Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Niby dlaczego trzeba bardziej energooszczędne pompki obiegowe .? To tylko kwestia odpowiednio zgranego sterowania pompki obiegowej z aktualną mocą cieplna PC .U mnie jak PC sobie ,,pyrczy" czyli podtrzymuje ( choć i tak moc minimalną ma za dużą) aktualne straty ciepła domu to pompka obiegowa pracuje w trybie auto , pobiera 8W , pompuje ~ 0,5 m3 wody i dla mocy cieplnej ~2,4 wystarcza .Jak pracuje z mocą max to jednak lepiej jak pompka obiegowa pracuje z mocą 22 W

 

Tylko pytanie, czy wzrost temperatury zasilania nie spowoduje większego poboru prądu przez pompę niż większy pobór prądu przez pompkę. W tym momencie masz deltę na poziomie 4 K gdybyś zmniejszył deltę do 2 K (przy przepływie 1m3) to temperatura zasilania spadła by Ci o 1 K a to mało nie jest (patrząc przez pryzmat COP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hmmm... to może jednak warto rozważyć jakieś wspomaganie kolektorem poziomym ?

 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie monitoringu/loggera temperatury DZ i na koniec sezonu zobaczyć jak się sprawowało.

Może się okazać, że dokładanie poziomego DZ mija się z celem. Pamiętaj, że pionowe DZ wykorzystuje energię geotermalną a poziome energię zakumulowaną w gruncie. Co prawda wilgotna glina jest dobrym akumulatorem, ale jak przychodzi sucha mroźna zima, to pionowe jest stabilniejsze niż poziome. Poziome ma za to przewagę od późnej wiosny do późnej jesieni (co ma sens przy CWU), ale idąc dalej tym tropem, to przydałoby się jeszcze płot energetyczny zamontować aby w lecie maksymalnie korzystać ze słoneczka i pozwolić regenerować się DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jgrolik planuję na wiosnę montaż GGWC. Może to pomoże???

 

Na razie nie masz się czym martwić. Średnia temp zasilania i powrotu z DZ jest powyżej zera a takie temperatury jak teraz często to się nie zdarzają. Twoje pionowe powinno się podnieść jak temperatury się ustabilizują.

Policz, czy kalkuluje Ci się inwestowanie w GGWC. Może faktycznie taniej będzie jak zrobisz poziome DZ z którego będziesz korzystał przez większość roku a jak grunt się już trochę przemrozi to przełączysz się na pionowe ... nawet automatyka mogła by to robić.

Edytowane przez jgrolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie, czy wzrost temperatury zasilania nie spowoduje większego poboru prądu przez pompę niż większy pobór prądu przez pompkę. W tym momencie masz deltę na poziomie 4 K gdybyś zmniejszył deltę do 2 K (przy przepływie 1m3) to temperatura zasilania spadła by Ci o 1 K a to mało nie jest (patrząc przez pryzmat COP).

 

czy wzrost temperatury zasilania nie spowoduje większego poboru prądu przez pompę niż większy pobór prądu przez pompkę.

Trochę nie rozumiem tego co napisałeś , trochę to brzmi jak masło maślane .

Tak mam deltę w granicy 4K , ale nie walczę o niższą , bo wtedy mi ciepłomierz nie mierzy ( potrzebuje delty 3K) . Dokładnie się nie przyglądałem , ale jak PC pracuje sobie z mocą 2,4 kwh i przepływ na pompce GZ ~0,5 m3 po zwiększeniu przepływu ( poprzez podniesienie biegu na p.o. ) wzrasta trochę moc cieplna pc ale i pobór prądu też , więc i cop jakoś rewelacyjnie nie wzrasta . Trzeba walczyć o ten COP , choć są granice tej walki , Mam dom 140 m2 po podłodze , a od początku sezonu dopiero co przekroczyłem zużycie na CO 800 kwh . Jak cop będzie lepszy o te 2-5% w wyniku bardziej precyzyjnego sterowania p.o.( zarówno DZ jak i GZ ) to zużyłbym z 50 kwh mniej , nie wiem czy gra warta świeczki .

Bardziej problemem doskwierającym jest jednak z duża moc cieplna minimalna , w okresach przejściowych to ważne jest ( a taka zima jak teraz to chyba z 80% okres przejściowy). Teraz następna pc będzie o mocy cieplnej 5 kwh , ale z mocą minimalna trochę powyżej 1 kwh + sterownik z tym sterowaniem P.O.Taka minimalna moc ważna jest jeśli chcemy podpiąć PC z PV , przy takiej mocy cieplnej minimalnej PC trochę ponad 1 kwh , moc pobierana to rzędu 200-300 Watt , więc instalacja 1-1,5 KV , fajnie może współpracować z pc w dzień jak droga taryfa jest , przynajmniej mi się tak wydaje , choć ja osobiście będę montował kilka mikro elektrowni wiatrowych , mam tak położoną działkę że wiatr bardo często hula w dzień i w nocy ( czyli jednak duża przewaga nad PV )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem tego co napisałeś , trochę to brzmi jak masło maślane .

 

Przy mniejszej delcie pompa aby dostarczyć tą samą moc cieplną może ogrzać wodę o 1 K mniej i przy okazji wróci do pompy też o 1K cieplejsza. W efekcie średnia temperatura pozostanie stała i ilość ciepła dostarczana przez pompę też będzie prawie taka sama. Prawie ponieważ teraz ograniczasz moc pompy poprzez mniejszy niż nominalny przepływ.

 

Tak mam deltę w granicy 4K , ale nie walczę o niższą , bo wtedy mi ciepłomierz nie mierzy ( potrzebuje delty 3K) . Dokładnie się nie przyglądałem , ale jak PC pracuje sobie z mocą 2,4 kwh i przepływ na pompce GZ ~0,5 m3 po zwiększeniu przepływu ( poprzez podniesienie biegu na p.o. ) wzrasta trochę moc cieplna pc ale i pobór prądu też , więc i cop jakoś rewelacyjnie nie wzrasta .

W grę wchodzi wiele czynników, między innymi dokładność pomiarów ... dlatego Twój ciepłomierz ma deltę minimalną 3 K.

 

 

Bardziej problemem doskwierającym jest jednak z duża moc cieplna minimalna , w okresach przejściowych to ważne jest ( a taka zima jak teraz to chyba z 80% okres przejściowy). Teraz następna pc będzie o mocy cieplnej 5 kwh , ale z mocą minimalna trochę powyżej 1 kwh + sterownik z tym sterowaniem P.O.Taka minimalna moc ważna jest jeśli chcemy podpiąć PC z PV , przy takiej mocy cieplnej minimalnej PC trochę ponad 1 kwh , moc pobierana to rzędu 200-300 Watt , więc instalacja 1-1,5 KV , fajnie może współpracować z pc w dzień jak droga taryfa jest , przynajmniej mi się tak wydaje , choć ja osobiście będę montował kilka mikro elektrowni wiatrowych , mam tak położoną działkę że wiatr bardo często hula w dzień i w nocy ( czyli jednak duża przewaga nad PV )

 

Zgadzam się. Moja pompa ma w papierach moc minimalną 1.59 kW ... ale w warunkach B0W35 a takie warunki to jeszcze nie wystąpiły bo dopiero w ostatnie mrozy pompa zahaczała o 35 C (bo temp z krzywej to 33 przy -20 +2 K histerezy) a obieg solanki był na 3.8/2.6 więc nawet w tych warunkach moc minimalna byłaby większa. W okresie przejściowym moc minimalna , to zazwyczaj coś pomiędzy 2.2-2.4 kW.

U mnie też wieje, ale jak założyłem stację pogodową, to się okazało, że nie aż tak bardzo aby elektrownie wiatrowe były opłacalne ... z resztą te mikro-elektrownie wiatrowe są dość drogie w stosunku do swojej mocy. Z tego co czytałem, to wielu producentów specjalnie zawyża parametry tych wiatraków.

Edytowane przez jgrolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad ranem 8.01.17 gdy temperatura zewnętrzna utrzymywała się przez ponad 12 h na poziomie ok -21 C

Temperatura gruntu 6 C.

Temperatura DZ przy pracy na cele CO:

3.9/2.7 (moc chłodnicza ok 4kW) pobór prądu przez pompę pomiędzy 900-700 W (stopniowo malał)

Temperatura DZ przy pracy na cele CWU:

3.6/2.1 (moc chłodnicza ok 5kW) pobór prądu 1200 - 1600 W (stopniowo rósł a delta DZ malała)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z resztą te mikro-elektrownie wiatrowe są dość drogie w stosunku do swojej ceny

Ech drogie są niemiłosiernie , ale nie zamierzam kupić gotowca , tzn poszczególne elementy i złożyć w całość . To da się dość w przyzwoitych pieniądzach złożyć . Skoro daje radę składać pc grunt inwerter w cenie części ~8K to da się złożyć mikroelektrownię ( potrzebnych będzie kilka ) O warunki wiatrowe mogę być spokojny , jeszcze do początku lat 70-tych prawie na mojej działce stał młyn wiatrowy .

 

Temperatura gruntu 6 C.Temperatura DZ przy pracy na cele CO:

3.9/2.7

I to mnie zastanawia , czy nie jest tak że dobrze przewymiarowany kolektor nie powinien mieć mniejszej delty temperatura gruntu/temperatura zasilania PC . Ja mam wyższą temperaturę zasilania DZ ale mam w mokrej glinie 450 mb rury PE 40 mm , no i PC z reguły chodzi z mocą cieplną 2,4 , tylko na starcie przez jakieś czas 40 minut-1,5 godziny pracuje z mocą ~`4,5 KWH , później już godzinami ,,pyrczy" `2,4 kwh , czyli obciążenie kolektora prawie żadne, więc z stąd prawdopodobnie temperatura zasilania DZ bardzo zbliżona do temperatury gruntu . ciekawe że o tej porze oku przy pc on/of temperatura zasilni DZ była w okolicy 4 *C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O warunki wiatrowe mogę być spokojny , jeszcze do początku lat 70-tych prawie na mojej działce stał młyn wiatrowy ..

 

Ok, tylko zwróć uwagę jaką rozpiętość łopat miał ten młyn :-) a czym większy tym trudniej o pozwolenia.

I to mnie zastanawia , czy nie jest tak że dobrze przewymiarowany kolektor nie powinien mieć mniejszej delty temperatura gruntu/temperatura zasilania PC . Ja mam wyższą temperaturę zasilania DZ ale mam w mokrej glinie 450 mb rury PE 40 mm , no i PC z reguły chodzi z mocą cieplną 2,4 , tylko na starcie przez jakieś czas 40 minut-1,5 godziny pracuje z mocą ~`4,5 KWH , później już godzinami ,,pyrczy" `2,4 kwh , czyli obciążenie kolektora prawie żadne, więc z stąd prawdopodobnie temperatura zasilania DZ bardzo zbliżona do temperatury gruntu . ciekawe że o tej porze oku przy pc on/of temperatura zasilni DZ była w okolicy 4 *C .

U mnie zazwyczaj też "pyrczy" sobie z minimalną ale powyższe parametry były dla -20 C :-) czyli dla tzw temperatury obliczeniowej.

W zeszłym roku temperatura DZ nie spadła aż tak nisko, ale w tym roku trzymające silne mrozy zrobiły swoje.

Temperatura gruntu może być nieco zawyżona bo do zbiornika z wodą mam ok 50 m więc woda sieciowa może nie do końca posiadać temperaturę gruntu. Z miesiąc temu DZ miało tylko 0.5 C mniejszą temperaturę niż woda sieciowa.

Pamiętaj, że poziome DZ to nie energia geotermalna, tylko akumulator energii słonecznej, więc jak są mrozy i nie ma jak się ładować DZ to tylko czerpiesz z tego akumulatora, więc nawet sporo przewymiarowane DZ będzie się różnic temperaturą od tej niezaburzonej temperatury gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 2/0 ale widzialem juz ze bylo 2/-1 niestety temp robi swoje np wczoraj -24 robi swoje, w domu 21/22

mam 6 petli po 100m, poziomo, moze cos sie zapowietrzylo bo mialem wyciek glikolu i panowie musieli zgrzać jeszcze raz kolanko.

 

Wrzuć może coś do sygnaturki na temat domu/OZC i pompy. Łatwiej tak czytać info o temp DZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...