Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

no właśnie to też wprost wynika z tabelek i wykresów do których podałem linka...

przeczytałem i jest tak jak piszecie, ale dlaczego tak się dzieje to nadal nie rozumiem.

W tej instrukcji jest mały błąd ale chyba nie ma on żadnego znaczenia. W tabelce podają punkt pracy B0/W35 i B2/W45 B2/W55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może ja źle rozumuję, ale wg mojej wiedzy to sprężarka spręża jednakową dawkę gazu o raczej stałej temperaturze (zależnej od temp DZ) i ten gaz po sprężeniu oddaje swoje ciepło wodzie w GZ. Więc jaki wpływ ma temperatura wody w GZ na pracę sprężarki?

Czy ktoś mi wyjaśni gdzie jest błąd w moim rozumowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja źle rozumuję, ale wg mojej wiedzy to sprężarka spręża jednakową dawkę gazu o raczej stałej temperaturze (zależnej od temp DZ) i ten gaz po sprężeniu oddaje swoje ciepło wodzie w GZ. Więc jaki wpływ ma temperatura wody w GZ na pracę sprężarki?

Czy ktoś mi wyjaśni gdzie jest błąd w moim rozumowaniu?

 

Moze na tej samej zasadzie co silnik w samochodzie. Niby ma np. 100KM a sprobuj jechac takim 60km/h na trojce po plaskim, a sprobuj 60km/h na tym samym przelozeniu pod gorke. Zeby uzyskac wyzsze temperatury na GZ, czynnik ma pewnie wyzsze cisnienie, a wyzsze cisnienie = trudniejsza praca sprezarki. Ja to tak rozumuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc silnika jest zależna od jego obrotów i dlatego by pod górkę pojechać z taką samą prędkością trzeba zwiększyć obroty. Sprężarka pracuje z jednakowymi obrotami (chyba że nie?) i spręża dawkę powietrza o stałej temperaturze.

Wracając do tych wykresów i tabelki ze strony Vissmanna to podają oni że moc grzewcza pompy jest stała i niezależna od warunków pracy (nawet delikatnie rośnie wraz ze wzrostem temp GZ z 9,7 na 9,9 przy wzroście Gz z 35 na 45) to dlaczego większość producentów podaje moc grzewczą przy konkretnym punkcie pracy (wg normy EN 255 0/35) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podają 0/35 bo przyjmują gorszy scenariusz, tzn że zimą zasilanie DZ spadnie ci do 0.(jak masz wyższe, to twój zysk, jak masz wyższą temperaturę DZ, to możesz sobie z tabelki odczytać interesującą cię wartość)

Skoro wg Vissmanna moc pompy się nie zmienia w zależności od temperatury GZ to po co podawać ją w zależności od tej wartości?

Wg nich to:

B0/W35 moc 9,7 kW

B0/W45 moc 9,9 kW

B0/W55 moc 9,6 kW

A to chyba nie jest do końca prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc silnika jest zależna od jego obrotów i dlatego by pod górkę pojechać z taką samą prędkością trzeba zwiększyć obroty.

 

Nie o to mi chodzilo. Wlacz trojke i jedz 50km/h po plaskiej autostradzie. Potem *na tym samym biegu* (zakladamy ze silnik wyrobi) wjezdzaj z taka sama predkoscia pod gore. Bedzie roznica w spalaniu? Ogromna :) A przeciez jechales takim samym samochodem, z ta sama predkoscia, na tym samym biegu.

 

Sprezarka moze i ma stale obroty ale spreza gaz o roznej temperaturze wiec i innym cisnieniu. Im wyzsza temperatura tym pewnie wyzsze cisnienie, a im wyzsze cisnienie tym sprezyc ten czynnik zapewne jest trudniej :)

 

Sprężarka pracuje z jednakowymi obrotami (chyba że nie?) i spręża dawkę powietrza o stałej temperaturze.

 

Tu wydaje mi sie ze popelniasz blad - czynnik wcale nie ma stalej temperatury tylko zalezy od temperatury GZ. Sprezarka spreza czynnik o roznej temperaturze - tym wyzszej im wyzsza temperatura GZ :)

 

Wracając do tych wykresów i tabelki ze strony Vissmanna to podają oni że moc grzewcza pompy jest stała i niezależna od warunków pracy (nawet delikatnie rośnie wraz ze wzrostem temp GZ z 9,7 na 9,9 przy wzroście Gz z 35 na 45) to dlaczego większość producentów podaje moc grzewczą przy konkretnym punkcie pracy (wg normy EN 255 0/35) ?

 

Wydaje mi sie, ze podaja COP dla tych parametrow, a COP przeciez zalezy od zuzycia pradu przez sprezarke, a ta jak widac zalezy od parametrow w jakich pracuje pompa. Wiec podaja COP, a dla tych parametrow bo tak nakazuje norma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodzilo. Wlacz trojke i jedz 50km/h po plaskiej autostradzie. Potem *na tym samym biegu* (zakladamy ze silnik wyrobi) wjezdzaj z taka sama predkoscia pod gore. Bedzie roznica w spalaniu? Ogromna :) A przeciez jechales takim samym samochodem, z ta sama predkoscia, na tym samym biegu.

 

1. Tylko że spalanie zależo od obrotów silnika a nie od jego prędkości czy przełożenia. Porównując więc spalanie do konsumpcji prądu to stałe obroty-stałe zapotrzebowanie.

 

2. Sprężarka spręża gaz o stałej temperaturze zbliżonej do temperatury DZ. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z DZ zostaje sprężony, oddaje ciepło do GZ i zostaje rozprężony. Temp. GZ nie ma tutaj nic do gadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tylko że spalanie zależo od obrotów silnika a nie od jego prędkości czy przełożenia. Porównując więc spalanie do konsumpcji prądu to stałe obroty-stałe zapotrzebowanie.

 

No wlasnie tu sie mylisz - spalanie nie zalezy tylko od obrotow silnika :)

 

2. Sprężarka spręża gaz o stałej temperaturze zbliżonej do temperatury DZ. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z DZ zostaje sprężony, oddaje ciepło do GZ i zostaje rozprężony. Temp. GZ nie ma tutaj nic do gadania.

 

Tu tez sie mylisz. Jezeli delta GZ jest mniejwiecej stala (np. 5 stC) niezaleznie od temperatury GZ, to i czynnik roboczy musi pracowac na wyzszej temperaturze. To jest przeciez normalny wymiennik ciepla - jezeli od strony GZ na wejsciu wpada 45stC a na wyjsciu 50stC, to jakie sa temperatury po drugiej stronie wymiennika? Takie same jak przy np 25/30stC ? Nie sadze :) Caly uklad pracuje w wyzszych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tu sie mylisz - spalanie nie zalezy tylko od obrotow silnika :)

 

 

 

Tu tez sie mylisz. Jezeli delta GZ jest mniejwiecej stala (np. 5 stC) niezaleznie od temperatury GZ, to i czynnik roboczy musi pracowac na wyzszej temperaturze. To jest przeciez normalny wymiennik ciepla - jezeli od strony GZ na wejsciu wpada 45stC a na wyjsciu 50stC, to jakie sa temperatury po drugiej stronie wymiennika? Takie same jak przy np 25/30stC ? Nie sadze :) Caly uklad pracuje w wyzszych temperaturach.

 

Oczywiście że spalanie nie zależy tylko od obrotów ale od wielu innych czynników. Np obciążenia, współczynnika oporów powietrza, toczenia itd.

 

Co do wpływu GZ to nadal się nie zgadzam. Temp gazu w skraplaczu jest zmienna w małym zakresie i wg mnie źle to rozumujesz. Na wymienniku po stronie czynnika chłodniczego jest stała temperatura, a po drugiej stronie wraz ze wzrostem ilości odebranego ciepła temperatura (GZ) rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka to nie grzałka, bo jakby była grzałką to by się nie nazywała sprężarką:D Ale to wykombinowałem:)

Ty masz jako człowiek też pewną moc, ale nie zawsze musisz ją całą wykorzystywać. Weź np. piłkę i podbijaj ją ze dwa metry w górę. To jest np. parametr 0/35. Teraz weź tą piłkę zacznij podbijać na 5 metrów. To jest parametr 0/45. Różnicę od razu odczujesz. Po pewnym czasie zaczniesz głośniej sapać, podobnie jak nasza sprężarka. Ona nie jest głupia, wie że za większą pracę trzeba więcej zapłacić;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc silnika jest zależna od jego obrotów i dlatego by pod górkę pojechać z taką samą prędkością trzeba zwiększyć obroty. [...]

 

:-)

Przepraszam, że się czepiam - ale w typowym samochodzie z manualną skrzynią biegów nie dasz rady zwiększyć obrotów silnika przy stałej prędkości (chyba że bieg zmienisz); raczej należy zwiększyć dawkę paliwa

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś wspomniał o spirytusie to przypomniałem sobie że dzisiaj siostry urodziny, więc pojechałem z życzeniami.

adiqq - wiem że jest tak jak piszesz ale nie wiem dlaczego i Ty też nie potrafiłeś mi tego wyjaśnić, więc dlatego pytam.

 

Jakoś nikt nie odniósł się do informacji z doświadczenia przeprowadzonego na stronie którą podałem. Ktoś to czytał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...