Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

przewymiarowane - pewnie też, ale - jeśli nie mylę cię z kimś innym, to masz dużo wyższe temperatury ponad średnią osób które tutaj piszę i podają temperatury DZ pionowych (coś kojarzę o wartswach wodonośnych itp)

Masz sporo wyższe temperatury niż osoby które bez wątpienia mają dobrze dobrane i zrobione DZ pionowe

inna sprawa, że mój przypadek też nie jest reprezentatywny dla DZ poziomego ;)

 

A fakt, gdzies chyba pisalem o tych warstwach. Tak przynajmniej stalo w projekcie geo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kawitacja i te sprawy.

 

Przy DZ gdzie na ssawnej czesci instalacji masz czesto w okolicach zera *C?

Nie te temperatury, nie te moce pomp, nie te predkosci cieczy i nie te wysokosci podnoszenia. :)

 

Zobacz na wykres (zjawiska kawitacyjne moga wystepowac ponizej czerwonej linii):

1334698352731.jpg

 

Faktycznie uwazasz, ze na DZ takie zjawiska moga miec jakiekolwiek znaczenie? Bo ja nie moge sobie jakos tego wyobrazic. Raczej hydra przenosi 1:1 wytyczne z instalacji CO z jakims kociolkiem na DZ pompy ciepla.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy DZ gdzie na ssawnej czesci instalacji masz czesto w okolicach zera *C?

Nie te temperatury, nie te moce pomp, nie te predkosci cieczy i nie te wysokosci podnoszenia. :)

 

Zobacz na wykres (zjawiska kawitacyjne moga wystepowac ponizej czerwonej linii):

1334698352731.jpg

 

Faktycznie uwazasz, ze na DZ takie zjawiska moga miec jakiekolwiek znaczenie? Bo ja nie moge sobie jakos tego wyobrazic. Raczej hydra przenosi 1:1 wytyczne z instalacji CO z jakims kociolkiem na DZ pompy ciepla.

 

Zjawisko kawitacji pojęcie ogólne, głównie chodzi o cząsteczki powietrza, które znajdują się w dz razem z glikolem czy też innym medium. Im wyższe ciśnienie w instalacji, tym większa szansa na pozbycie się frakcji gazowej przez odpowietrznik automatyczny czy też ręczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to albo kawitacja, albo odpowietrzanie, bo to dwie rozne sprawy.

Czyli zakladamy, ze przy 2 barach DZ sie skuteczniej bedzie odpowietrzalo, niz np prz 0,5 bara. Moze tak byc, ale moze byc rowniez odwrotnie. Im wyzsze cisnienie tym mniejsza srednica pechcerzykow gazu i tym latwiej porywa je ze soba strumien cieczy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy mógłbym prosić o ocenę DZ w mojej instalacji? Pompa Nibe F1245 8kW, 3x55m odwierty, 130m^2 do ogrzania.

Sytuacja z największych mrozów:

http://i.imgur.com/f02q0IF.png

http://i.imgur.com/gJ6aZCb.png

http://i.imgur.com/0k4ktCJ.png

 

i z dzisiaj:

http://i.imgur.com/MasdxV8.png

http://i.imgur.com/YO7wL6v.png

 

Głównie zastanawia mnie ta mała różnica między BT10 i BT11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjawisko kawitacji pojęcie ogólne, głównie chodzi o cząsteczki powietrza, które znajdują się w dz razem z glikolem czy też innym medium. Im wyższe ciśnienie w instalacji, tym większa szansa na pozbycie się frakcji gazowej przez odpowietrznik automatyczny czy też ręczny.

 

Dlatego zalecam stosowanie separatorów powietrza - i po problemie.

Potem i ciśnienie poniżej 1 bara bardzo dobrze sobie radzi.

Edytowane przez AdrianEH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalecam stosowanie separatorów powietrza - i po problemie.

No widzisz, "zalecać" to sobie można.

Ja natomiast nie zalecam.

Też bym zalecał, gdybym poruszał się na innej orbicie.

 

W "realu" wszystko wygląda nieco inaczej z prostego względu: za wszystko niestety płaci ostatecznie KLIENT. Nie spotkałem jeszcze nikogo kto chciałby zapłacić więcej jeśli jest możliwość zapłacić mniej.

 

Odpowietrznik (dobry) kosztuje około 20zł brutto. Separator 1'' kosztuje 250zł.

Druga rzecz: odpowietrznik nie ma żadnego wpływu na przepływy, separator dławi.

 

Ja jakoś problemu z odpowietrzeniem instalacji nie mam, ale fakt, na uruchomienie trzeba poświęcić cały dzień a nie 2 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może inna orbita. My montujemy i jak na razie klienci nie narzekają.

A siedzenie cały dzień i odkręcanie odpowietrznika jest za darmo? Ja zapuszcam obiegówkę po kilka godzin na każej z pętli (czasami kilkanaści), przejazdem podjadę, rozkręcę kolejną pętlę, ewentualnie dopompuję glikolu i jadę dalej. Czy daje opór? pewnie troszkę tak ale czy kolanka, filtry, rotametry nie dają?

Poza tym najczęściej idzie 5/4 a on pod 350 dochodzi.

Edytowane przez AdrianEH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A siedzenie cały dzień i odkręcanie odpowietrznika jest za darmo?

Nie przypominam sobie żebym "odkręcał odpowietrznik" co godzinę. Automatycznych nie trzeba kontrolować i przy nich siedzieć. Poza tym, jak się przepłucze każdą pętlę z osobna dużym strumieniem to niewiele powietrza zostaje. Nie widzę tutaj żadnego problemu i uzasadnienia dla takich kosztów, ale masz oczywiście pełne prawo stosować separatory nawet 6/4'' i jakie tylko chcesz. I nic mi do tego.

Wolny rynek mamy jeszcze, pamiętasz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominam sobie żebym "odkręcał odpowietrznik" co godzinę. Automatycznych nie trzeba kontrolować i przy nich siedzieć. Poza tym, jak się przepłucze każdą pętlę z osobna dużym strumieniem to niewiele powietrza zostaje. Nie widzę tutaj żadnego problemu i uzasadnienia dla takich kosztów, ale masz oczywiście pełne prawo stosować separatory nawet 6/4'' i jakie tylko chcesz. I nic mi do tego.

Wolny rynek mamy jeszcze, pamiętasz? ;)

Dokładnie. Jeżeli oferuje się klientowi takie rozwiązanie i chce za to zapłacić to czemu nie? Jest to na pewno dokładniejsze pozbycie się powietrza aczkolwiek to już chyba rozważania akademickie a nie instalatorskie. Ma być w instalacji możliwie najmniej powietrza jak tylko pozwalają zastosowsane rozwiązania techniczne. Separator dokładniej usunie powietrze niż odpowietrznik. Jeżeli instalacje działają (a na pewno tak jest:)) to każdy robi jak uważa. Nie stosowałem do tej pory odpowietrznika automatycznego (nie mam do nich przekonania, choć podaj jakiegoś sprawdzonego producenta) i działa to po co eksperymentować. Może kiedyś u kogoś znajomego wrzucę na próbę i zobaczę jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniejsza delta tym lepiej, tak ogólnie mówiąc. Przyjmuje się za optymalną od 3 do 5K ale mam też instalacje gdzie z pewnych względów lekko przekracza 5K i parametry (koszty) są więcej niż zadowalające.

 

Patrzę w swoje notatki sprzed lat i widzę, że dwa lata temu delta była na początku lutego około 4K, rok temu 3K a w tym dzisiaj po niecałej godzinie pracy mam 1,9K Martwi mnie to niezmiernie gdyż albowiem ostatni tydzień był ulewny przy temperaturach +2...+6 więc oczekiwałem, że DZ trochę się zregeneruje a tu taka niemiła niespodzianka.

Czy reagować? Jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza delta DZ oznacza , że pobieraz z niego mniej ciepła albo masz za duży przepływ na DZ. Co nie jest złe.

 

A jak temperatura na DZ, bo może skoczyła do góry jak do tego dodać niższą temperaturę pracy GZ (bo na polu cieplej) to stąd zmniejszyła się delta

 

Więc nie masz się co martwić DZ

Edytowane przez jgrolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...