Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie pompa Inwerterowa Altherma (model EGS0H10S18AA9W). Temperatury DZ:

Wczoraj po południu: 5,2 / 4,8 (temp. na zewnątrz -3)

Dzisiaj 8:00: 5,1/4,2 (temp. na zewnątrz -5)

Dzisiaj 11:00 4,7/3,9 (temp. na zewnątrz -2)

 

Mam trzy kolektory pionowe po 85 metrów każdy. W domu utrzymujemy temperaturę w zależności od pomieszczenia 20 - 21,5 stopnia. Pompa stoi w pomieszczeniu gospodarczym z wyłączonym ogrzewaniem (15 stopni).

 

Zastanawia mnie bardzo mała różnica temperatury wlotu i wylotu glikolu do DZ. Często wynosi tylko 0,5 stopnia, jak widać wyżej nie przekracza 1 stopnia a 2 stopnie różnicy obserwuję bardzo rzadko. W zasadzie tylko wtedy gdy pompa grzeje CWU i pracuje na pełnych obrotach. Czy powinienem się martwić tymi odczytami? Czy to jest ok?

 

Dopiero zaczynam zdobywać wiedzę o PC, poświęciłem wieczór na lekturę forum i jest to sporo informacji, o których wcześniej nie miałem bladego pojęcia, ale rzuciło mi się w oczy że inni mają zazwyczaj większe delty na DZ. Czy dobrze rozumiem, że mała delta oznacza duży przepływ w DZ = więcej energii zużywanej przez pompę obiegową? Czy w mojej pompie mogę wpłynąć na ten przepływ?

 

Drugie pytanie dotyczy, delty na podłogówce. Teraz mam ustawioną w pompie deltę 3 stopnie co sprawia że przy mojej krzywej grzewczej i obecnych temperaturach na zewnątrz na podłogę wychodzi 26 stopni a wraca 23 a w pokojach mam ok. 21,5 stopnia. Czy ta delta powinna być wyższa? Niższej nie mogę już ustawić (sterownik pompy nie pozwala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa Inwerterowa Altherma (model EGS0H10S18AA9W). Temperatury DZ:

Wczoraj po południu: 5,2 / 4,8 (temp. na zewnątrz -3)

Dzisiaj 8:00: 5,1/4,2 (temp. na zewnątrz -5)

Dzisiaj 11:00 4,7/3,9 (temp. na zewnątrz -2)

 

Mam trzy kolektory pionowe po 85 metrów każdy. W domu utrzymujemy temperaturę w zależności od pomieszczenia 20 - 21,5 stopnia. Pompa stoi w pomieszczeniu gospodarczym z wyłączonym ogrzewaniem (15 stopni).

 

Zastanawia mnie bardzo mała różnica temperatury wlotu i wylotu glikolu do DZ. Często wynosi tylko 0,5 stopnia, jak widać wyżej nie przekracza 1 stopnia a 2 stopnie różnicy obserwuję bardzo rzadko. W zasadzie tylko wtedy gdy pompa grzeje CWU i pracuje na pełnych obrotach. Czy powinienem się martwić tymi odczytami? Czy to jest ok?

 

Dopiero zaczynam zdobywać wiedzę o PC, poświęciłem wieczór na lekturę forum i jest to sporo informacji, o których wcześniej nie miałem bladego pojęcia, ale rzuciło mi się w oczy że inni mają zazwyczaj większe delty na DZ. Czy dobrze rozumiem, że mała delta oznacza duży przepływ w DZ = więcej energii zużywanej przez pompę obiegową? Czy w mojej pompie mogę wpłynąć na ten przepływ?

 

Drugie pytanie dotyczy, delty na podłogówce. Teraz mam ustawioną w pompie deltę 3 stopnie co sprawia że przy mojej krzywej grzewczej i obecnych temperaturach na zewnątrz na podłogę wychodzi 26 stopni a wraca 23 a w pokojach mam ok. 21,5 stopnia. Czy ta delta powinna być wyższa? Niższej nie mogę już ustawić (sterownik pompy nie pozwala).

 

Zupełnie nie masz się czym martwić , temperaTury DZ są OK ,nie zapomina że masz inwertera , nie porówuj delty DZ do osiąganych przez PC on/of , to dwie różne sprawy .

Zostaw w spokoju tą deltę na GZ , jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 godzinach nocnych 5,5/2,4 ,na zew. 3,9

 

Dodane

 

Dane z nocy 11/12 styczeń na zew.0,5 st ,PC wyjatkowo długo pracowała ,bo 5 godzin,co rzadko się zdarza u mnie przy tych temperaturach na zew.

 

Po...

15 min 6,9/3,3

1h 5,8/2,6

2h 5,4/2,4

3h 5,2/2,3

4h 5,1/2,2

5h 5,1/2,1

Edytowane przez skot200
Dodane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 2h 0,5/-2,1. Zaczyna mnie to martwić. Temp.po kilku godzinach przerwy 3,3 ale podczas pracy szybko spada....

 

Nie ma się co martwić, do -5C masz jeszcze 5.5 stopnia to sporo, tym bardziej że czym niżej 0 tym trudniej spada temp. Ja mam podobnie DZ bez obciążenia 3.3-3.5C a po prawie 2h pracy 1.4/-1.4, pompa on/off. W poprzednich dwóch sezonach było podobnie i na koniec doszło ledwo do okolic 0C na wejściu. DZ poziome liniowe 3x140m, PC 6.9kW, od początku sezonu pracowała 485 godzin.

Edytowane przez vip.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za miesciac podpinam klimakonwektor pod dz i w upaly

bede chlodzil poddasze. w tamtym roku po obserwacji moje dz jest raczej chlodne nie przekroczylo 7 stopni wiec do chlodzenia w lato moze starczy. przeciez to zaledwie 2-3 tygodnie upałow.

 

U mnie na DZ poziomym zupelnie sie nie sprawdzil, ale w lecie mialem ~15*C na wejsciu. W przypadku odwiertow jest taka zaleta, ze wydajniej bedziesz regenerowal DZ. Przy poziomym i tak zalicza latem "reset". :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na DZ poziomym zupelnie sie nie sprawdzil, ale w lecie mialem ~15*C na wejsciu. W przypadku odwiertow jest taka zaleta, ze wydajniej bedziesz regenerowal DZ. Przy poziomym i tak zalicza latem "reset". :-)

 

wiem czytalem na forum ze u ciebie nie wypalilo ze wzgledu na dosc wysokie temp w sezonie letnim. zobaczymy jak na odwiertach wyjdzie. mysle ze rachunek wyjdzie na zero. bo to co pradu w lato zje kk i pompka dz to sie odbije pozytywnie na jesieni wiekszym cop-em i mniejszym zuzyciem pradu przez pc.

najlepsze jest w ty ze zadzwonilem do okolicznego chlodnika (ten co klimy zaklada)

ja mu tlumacze ze chce podpiac klimakonwektor pod dz pompy ciepla. a one ze zna temat itp i ze moze mi zaproponowac w dobrej cenie a agregat wody lodowej do kk.

Edytowane przez pavosnop44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...