Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kiedyś w tym wątku było opisane że :

Wszedzie gdzie jest mowa o "optymalnej delcie" podawane sa wartosci dla DZ pomiedzy 3-5K i dla GZ pomiedzy 6-8K.

 

Przy większej delcie na DZ do obliczenia COP bieże się średnią temperature czyli mniejszą niż temperatura solanki.

W przypadku GZ przy większej delcie temperatura efektywna grzania również jest średnią temperaturą. Natomiast pompa musi nagrzewać obieg GZ i tak do tej górnej temperatury. Jak wiadomo COP spada wraz z temperaturą do jakiej PC musi dogrzać czynnik. Jednak aby uzyskać mniejszą deltę to pompki obiegowe muszą pracować z większą mocą co wpływa na ich pobór prądu zmniejszający COP. Oczywiście należy pamiętać o tym iż obieg czynnika musi zapewnić odpowiedni odbiór i dostarczanie ciepła by pompa mogła właściwie pracować.

Te optymalne wartści są tylko orientacyjne i oczywiście będą różne dla różnych pomp zwłaszcza on/off i inwertorowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te optymalne wartści są tylko orientacyjne i oczywiście będą różne dla różnych pomp zwłaszcza on/off i inwertorowych

 

No właśnie to jedna z zasadniczych różnic między pc on/of a inwerterem .

Przy pc on/of o mocy cieplnej 7 kw , aby uzyskać deltę 5 K należy zapewnić przepływ w GZ ok 1,2 m3/h. Opory instalacji GZ są jakie są i często , trzeba by było zastosować dużą pompkę obiegową aby uzyskać mniejszą deltę , a raczej było by to nie ekonomiczne , bo np trzeba by zastosować pompkę obiegową która pobierała by z 80W ( do tego mogła by generować szumy w instalacji)

Natomiast pc inwerter przez zdecydowaną większość sezonu nie pracuje z mocą nominalną , przy temperaturach zewnętrznych oscylujących ok 0*C pc inwerter pracuje np z mocą cieplną 2 kw , wtedy pompka obiegowa jak zapewni przepływ 0,8 m3/h , to na GZ uzyska się deltę 2,2K , a tutaj wystarczy pompka obiegowa która pobiera wtedy 13W .

To jeden z powodów wyższej sprawności PC inwerter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 sezon w nowym domu, parterowka 150m2, podlogowka wszedzie, temp 22-23C.

Sciany 15cm 0,42, podloga i strop 20cm 0,39.

 

Srednio-miesieczne notowane temperatury:

Listopad 4/1

Grudzien 1/-2

Styczen -1/-3

Luty -2/-3 (Temp odparowania -7C.)

 

4x100m spirala pozioma fi 32mm + ok. 30m fi 40mm (1 nitka nie dziala, wiec zostaly 3).

Przeplyw 2200l/h.

 

pompa 2,5kW x COP ok. 10kW (Chinska, gruntowa, 8tys z przesylka na palecie, bezposrednio od Chinczyka, nie meeting).

 

Łączne koszty kotłowni z 2 buforami i pompami ~ 20tys zł.+ 4 wykopy 1x25m z ulozeniem rur przez wlasciciela :) ~ 3tys.

 

Pompa chodzi max 10h dziennie, 6h II taryfa 0,33zł + 0-4h I taryfa 0,66zł brutto.

 

Rachunki ok 250-300zł/mies ogrzewanie, 500zł/mies calosc, wszystko na prad, indukcja, CWU.

 

Woda na razie grzana grzalka w II taryfie.

 

Jak dla mnie bajka, 0 obsługi, instalacja tania, pompa działa, nawet jak mi spadnie COP do 3 to i tak bede zadowolony.

 

Na poczatku balem sie ze zamroze dolne zrodlo czy cos bo za male, ale teraz widze ze to niemozliwe i minimalny wymiennik wystarcza do poprawnej pracy pompy... byle odparowalo. Pompa wg producenta dziala do -10C z COP x2,8 wiec zapas do marca jest :D

 

Jedyny minus to halas sprezarki, w nocy nie da sie spac w sypialni obok kotlowni, jakies dudnienie sie zalacza przy temp GZ >35C. Im wyzsza temp tym glosniej.

Edytowane przez macgaj1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwią mnie temperatury u mnie. Dzis po nocy -0,8 i + 1,1. 5 pętli spralnego po 200 m w piachu. Nie wiem czy przez wszystkie równomiernie glikol idzie bo mam tylko zawory odcinające. Najgorsze ze ja mam takie temperatury a zimy prawdziwej nie było jeszcze.

 

Nie Ciebie jednego martwią temperatury, ja już od dawna jadę na 0/-3 :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...