Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziś trochę dokładniej poobserwowalem prace pompy i wyszło tak: start 17:37 z temp dz 12,1 po chwili było już 7,7/3,9 po 20 min 6,1/3,6 po 40 min 5/1,7 pompa wyłączyła się o 18:40 (1h4min) z tem dz 4,4/1,3 ogrzewając podłogę z 25,1 do 26,9 st zużywając 3,51 kWh. Przez 1h 30 min (20:10) temp podłogi spadła z 26,9 do 26 st. Nie znam się za bardzo a dopiero pierwszy sezon grzeje dom. Czy parametry są ok czy powinno być lepiej? Dz trochę mocno sie wychładza a to dopiero początek zimy. temp na zewnątrz około 1,5 st. Temp wewnątrz 22.5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś trochę dokładniej poobserwowalem prace pompy i wyszło tak: start 17:37 z temp dz 12,1 po chwili było już 7,7/3,9 po 20 min 6,1/3,6 po 40 min 5/1,7 pompa wyłączyła się o 18:40 (1h4min) z tem dz 4,4/1,3 ogrzewając podłogę z 25,1 do 26,9 st zużywając 3,51 kWh. Przez 1h 30 min (20:10) temp podłogi spadła z 26,9 do 26 st. Nie znam się za bardzo a dopiero pierwszy sezon grzeje dom. Czy parametry są ok czy powinno być lepiej? Dz trochę mocno sie wychładza a to dopiero początek zimy. temp na zewnątrz około 1,5 st. Temp wewnątrz 22.5

 

Nie piszesz w stopce jakie masz DZ ale rzeczywiście trochę mało te 1,3 st.C na powrocie po dwóch godzinach pracy pompy na początku sezonu grzewczego. Z drugiej strony masz niedokończone ocieplenie budynku więc będzie szło więcej energii na utrzymywanie temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. DZ to odwierty po około 76 m z dobiegami. Nie wiem czy to ma znaczenie ale w miejscach odwiertów porobiły sie leje około na 0,5 m głębokościi które zasypałem ziemią. Aktualnie pompa pobiera 23kwh dziennie (temperatury zew. w dzień około 1st w nocy lekko na minusie -2. Co dziwne bo jeszcze tydzień temu było około 30kwh/dobę przy wyższych temp. zew.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś trochę dokładniej poobserwowalem prace pompy i wyszło tak: start 17:37 z temp dz 12,1 po chwili było już 7,7/3,9 po 20 min 6,1/3,6 po 40 min 5/1,7 pompa wyłączyła się o 18:40 (1h4min) z tem dz 4,4/1,3 ogrzewając podłogę z 25,1 do 26,9 st zużywając 3,51 kWh. Przez 1h 30 min (20:10) temp podłogi spadła z 26,9 do 26 st. Nie znam się za bardzo a dopiero pierwszy sezon grzeje dom. Czy parametry są ok czy powinno być lepiej? Dz trochę mocno sie wychładza a to dopiero początek zimy. temp na zewnątrz około 1,5 st. Temp wewnątrz 22.5

 

U mnie temperatury na dolnym źródle są podobne. Dokładnie to po 2 godzinach mam około 3,7C na wejściu do pompy z ziemi.

W moim wypadku jest to związane chyba z tym, że mam ustawioną wyższą krzywą grzewczą niż w ubiegłym roku. Jak miałem niższą krzywą grzewczą (teraz jest lepsze odczucie w okresie drogiej taryfy) to zazwyczaj temperatura Dz była o 1 stopień wyższa gdyż pompa po osiągnięciu temperatury Gz wg krzywej wyłączała się i załączała ponownie przy obniżeniu temp. wody w podłodze o ileś tam stopni. Teraz PCi pracuje w zasadzie w jednym cyklu przy obecnych temperaturach i stąd zapewne mocniejsze obniżenie temperatury na Dz.

Jeśli ktoś uważa, że z moim dolnym źródłem jest coś nie tak to proszę o sugestie i uwagi.

 

P.S.

Gdyby ktoś nie doczytał w stopce to mam 2x100m (pierwsze 20m piach potem iły, wody brak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wszystkie pracują. Jak to sprawdzić nie mając rotametrów ?

 

Przed rozdzielaczem pomierz temperatury na każdej pętli. Jeśli wszystkie równo pracują to powinny mieć mniej więcej jednakowe temperatury (tj temperatury zasilania powinny być podobne ale inne od temperatur zasilania, które powinny mieć bardzo podobne temperatury). Tak najdokładniej można sprawdzić, czy pracują równo.

 

Natomiast sprawdzenie czy w ogóle pracują to najprościej zamykać poszczególne pętle i przysłuchiwać/wyczuwać czy w momencie zamknięcia pętli czuje się/słyszy "uderzenie hydrauliczne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...