Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

W przypadku wygrzewania wylewki kontroluj temp. DZ, przy mocnej eksploatacji w takich warunkach łatwo dobić z temperaturami DZ do granicy 0oC. Sam przy wygrzewaniu budynku, gdy puściłem pompę w samopas miałem z tym problemy. Dopiero doczytałem Twoją stopkę, masz poziome DZ, więc sytuacja z regeneracją wygląda inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Staram się rozgrzewać dom małymi kroczkami.

Mimo taryfy g12w w weekend grzeję w nocy (cała) i w okienku dziennym (2h).

 

Od wczoraj od 22 pompa podniosła temp, w domu z 11 do 14 C (trwa końcówka ocieplenia wokół drzwi wejściowych i bramy garażowej, brak drzwi wewn, pusty dom, wietrzenie itd).

Przez następną dobę chcę dobić do 16, a w poniedziałek rano osiągnąć zadaną temp. w chacie 18C. Potem utrzymywanie tej zadanej.

 

Przerwy w grzaniu pozwalają DZ powrócić praktycznie do startowych wartości ok. 10 C. Dzisiaj dość deszczowo, piasek na działce wchłania wodę, która sobie płynie do moich niebieskich rurek....:rolleyes:http://emotikona.pl/emotikony/pic/oczko.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie w rodzinie Hct :-)

U mnie pompa pracuje jakieś 3 tydzień, oczywiście z przerwami no i potafi zejsc do temp Dz wyjscia 2,8 C ...

Powoli uczę sie co i jak, z tego zabiegania przy budowie zapomniałem zamówić U Piotra chłodzenie pasywne ...

Tomasz chyba sie do Ciebie wybiorę, aby trochę uzupełnić info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie w rodzinie Hct :-)

U mnie pompa pracuje jakieś 3 tydzień, oczywiście z przerwami no i potafi zejsc do temp Dz wyjscia 2,8 C ...

 

Ano witaj.

Podaj jakie masz DZ.

 

U mnie dzisiaj po godzinie (temp. domu na sterowniku to efekt otwieranych drzwi i bramy garażowej - trwa końcówka ocieplenia). Na poddaszu temp. doszła do 18C

 

http://s1.fotowrzut.pl/MJGSS6O9TD/1.jpg

 

 

 

Rośnie temp. zasilania. Mam nadzieję, że po nocy dojdę do zadanej 18 C na parterze.

Edytowane przez ProStaś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja również podam swoje parametry. Rozpoczynam 3 rok grzania, źródło pionowe 3x60m. PC 9kW, około 150m2 pow. grzania.

temperatura zadana 23,8, sterowanie z Auratona wewnetrznego.

Dziś po około 3 godzinach grzania[ATTACH=CONFIG]436954[/ATTACH]

 

Trochę niskie te temperatury na DZ , o tej porze na poziomych jest znacznie lepiej,

A jakie u Ciebie były najniższe pod koniec sezonu?

 

U mnie temp. gruntu to 11,6 a po dwuch godz. pracy 10,1/ 5,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temp. gruntu to 11,6 a po dwuch godz. pracy 10,1/ 5,2

 

Kiedyś była tutaj żywa dyskusja nt. pomiaru temp. , skalowania urządzeń etc.

 

Nie wiem, gdzie masz swój czujnik temp. i jak (czy) go kalibrowałeś, ale... trudno mi uwierzyć, że latem temp. gruntu wynosiła u Ciebie 19 C.

 

Może niech się wypowie ktoś, kto dłużej jedzie na poziomym DZ, JTKirk? czy rzeczywiście można uzyskać tak wysoką temp. - nawet w lipcu/sierpniu - DZ?

Widziałem tutaj 16-17 C, ale 19?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś była tutaj żywa dyskusja nt. pomiaru temp. , skalowania urządzeń etc.

 

Nie wiem, gdzie masz swój czujnik temp. i jak (czy) go kalibrowałeś, ale... trudno mi uwierzyć, że latem temp. gruntu wynosiła u Ciebie 19 C.

 

Może niech się wypowie ktoś, kto dłużej jedzie na poziomym DZ, JTKirk? czy rzeczywiście można uzyskać tak wysoką temp. - nawet w lipcu/sierpniu - DZ?

Widziałem tutaj 16-17 C, ale 19?

 

Tyle też widziałem - 16-17 u siebie, ale z tym jest problem..czujnik jest w pomieszczeniu, które ma swoją temperaturę, latem zwykle wysoką. Podczas pracy PC na potrzeby CWU, nie da się tego dobrze zmierzyć, PC pracuje za krótko. Jedynie można zrobić to ręcznie - wyłączyć sprężarkę, włączyć obiegówkę i sprawdzić jaka wartość po dłuższym okresie czasu pokaże się na wyskalowanym termometrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi nie tyle o temp. po 1h, ale np. po kilkunastu minutach od włączenia obiegówki i sprężarki.

 

Nie chce mi się po prostu wierzyć, w tak wysoką temp. gruntu - ergo uważam, że kolega cangi80 może mieć lekko niewyskalowany czujnik temp. - co może się także przekładać na wadliwe odczyty temp. również w innych okresach.

 

JTKirk jakie masz teraz temp. DZ po powiedzmy 15 minutach i 1 h. działania PC? Zawsze Twój wymiennik był "wzorcowy" jeśli chodzi o temp. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrzymujesz w domu temp. 23,8 C przy podłogówce? :eek:

 

Ja bym ducha wyzionął...

 

Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że nie zdjąłeś folii ochronnej z wyświetlacza. :p

 

Jakie masz temp. zasilania przy dużych mrozach?

 

Jakoś u nas niebyło dużych mrozów, bynajmniej nie pamiętam, temperatur też nie obserwowałem gdyż byłem zajęty wykańczaniem domu. Natomiast widzę że dosyć szybko DZ wróciło do temperatur z końca poprzedniego sezonu. Będę obserwował co się dzieje gdyż wg mnie trochę niskie te temperatury.

Nic nie poradzisz jak domownicy ciepłolubni a ja na spodenkach latam:-/ chociaż auraton widzę że zawyża o około 0,2-0,3 stopnie

Edytowane przez slaw2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś była tutaj żywa dyskusja nt. pomiaru temp. , skalowania urządzeń etc.

 

Nie wiem, gdzie masz swój czujnik temp. i jak (czy) go kalibrowałeś, ale... trudno mi uwierzyć, że latem temp. gruntu wynosiła u Ciebie 19 C.

 

Może niech się wypowie ktoś, kto dłużej jedzie na poziomym DZ, JTKirk? czy rzeczywiście można uzyskać tak wysoką temp. - nawet w lipcu/sierpniu - DZ?

Widziałem tutaj 16-17 C, ale 19?

 

Termometry są na DS18B20 przylgowo do rury z pastą termoprzewodzącą bardzo dobrze zaizolowane. Próbowałem nawet zmieniać czujniki na inne ale termometr pokazywał prawię identyczną temperaturę.

Pompkę obiegową mam podłączoną przez przełącznik którym mogę ją załączyć ręcznie.

Po załączeniu jej po około 2 minutach temperatury na obydwu termometrach się stabilizują i pokazują taką samą wartość.

W pomieszczeniu ( podpiwniczenie) temperatura w upalne lato nie przekracza 23 st. C więc chyba nie zawyżała wskazań.

19 *C było rok temu a w tym roku osiągneła maksymalnie 18,5 *C, na wyświetlaczu PC też pokazywało 18*C (pokazuje tylko całe stopnie).

 

Mieszkam na południowym-wschodzie kraju gdzie jest tu chyba najcieplej i mam też bardzo płytkie DZ 110-120 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

JTKirk jakie masz teraz temp. DZ po powiedzmy 15 minutach i 1 h. działania PC? Zawsze Twój wymiennik był "wzorcowy" jeśli chodzi o temp. :yes:

 

nie wiem, ostatnio w ogóle tego nie obserwuję...pc mało grzeje, nie ma co obserwować..ale postaram się dzisiaj temu przyjrzeć...

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi nie tyle o temp. po 1h, ale np. po kilkunastu minutach od włączenia obiegówki i sprężarki.

 

Nie chce mi się po prostu wierzyć, w tak wysoką temp. gruntu - ergo uważam, że kolega cangi80 może mieć lekko niewyskalowany czujnik temp. - co może się także przekładać na wadliwe odczyty temp. również w innych okresach.

 

JTKirk jakie masz teraz temp. DZ po powiedzmy 15 minutach i 1 h. działania PC? Zawsze Twój wymiennik był "wzorcowy" jeśli chodzi o temp. :yes:

 

na 1,5h puściłem ręcznie obiegówkę. Czujnik w PC po tym czasie pokazywał 14-14,5C, wyskalowany termometr około 11,5. Czyli temperatury kolegi wyżej chyba mozna zaakceptować ;) Dodam jeszcze tylko, że mam bardzo niską deltę DZ - 2,5-3

Nie wiem ile pokaże pod obciążeniem po tym czasie, bo jak wróciłem , to już się nie grzało, grzeje tylko w nocy.

Może w weekend go zmuszę do pracy ręcznie, wtedy podam wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometry są na DS18B20 przylgowo do rury z pastą termoprzewodzącą bardzo dobrze zaizolowane. Próbowałem nawet zmieniać czujniki na inne ale termometr pokazywał prawię identyczną temperaturę.

Pompkę obiegową mam podłączoną przez przełącznik którym mogę ją załączyć ręcznie.

Po załączeniu jej po około 2 minutach temperatury na obydwu termometrach się stabilizują i pokazują taką samą wartość.

W pomieszczeniu ( podpiwniczenie) temperatura w upalne lato nie przekracza 23 st. C więc chyba nie zawyżała wskazań.

19 *C było rok temu a w tym roku osiągneła maksymalnie 18,5 *C, na wyświetlaczu PC też pokazywało 18*C (pokazuje tylko całe stopnie).

 

Mieszkam na południowym-wschodzie kraju gdzie jest tu chyba najcieplej i mam też bardzo płytkie DZ 110-120 cm.

 

 

na 1,5h puściłem ręcznie obiegówkę. Czujnik w PC po tym czasie pokazywał 14-14,5C, wyskalowany termometr około 11,5. Czyli temperatury kolegi wyżej chyba mozna zaakceptować ;) .

 

Ok.

Dzięki za wyjaśnienia.

W sumie to rzeczywiście nie jest tak prosto wskazać temp, startową DZ. Zaraz po załączeniu jest temp. pomieszczenia (u mnie wyprzedzenie załączenia obiegówek jest niewielkie) potem startuje sprężarka i temp. spadają.

 

Chyba rzeczywiście najsensowniejsze jest to podawanie po 1 h pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...