Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak się tak patrzę na temperatury DZ jakie macie , to jednak widać że dobre wykonane ( tzn przewymiarowane ) DZ w postaci kolektora poziomego lepiej się spisuje niż odwierty .

 

Jak jest łagodna zima, jak w zeszłym roku to się zgodzę, ale w tym roku to nie byłbym do końca taki pewny.

 

JJa dzisiaj nad ranem po nocnej pracy PC miałem zasilanie 5,6*C , nie wiem jaki powrót bo nie mam czujnika . Ciekawe czy sprawiła to łagodna zima ( chyba nie bo już takie były od czasu jak mam pc , choć wcześniej miałem on/of-a) czy jednak sprawdza się zasada że inwerter mniej żyłuje kolektor .

Ja najbardziej inwertorowa PC łagodniej traktuje DZ.

U mnie gdy pompa ogrzewa dom to grzeje z mocą ok 2-4 kW ale jak zaczyna ogrzewać CWU to jej moc rośnie do 7-8 kW a wtedy temperatura powrotu z DZ (czyli zasilanie pompy) spada o ok 0.5-0.6 K więc to ładnie widać, że jak DZ jest słabiej obciążone to lepiej się sprawuje.

 

Mi by się marzyła taka gruntówka z mocą od 1-6 kW, ale chyba nikt takiej nie robi ... z resztą pewnie i tak by się nie opłacało takie cudo , bo nawet energooszczędna pompka obiegowa pobiera 35-40 W co przez 24 h daje prawie 1 kWh/dobe/sztukę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy zobaczymy ... tylko jeszcze bardziej energooszczędne pompki obiegowe muszą wymyślić :-)

 

Lodówki jaką mają moc w inwerterowych kompresorach?

Chyba kolega jbloch samodzielnie wykonał pompkę inwerterową o mocy 5kW.

Oczywiście jak zawsze chodzi o kasę. Nasyci się rynek tym co się teraz sprzedaje, będą dostępne nowe "wynalazki"..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację. Pozostały trzy miesiące grzania. Zobaczymy pod koniec sezonu grzewczego.

Dzięki:)

Jasiek ma rację , teraz masz sprawna instalację pc, penie grzejesz dom w bardzo przyzwoitych kosztach i dokładanie pętli , to może się okazać ze w skali roku zaoszczędzisz na grzaniu np 200 pln . Co innego jakbyś dopiero teraz miał robić instalację pc , to ja raczej polecałbym poziomy kolektor ( o ie masz odpowiednie warunki gruntowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy zobaczymy ... tylko jeszcze bardziej energooszczędne pompki obiegowe muszą wymyślić :-)

 

Niby dlaczego trzeba bardziej energooszczędne pompki obiegowe .? To tylko kwestia odpowiednio zgranego sterowania pompki obiegowej z aktualną mocą cieplna PC .U mnie jak PC sobie ,,pyrczy" czyli podtrzymuje ( choć i tak moc minimalną ma za dużą) aktualne straty ciepła domu to pompka obiegowa pracuje w trybie auto , pobiera 8W , pompuje ~ 0,5 m3 wody i dla mocy cieplnej ~2,4 wystarcza .Jak pracuje z mocą max to jednak lepiej jak pompka obiegowa pracuje z mocą 22 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek ma rację , teraz masz sprawna instalację pc, penie grzejesz dom w bardzo przyzwoitych kosztach i dokładanie pętli , to może się okazać ze w skali roku zaoszczędzisz na grzaniu np 200 pln . Co innego jakbyś dopiero teraz miał robić instalację pc , to ja raczej polecałbym poziomy kolektor ( o ie masz odpowiednie warunki gruntowe)

 

Problem w tym, że odwierty robiłem w czasie stawiania ścian piwnicy;(.

Teraz napewno zdecydowałbym się na kolektor poziomy. Mam glinę do głębokości 3 metrów.

Z kosztów grzania jestem zadowolony. 17.01 podliczę kolejny sezon, podejrzewam że zamknie się poniżej 2800 kwh.

Nie szukam dalszych oszczędności. Obawiam się tyko o temp. DZ w dalekiej przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pompy inwerterowe niewielkiej mocy to niedaleka przyszłość, a wtedy w komplecie z pv mamy i ciepło i darmo.

 

To już praktycznie teraźniejszość , potrzebuję jeszcze tylko trochę czasu . PC o mocy cieplnej2,8 kw , 3,5 kw , 5 kw to raczej konieczność teraz jak ludzi przymusza się do budowy tak energooszczędnych domów . Mała PC typu gruntowego z modulowaną mocą to jednak niski koszt zakupu samej pc , a i koszt wykonania samego kolektora śmieszny i na każdej działce da się upchnąć nawet kolektor poziomy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że odwierty robiłem w czasie stawiania ścian piwnicy;(.

Teraz napewno zdecydowałbym się na kolektor poziomy. Mam glinę do głębokości 3 metrów.

Z kosztów grzania jestem zadowolony. 17.01 podliczę kolejny sezon, podejrzewam że zamknie się poniżej 2800 kwh.

Nie szukam dalszych oszczędności. Obawiam się tyko o temp. DZ w dalekiej przyszłości.

 

Raczej nie sądzę żeby Wihi tutaj coś spartolił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówki jaką mają moc w inwerterowych kompresorach?

Chyba kolega jbloch samodzielnie wykonał pompkę inwerterową o mocy 5kW.

Oczywiście jak zawsze chodzi o kasę. Nasyci się rynek tym co się teraz sprzedaje, będą dostępne nowe "wynalazki"..

 

To niekoniecznie taki proste , problem jest w samych inwestorach , dzisiaj nie ma zapotrzebowania na tanie pc . Inwestor z reguły podchodzi o sprawy , tanie od razu odrzucam , drogie za drogie , te ze średniej półki będzie OK , a w praktyce to wszystko jeden sort jest . Firmy to wykorzystują weźmy przykład polskiego producenta pomp ciepła grunt kila lat temu miał niższe ceny na PC , mimo że wtedy cena podzespołów była wyższa niż dzisiaj . Dzisiaj te same praktycznie pompy oferuje w wyższych cena , raz że jakąś tam markę sobie wyrobił , dwa że jednak jak ludzie płacą solidne pieniądze za towar to mają jakieś przekonanie że dobry produkt kupili - to może być prawda , ale z reguły nie jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...