Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie pętlę dołożyć czy może obecne wydłużyć zgrzewając. Pętle mam po 150 mb więc mógłbym dołożyć po 40 mb.

 

Jeżeli chciałbyś iść w tym kierunku -to rozważyłbym dołożenie ok 80metrów o ile masz PE40mm. Z 40metrami trochę nie warto się bawić chyba że masz nóż na gardle (brak wolnego terenu). Ja w ostateczności poszedłbym w mix -kolektor poziomy i odwiert.

Kolejna sprawa -zanim puścisz grzanie na 12h albo więcej -to wyłącz ogrzewanie na 2dni -jak tam nie mieszkasz -póki ciepło.

Sprawdzisz wówczas -jak zmienia się temperatura gruntu po włączeniu pompy DZ. Powinna szybko pójść do góry -o 1 a nawet 2 *C po 2 dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku pomogło poniesienie delty dla GZ. Przy zasilaniu 33 i powrocie 30 przymroziło DZ w kilka dni. Podniosłem delte do 6 stopni czyli zasilanie 39 powrót 33 i nawet po 12 godzinach grzania temperatury DZ nie spadały poniżej 0. Wiadomo ze wtedy troszke COP traci. Ale dla mnie w rachunkach prawie bez różnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdziłem dokładnie Pompa przepracowała 640 godzin. Z tego 639 na co.Więc Cop wychodzi dobry tylko czy to możliwe....DZ po 6 godzinach pracy -0,9 wejście

 

Oczywiście, to zależy także od temperatur GZ. Jeżeli nie mieszkasz, temperatury w domu masz koło 15*C, a PC włącza się rzadko na krótko i temperatury GZ masz w granicach 25/20 to z gruntu ciągnie dużo (zamiast 7kW może brać około 10kW), a COP może wynosić koło 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dz przy tych temp zew zaczyna sie regenerowac. w polowie lutego po 2 godzinach pracy 1.6 i -0.8. dzisiaj do 2 godzinach 2.4 i 0

 

Przy odwiertach temp. zewnętrzna nie ma dużego wpływu na regenerację tym bardziej w przeciągu połowy miesiąca!!

Swoją drogą przy dwóch odwiertach po 72 m to słabe te temperatury masz!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odwiertach temp. zewnętrzna nie ma dużego wpływu na regenerację tym bardziej w przeciągu połowy miesiąca!!

Swoją drogą przy dwóch odwiertach po 72 m to słabe te temperatury masz!?

 

 

moze i slabe ale stabilne i od 7 lat tem dz nie spadła ponizej 0 na wejsciu. i to mnie satysfakcjonuje. pozatym bedzie lepiej w lato przy chlodzeniu klimakonwektorem. pompa wlacza sie rzadziej i dz ma szanse na regeneracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to czas pracy pompy, a nie temp. zewnętrzna ma na to wpływ, a na pewno nie w ciągu dwóch tygodni!!!

A jeśli tak uważasz to ok

 

 

Przepraszam za off top posty do usunięcia.

przeciez skoro jest cieplej na zewnatrz to i pompa mniej sie zalacza czyli dz sie regeneruje. :p tzn ze temp zem ma wplyw na regeneracje dz. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie minimalna temperatura w ostatnim miesiącu to było 3.2 na wejściu 13 lutego. Teraz jest 3.7 po 2 godzinach pracy. Z pompy wychodzi trochę powyżej 0.

Temperatura zależy od tego ile dobowo wyciągamy z gruntu. Według mnie potrzeba ok 2 tygodni żeby osiągnąć stan ustalony. Im większy pobór ciepła tym wolniej się ustala bo im dalej od rurki tym więcej ziemi trzeba schłodzić żeby osiągnąć stan ustalony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...