Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prawie 400 m2 powierzchni użytkowej, a ocieplenie... ..mógłbym napisać książkę. M.in. piana otwartokomórkowa na poddaszu (ok. 30 cm), piana zamkniętokomórkowa + styropian na posadzkach.... Dodatkowo w układzie kilka klimakonwektorów (grzanie i chłodzenie) + rekuperator z wymiennikiem (również możliwość grzania i chłodzenia).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brine in = 3.6°C

Brine out = -1.2°C

Delta = 4,8°C

Pompa 17kW, pracuje non-stop od 2 miesięcy, temp. zewnętrzna -7.7°C, kolektor gruntowy pionowy.

NA którymś etapie ktoś cię wy.. (oszukał?)

Albo masz mniej odwiertów, albo masz baaardzo słaby energetycznie teren pod budowlą.

Albo - komórki w pianie mocno otwarte lub słabo zamnknięte...

 

Jedynym wytłumaczeniem tego stanu rzeczy byłoby suszenie baaardzo mokrego budynku w pierwszym sezonie

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Twoje zdanie w temacie.

Nie dziękuj, nie ma problemu. Po prostu przez chwilę się nudziłem. Jeżeli moje zdanie obniża Pana Panicza samopoczucie to obiecuję nie wypowiadać się na temat Pana Panicza Instalacji już nigdy więcej w przyszłości. "A powiedz tylko słowo..." ;)

 

Będę wdzięczny, jeśli rozwiniesz swoją myśl i napiszesz, jak na podstawie 3 temperatur z mojego systemu wywnioskowałeś, że ktoś mnie oszukał :-)

 

Tutaj nie ma czego rozwijać, naprawdę. Ludzie z 10-metrowymi odwiertami mają "nieco" lepsze temperatury.

 

Już napisałem: albo ktoś kogoś oszukał albo jest baaaardzo słaby energetycznie teren (zdarza się).

 

Do tego może dołożyć się pierwszy sezon grzewczy z ogromną ilością wody w budynku do odparowania i odprowadzenia.

ALE! :

Po godzinach pracy jakie podałeś to jakoś ogromnie nie odbiega od średniej czasu pracu na dobę w takim okresie (około 8godzin na dobę) - kolejne wątpliwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, żaden Wihajster nie jest w stanie obniżyć samopoczucia Panicza ;-) W pobliżu mojej posesji pracuje pompa D...lex (bez obawy zakładam, że z fachowo zaprojektowaną i wykonaną instalacją) i tam temperatura glikolu wchodzącego do PC (w okresie zimowym) zwykle zbliżona jest do 0 stopni. W okolicy teren jest gliniasty, jest wiele naturalnych stawów (latem woda - na środku pola - potrafi zalegać tak długo, że wprowadzają się żaby... a zimą glina zasycha i jest jak beton)... więc (prawdopodobnie) to jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Nie mam Ci tego za złe, ale sugerowanie, że ktoś kogoś oszukał (w pierwszej wiadomości - nie znając danej instalacji nawet w 2%) nie jest w porządku. Gdybyś trafił na nieco bardziej wrażliwego forumowicza, to mógłbyś doprowadzić do nieporozumienia na linii "on i jego wykonawca". Chyba nie chciałbyś, aby ktokolwiek sugerował Twoim klientom, że może zostali przez Ciebie wyd...ani, bo któraś z temperatur nie mieści się w zakresie Twoich oczekiwań? Tak, czy nie? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o temperatury wrzenia czynników chłodniczych w pompach ciepła i jak ma się do tego temperatura glikolu, który doprowadza czynnik chłodniczy do wrzenia.

Pytam dlatego, że według mnie nawet 0 na wejściu do pompy ciepła to bardzo dobra temperatura.

R407C /-43,4

R410A /-51,0

R417A /-41,8

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o temperatury wrzenia czynników chłodniczych w pompach ciepła i jak ma się do tego temperatura glikolu, który doprowadza czynnik chłodniczy do wrzenia.

Błądy myślowy. W PC następuje sprężenie i rozprężenie czynnika chłodzącego - taka jest zasada działania tego urządzenia. I odbywa się to w temperaturach delt DZ i GZ. A podane przez Ciebie temperatury wrzenia dotyczą za pewne ciśnienia atmofserycznego (lub warunków normalnych).

Dlatego słuchaj praktyków - instalatorów i tych, którzy już "przeszli" zamrożenie wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błądy myślowy. W PC następuje sprężenie i rozprężenie czynnika chłodzącego - taka jest zasada działania tego urządzenia. I odbywa się to w temperaturach delt DZ i GZ. A podane przez Ciebie temperatury wrzenia dotyczą za pewne ciśnienia atmofserycznego (lub warunków normalnych).

Dlatego słuchaj praktyków - instalatorów i tych, którzy już "przeszli" zamrożenie wymiennika.

 

Każda pompa ciepła swoją zarówno moc wyjściową jak i warunki pracy posiada dla wyjściowych obliczeń dla 0/35 a każde + na dolnym źródle i niższa temperatura zasilania górnego źródła to wyższy cop.

COP.jpg

 

Praca pompy ciepła nawet na ujemnych temperaturach jest bezpieczna, w skandynawii to normalne ze względu na niskie temperatury.

U nas przy najcięższych zimach mróz potrafił zamrozić grunt do 100cm.

W tym roku ochłodzenie przyszło bardzo gwałtownie i dlatego cieszymy się temperaturami dz +8stC. Inaczej byłoby przy normalnej zimie, gdzie wychładzanie gruntu zaczyna się już z końcem października a grudzień i styczeń to już praca sprężarki na dz 0st.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...