Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Mniejsza delta DZ oznacza , że pobieraz z niego mniej ciepła albo masz za duży przepływ na DZ. Co nie jest złe.

 

A jak temperatura na DZ, bo może skoczyła do góry jak do tego dodać niższą temperaturę pracy GZ (bo na polu cieplej) to stąd zmniejszyła się delta

 

Więc nie masz się co martwić DZ

 

Dzięki za wytłumaczenie.

Poobserwuję przez najbliższe kilka dni, zanotuję dane, łącznie z temp. GZ i porównam z poprzednimi latami.

Ten sezon to pierwszy w którym po dwóch poprzednich ustaliłem w końcu parametry pracy i do "kotłowni" wędruję jedynie raz na miesiąc ewentualnie w co niektórą sobotę aby spisać ilość godzin pracy sprężarki i zużycia na podlicznikach. Jakoś tak przestałem patrzeć na temperatury ale teraz trzeba będzie się im ponownie przyjrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Patrzę w swoje notatki sprzed lat i widzę, że dwa lata temu delta była na początku lutego około 4K, rok temu 3K a w tym dzisiaj po niecałej godzinie pracy mam 1,9K Martwi mnie to niezmiernie gdyż albowiem ostatni tydzień był ulewny przy temperaturach +2...+6 więc oczekiwałem, że DZ trochę się zregeneruje a tu taka niemiła niespodzianka.

Czy reagować? Jak?

 

Jesli dla okreslonych temperatur DZ i GZ zaobserwowales, ze dleta jest nizsza niz byla wczesniej, a nic nie robiles w tym czasie z wartoscia przeplywu przez DZ, to jest to objaw IMHO bardzo niepokojacy. Swiadczyc moze o spadku sprawnosci pompy, albo rozjechaniu sie (awaria, odklejenie sie od rurki) termometru(ow).

 

A teraz zaleznosci, bo kolega jgrolik blednie to interpretuje w oparciu o inwerter, a tam delta nie mowi (prawie) nic :)

Wraz ze wzrostem roznicy temperatur pomiedzy DZ i GZ delta bedzie MALEC. Zmaleje tez jesli zwiekszy sie przeplyw czynnika przez parownik, co samo z siebie raczej rzadko sie zdarza (raczej jakies czyszczenie filtra, zwiekszenie biegu obiegowki, odpowietrzenie petli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót DZ gdy ogrzewa dom ( moc ok 2.2-2.4 kW) 4.9-5.0/ 1.7-1.9 C

Powrót DZ gdy grzeje CWU (moc zmienna 2.4-5 kW) 3.7-3.9

 

Najniższa temperatura wychodząca z pompy w ostatnich 2 tygodniach 1.2 C (podczas grzania CWU)

SCOP za okres ostatnich 2 tygodni 5.2

COP podczas ogrzewania domu typowo 5.9-6.3, podczas grzania CWU 3.7-5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZ po 2h 2,3 / 0,0

Myślałem, że po 2 tygodniach "przedwiośnia" temperatury bardziej podskoczą.

DZ mam na głębokości 1,8 m i może przez to reakcja na temp. powietrza jest dość długa.

 

Reakcje na temperature powietrza musial bys liczyc raczej w miesiacach. Lwia czesc (cos w okolicach 90%) regeneracji DZ poziomego przypada na wody opadowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystko jest względne, bo wszystko zależy od tego jakie były wcześniej temperatury DZ i jakie temperatury są na zewnątrz....

od kilku dni cały czas coś leci z nieba - deszcz,snieg, nawet grad...

miałem 3,9/1,4 na DZ miesiąc temu, a dzisiaj zauważyłem 5/2

na zewnątrz temperatury dodatnie, w słońcu (jak wyjdzie zza chmur) nawet powyżej 10C można sporadycznie zmierzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystko jest względne, bo wszystko zależy od tego jakie były wcześniej temperatury DZ i jakie temperatury są na zewnątrz....

od kilku dni cały czas coś leci z nieba - deszcz,snieg, nawet grad...

miałem 3,9/1,4 na DZ miesiąc temu, a dzisiaj zauważyłem 5/2

na zewnątrz temperatury dodatnie, w słońcu (jak wyjdzie zza chmur) nawet powyżej 10C można sporadycznie zmierzyć

 

Tu gdzie mieszkam to czasem sporo powyżej 10 bywało, ale ostatnio to Halny wiał :-)

http://activeweather.org/Wozniki2.php?dane=tempc_out

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc wyniki sa takie:

temp. zewn. +3,3 °C

Po prawie 2h:

- GZ zadana temp. powrotu (nastawa z podbiciem 3K) 27,8 °C

- DZ zasilanie 1,9 °C

- DZ powrót -0,1 °C

ΔT DZ 2K

- GZ zasilanie 33 °C

- GZ powrót 27 °C

ΔT GZ 6K

 

Biegi obiegówek DZ i GZ nie były zmieniane.

Może po zakończeniu sezonu grzewczego drugi raz wyczyszczę filtr DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie na on/off COP max 4.3 ( licznik wyprodukowanych kWh w pompie i podlicznik przed pompą )

czy można osiągnąć 6 na PC gruntowej - nawet inwerterowej - nie słyszałem do tej pory o takim wyniku

 

To jest COP chwilowy na niskich parametrach i nie uwzględnia pompek obiegowych, zwłaszcza, że są sterowane proporcjonalnie.

Jak doliczę obiegówki to co najmniej 4.8

Jak do softu dodadzą licznik ilości wyprodukowanego ciepła to będę mógł dokładniej zweryfikować SCOP. Chociaż raczej czeka mnie optymalizacja kosztów zużycia a nie koniecznie COP-u.

Inna sprawa, że gdy pompa pracuje z tak małą mocą , to praktycznie nie jest zaburzana temperatura jaka wraca z gruntu i dopiero gdy pompa grzeje CWU z większą mocą to widzę spadek temperatury, która wraca na pompę z DZ.

W tej chwili podczas grzania CO z DZ wraca 6.0 a podczas grzania CWU ok 5.0, ale to efekt ostatniej deszczowej pogody.

Edytowane przez jgrolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...