWU.

Dom w stanie powiedzmy deweloperskim. Jastrych cementowy 10 cm sprzed kilku miesięcy. Tynki również w miarę świeże.

Przy zalewaniu glikolem dz były jakieś problemy ze szczelnością. Wykonawca sprawdzał i połączenia na zewnątrz i w środku. Ciśnienie się uspokoiło i po napełnieniu glikolem utrzymuje się w granicy 1 (diagnoza: sabotaż kogoś z ekip zewnętrznych).

 

Po 2-3 dniach dz na zasilaniu 2,6oC, powrót -0,6oC. Później lekki spadek do 2,2oC i -0,8cC

Dziś, po około 9-10 dniach od uruchomienia, zmniejszenia pompy obiegowej dz mam na zasilaniu 2,2oC i -1oC

Jeszcze chwila i zacznie pracować na temperaturach ujemnych. według instalatora wszystko jest ok.

 

Z innych parametrów to obliczeniowa temperatura 40oC (tak wychodzi na dziś z procedury wygrzewania posadzki) która jeszcze nie została osiągnięta. -399 stopniominuty. Zasilenie podłogówki 36,4oC i powrót 33,0oC.

 

 

W domu temperatury tropikalne. Przy lekko wietrzonym parterze 22oC i 26oC na piętrze. Wilgotność około 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygrzewa się posadzki (a masz kawał betonu) i nie suszy budynku za pomocą gruntowej PC, tylko grzałką, zwłaszcza przy odwiertach pionowych, z uwagi na duże ryzyko zamrożenia wymiennika. Po przekroczeniu 0 spadek temperatury przyspiesza, bo zamarznięty mokry grunt piaszczysty wokół sond ma mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła niż niezamarznięty.

Oczywiście ryzyko, to nie pewność, ale lepiej nie ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

clarnet

Z zaleceniem wygrzewania posadzki grzałkami spotkałem się co prawda wielokrotnie, ale tak się zastanawiam - czy nie lepiej wstrzymać się z ich załączeniem tak długo, jak długo temperatury DZ nie spadną do np. 0/-3? Po co płacić za energię, którą można mieć za darmo? Wystarczy monitorować temperatury DZ i załączyć grzałki z chwilą wystąpienia takiej konieczności. Co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZ gruntowej PC jest skończone.

To takie wiadro z wodą.

W przypadku wymiennika poziomego, słoneczko latem napełnia je zawsze po brzegi, a my kubeczkiem to wiadro przez zimę opróżniamy.

Przy odwiertach jest inaczej. DZ pionowe nie regeneruje się w taki sposób latem, czyli po brzeg. Dopływ ciepła jest stały, równomierny i określony przez cały rok .

I jeśli DZ pionowe jest niedowymiarowane do takie wiadro z czasem opróżnimy. Nawet po kilku sezonach.

Wygrzewanie posadzki to nic innego jak takie szybkie opróżnianie wiaderka. PC przez miesiąc wygrzewania jest w stanie wyciągnąć tyle ciepła z DZ pionowego ile przez pół sezonu normalnego grzania.

Można sobie kombinować czy można to wiaderko opróżnić do takiej czy innej kreski. Ale po skończeniu wygrzewania, przecież nie przestanie nagle grzać domu.

A sam napisał, że temperatura ciągle mu spada.

Wiec albo za szybko wiaderko opróżnia, albo z wiaderkiem coś nie tak. Za małe, dziurawe itp.

Każdy sobie wygrzewa jak chce. Rozsądny wykonawca minimalizuje ryzyko pojawienia się problemów, które mogą spaść potem na niego i odradza wygrzewania posadzki i suszenia domu za pomocą PC przy pionowych odwiertach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

W programie wygrzewania pozmieniałem parametry. PC wchodzi już w tryb ochładzania jastrychu. Będzie krócej ale w okolicach programu pompy czyli 15 dni. Wilgotność powietrza w okolicach 40%. Posadzki nie wiem. Bez przyrządu zrobić mogę tylko test gazety lub folii. Naprężenia betonu powinny już puścić.

Grzałka była włączona przez pierwszy tydzień. Teraz po wyłączeniu sprężarki zasilanie z dz skacze do 9-10oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Pierwsze grzanie z full mocą ( wygrzewanie posadzki ) -wiem że zalecane jest wygrzewanie na grzałce ale mimo wszystko odpaliłem na DZ

 

po 1,5 h pracy

wejście 4,4

wyjście 1,7

 

po 12h pracy :

wejście 2,4

wyjście -0,8

 

na budowie temperatura przed odpaleniem 14 stopni - po 12 h grzania na poddaszu mam już 21 a podłoga wyczuwalnie ciepła ( zasilanie 39 stopni na poddaszu brak położonych płytek), na parterze dużo gorzej bo 17,5 ale podłoga wyklejona gresem i przykryta kartonem więc blokuje ciepło.

 

czeka mnie duża kombinacja z ustawieniami bo delta GZ jest za duża...

 

/ czy ktoś może podlinkować jakiś opis jak prawidłowo powinno się ustawiać parametry na PC - wiem że każdy przypadek jest inny ale może są jakieś uniwersalne zasady. W temacie ustawień jestem jeszcze zielony.

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sobie wygrzewa jak chce. Rozsądny wykonawca minimalizuje ryzyko pojawienia się problemów, które mogą spaść potem na niego i odradza wygrzewania posadzki i suszenia domu za pomocą PC przy pionowych odwiertach.

U mnie było dokładnie jak napisałeś. Wykonawca zalecił pierwsze wygrzewanie posadzki na grzałkach i tak tez zrobiliśmy. Faktem jest że w 4 dni zużyło 420 KWh , ale powiedziałem sobie trudno, w razie problemów zapewne było by szukanie dziury w całym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...