Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Temp źródła po dłuższej pracy dzisiaj i na najwyższym biegu. Zasilanie 6.8, powrót 2.

 

Czy ta delta nie jest trochę za wysoka? Pompka pracuje na najwyższym biegu, ale przepływy nie urywają. Rotametry niestety nie działają jak należy, więc ciężko szacować przepływ. Najważniejsze, że każda pętla full otwarta daje takie same temperatury.

 

 

Ponoć optymalna delta DZ to 4-6 a górnego 5-7 , ale tutaj na forum kilka osób ma delte na DZ 2-3 stopnie i tez działa dobrze.U mnie od 1 grudnia 145 kWh z CWU,parametry domu w stopce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam licznik taki https://allegro.pl/oferta/licznik-pradu-energii-elektrycznej-3f-5-80a-6299729554 może zliczać nawet w czterech taryfach.

 

Ten licznik zlicza poprawnie ,jest tani ,ale w ciągu roku godzina się rozjeżdza 10 do 15 minut,więc wskazania taryf mogą być nie poprawne nawet jeśli jest z homologacją.Za to fajne jest to że ma wyjście impulsowe do podłaczenia np. do Lan Kontrolera ,czy innego mini komputera

Edytowane przez skot200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli delta Dz jak najbardziej w normie.

 

Delta gz jest taka jak projektowana.

 

To 168kWh w 6 dni to u mnie jakiś kosmos. Szczególnie że to te ciepłe dni...

Pytanie gdzie szukać przyczyny takiego zużycia?

 

Patrząc na pobór mocy i liczbę przepracowanych godzin, to średnio jest 1.4kW. Więc to jest ok.

Pytanie czy zachowuje deklarowane COP i wpompowala w tym czasie 672kW energii, czy problem jest z izolacją budynku...

 

Chyba spróbuję wykonać test i zobaczę ile będzie potrzebowała czasu by podgrzać CWU o znaną liczbę stopni. To mi da pewne rozeznanie odnośnie sprawności pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli delta Dz jak najbardziej w normie.

 

Delta gz jest taka jak projektowana.

 

To 168kWh w 6 dni to u mnie jakiś kosmos. Szczególnie że to te ciepłe dni...

Pytanie gdzie szukać przyczyny takiego zużycia?

 

Patrząc na pobór mocy i liczbę przepracowanych godzin, to średnio jest 1.4kW. Więc to jest ok.

Pytanie czy zachowuje deklarowane COP i wpompowala w tym czasie 672kW energii, czy problem jest z izolacją budynku...

 

Chyba spróbuję wykonać test i zobaczę ile będzie potrzebowała czasu by podgrzać CWU o znaną liczbę stopni. To mi da pewne rozeznanie odnośnie sprawności pompy.

 

Tylko pamiętaj ,że PC jeśli ładuje CWU to pobiera znacznie więcej z gniazdka zwłaszcza pod koniec ,u mnie pod koniec potrafi 2,8 kW razem z pompami obiegowymiw danej chwili gdy na zasilaniu jest 55* a CWU ma 50*,podczas gdy grzeje podłogówke pobiera jakies 1,75 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę.

Pompy obiegowe to max 132W przy max mocy.

 

Inna sprawa, że COP przy takiej różnicy temperatur spada. Ale taki test da mi jako taki obraz. Pozwolę ostudzić CWU do 35 stopni i podgrzeje do 40. Mój zbiornik jest przepływowy, więc temp na wyjściu pompy jest równa temperaturze na wejściu do zbiornika. Więc jak już będzie blisko 40 stopni to wyjście z pompy będzie takie samo. Oczywiście CWU będzie miała niższa temp. Ja mierzę temperaturę wody kotłowej do ogrzania CWU.

 

Tak czy inaczej różnice zużycia energii są ogromne w stosunku do tego co czytam w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę.

Pompy obiegowe to max 132W przy max mocy.

 

Inna sprawa, że COP przy takiej różnicy temperatur spada. Ale taki test da mi jako taki obraz. Pozwolę ostudzić CWU do 35 stopni i podgrzeje do 40. Mój zbiornik jest przepływowy, więc temp na wyjściu pompy jest równa temperaturze na wejściu do zbiornika. Więc jak już będzie blisko 40 stopni to wyjście z pompy będzie takie samo. Oczywiście CWU będzie miała niższa temp. Ja mierzę temperaturę wody kotłowej do ogrzania CWU.

 

Tak czy inaczej różnice zużycia energii są ogromne w stosunku do tego co czytam w tym wątku.

 

W 2018 roku moja PCi zuzyła na CO i CWU z pompkami 2195 kWh, 99% w 2T ,mieszkamy od 1 wrzesnia 2017

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tutaj nie pasuje...

W ciągu doby pompa spędziła az 5h na grzaniu CWU.

Nawet przyjmując najniższy bieg czyli jakieś 5kW. To mamy łącznie 25kWh energii.

Podgrzanie 1 litra o 1 stopień to jakieś 1.16Wh.

25/1.16=21552

Przyjmując na wejściu z wodociągu 7 stopni. Można podgrzać ta energia jakieś 650l do 40 stopni!

A z reguły pompa chodzi na 2-3 biegu, więc tej energii powinna dać zdecydowanie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tutaj nie pasuje...

W ciągu doby pompa spędziła az 5h na grzaniu CWU.

Nawet przyjmując najniższy bieg czyli jakieś 5kW. To mamy łącznie 25kWh energii.

Podgrzanie 1 litra o 1 stopień to jakieś 1.16Wh.

25/1.16=21552

Przyjmując na wejściu z wodociągu 7 stopni. Można podgrzać ta energia jakieś 650l do 40 stopni!

A z reguły pompa chodzi na 2-3 biegu, więc tej energii powinna dać zdecydowanie więcej.

 

Dzisiaj u mnie podgrzanie wody o 10,8* (300 litrów)PCi pobrała 2,47 kWh.zajeło jej to niecałe 65 minut ,latem potrafi w 35-40 minut to zrobić

 

EDIT: dane zużycia prądu z podlicznikia a nie z PCi

Edytowane przez skot200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura DZ na wejściu po kilku h pracy spada min do 6.7. Zwykle mam powyżej 7 stopni. Delta temperatury w zależności od biegu pompy od 3.5 do 5 stopni.

 

Grzejemy od października.

Temp w domu 21.5 stopnia.

 

Zastanawiam się czy zużycie energii na samo grzanie plus cwu jest normalne.

 

Od 6 grudnia do dzisiaj zużyłem 272kWh.

 

Czyli gdyby utrzymać średnia dobową to będzie ponad 800kWh za grudzień.

 

Jakieś 18 procent zużycia to CWU.

 

Mam zbiornik Galmet 450. Grzeje w nim wodę do 45 stopniu w godzinach użytkowania i do 40 poza godzinami.

 

Ale grudzień w tym roku wyjątkowo ciepły...

 

Ten zbiornik Galmet ma 450 litrów? Czy służy on tylko do CWU, czy spełnia role jakiegoś bufora? Odetnij całkowicie garaż i wówczas sprawdź zużycie. wydaje mi się, że to garaż właśnie podbija zużycie (działa jak chłodnica całego układu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zbiornik Galmet ma 450 litrów? Czy służy on tylko do CWU, czy spełnia role jakiegoś bufora? Odetnij całkowicie garaż i wówczas sprawdź zużycie. wydaje mi się, że to garaż właśnie podbija zużycie (działa jak chłodnica całego układu).

 

Jeśli dobrze pamiętam to kolega ma Galmeta Multi Inox, zasobnik kombinowany z przepływowym grzaniem CWU.

Ja się na niego nie zdecydowałem z powodu kosztów i braku zrozumienia do końca idei jego działania przy PC. Wg mnie aby uzyskać duże ilości CWU trzeba go albo wysoko grzać albo często podgrzewać.

 

Garaż będzie chłodnicą do czasu wygrzania. U mnie było podobnie, skręcona pętla została uruchomiona dopiero później i wszystko działa OK. No chyba, że ktoś chce tam utrzymywać temp. domowe, to wtedy rzeczywiście szarpnie ciepła.

 

Prawidłowe delty DZ to 3-5, a GZ 6-8K. Choć to bardzo zależy od instalacji, ale zasada powinna być taka, że wraz ze spadkiem temp. DZ delta powinna spadać.

 

IMO u kolegi Owczar kumulują się 2 przyczyny:

1. Multi Inox jest wykorzystywany nie tylko do CWU, ale i do podgrzewania nawiewanego powietrza (24h/na dobę) i załącza się dość często szarpiąc sporo prądu z gniazdka i jednocześnie oszczędzając DZ (stąd relatywnie wysokie temp. wejścia), a do tego ten Ecopower to chyba inwerter, o mocy od 5 do 8 kW, który ma co robić przy tym zbiorniku z taką małą mocą...

2. nie do końca wyregulowane przepływy na DZ i GZ, pompa nie osiąga swoich parametrów pracy przy podawanych temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten licznik zlicza poprawnie ,jest tani ,ale w ciągu roku godzina się rozjeżdza 10 do 15 minut,więc wskazania taryf mogą być nie poprawne nawet jeśli jest z homologacją.Za to fajne jest to że ma wyjście impulsowe do podłaczenia np. do Lan Kontrolera ,czy innego mini komputera

 

Jaka godzina się rozjeżdża, przecież on jest sterowany zegarem zewnętrznym.

Podobny z zegarem wewnętrznym jest tak jak piszesz, mam taki też i służy mi tylko jako 1 taryfowych bo godzina jest zupełnie inna a nie mam możliwości jej przestawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka godzina się rozjeżdża, przecież on jest sterowany zegarem zewnętrznym.

.

 

Uppsss. masz racje chodziło mi o ten z wbudowanym zegarem ,wyglada podobnie i różni się ostatnią literką w modelu czyli 16EC3gr,I godziny w nim fakt zmienic nie można,chyba że opto złącze

 

żeby nie odbiegć od tematu po 2 godzinach DZ 7,1/3,1

Edytowane przez skot200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na deltę DZ, wygląda na to, że przepływ jest optymalny. Zmiana pompki na większą żeby zmniejszyć deltę mija się z celem, bo więcej stracę niż zyskam.

 

Delta GZ jest taka jak projektowana, więc też tutaj nie widzę problemu.

 

Zbiornik co prawda jest 450l, ale dostarczam do niego tyle energii ile zużyję, więc jego sama pojemność nie powinna mieć większego znaczenia.

Pozwoliłem wystudzić temp do 35 stopni i pogrzewam ją właśnie do 46. Zanotowane czasy i stan podlicznika. Zobaczymy jak sumarycznie wyjdzie.

 

Jeśli chodzi o samą ideę galmeta, to nie widzę powodów by potrzebował sięcej energii do samego CWU. Mamy tutaj do czynienia z odwróconym obiegiem. Podgrzewam wodę w zbiorniku, a woda przepływając przez wężownicę się ogrzewa. Dzięki temu nie mam tematu legionelli, a dodatkowo mogę wodę kotłową wykorzystać do innych celów.

 

Zobaczę co wykaże test.... 450l dla 8kW to jest tyle co nic. W teorii powinien to podgrzać w godzinę o 10 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test zakończony.

 

Podgrzanie wody od 34,5 stopnia do 46 zajęło pompie około 1h45min - czyli 105min.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że to zbiornik zasilany bezpośrednio to czas bardzo długi. Pompa co prawda nie weszła nawet na 3 bieg - nie wiem dlaczego, ale na najniższym biegu powinna osiągać w okolicach 5kW w zależności od temp DZ/GZ.

 

Pobrała w tym czasie 3,18kWh.

Energia teoretyczna na podgrzanie 450l o 11,5 stopnia to ~6kWh.

 

Zatem sumarycznie COP wychodzi mniej niż 2. Po uwzględnieniu strat niech będzie te 2... Przy tem DZ nie spadającego poniżej 6.8 a wyjściu na pompie max 49-50 stopni, powiedziałbym że COP leży... Spodziewałbym się chociaż 3, a nawet 3,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, mam bezpośrednie zasilanie. Więc podgrzałem całość. Przed uruchomieniem włączyłem jeszcze samą pompkę żeby wymieszać wodę. Podczas ogrzewania zachodzi mieszanie w tym specyficznym przypadku. Woda wpływa na górze i wypływa na dole. Podczas cyrkulacji warstwowość cieplna jest znikoma. Dopiero przy poborze wody zachodzi naturalny proces gradientu temperatury.

 

Napisałem do producenta... Zobaczymy co powie. Ostatnio bazując na szczątkowych informacjach i po prostu wysokim zużyciu prosił żeby notować to bardziej szczegółowo i że taki pobór na grudzień/listopad nie powinien dziwić. Ale jednak dziwi. Bo sąsiad w partertowym domu bez ocieplonego poddasza płaci mniej za gaz...

 

Od 10 grudnia pompa średnio pracuje jak niżej:

h/dzień cwu/dzień co/dzień

18,83 5,66 13,16

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...