Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pisales, ze co tydzien mordujesz legionelle. Napisz prosze kilka slow jaka "technika". Rozumiem, ze przegrzewasz zbiornik CWU. Tez jakas automatyka z grzalka czy z palca uruchamiasz?

 

Szkoda że nasz "pompiarz" nie przewidział czegoś takiego , ja w zimie pozabijam bakterie kominkiem , w lecie nie wiem jak to zrobić . Grzałkę montować ?

 

PCi grzeje mi maksymalnie wodę w baniaku do 44 stopni , do zabicia bakterii trzeba >60 stopni , czyli muszę 400 litrów wody podgrzać o 16 stopni , nie wiem czy dobrze liczę , to wychodzi że do tego trzeba 10kw ?

Edytowane przez k***a*z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie szkoda.

Ja zamontuje grzalke, tylko troszke irytuje mnie reczne przeprowadzanie calej "operacji".

Podgrzanie 400l o 16* to chyba niecale 7,5 kWh energii wychodzi. JA i tak musisz to nadzorowac, to taniej bedzie chyba poma podgrzac wyzej zmieniajac ustawienia i tylko grzlka dogrzac. Jak widac z wykresu nawet przy grzaniu do 60*C COP i tak jest powyzej 2.

Nie chce wywazac otwartych drzwi, dlatego pytam tych co juz mieszkaja jak sobie z tym radza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie szkoda.

Ja zamontuje grzalke, tylko troszke irytuje mnie reczne przeprowadzanie calej "operacji".

Podgrzanie 400l o 16* to chyba niecale 7,5 kWh energii wychodzi. JA i tak musisz to nadzorowac, to taniej bedzie chyba poma podgrzac wyzej zmieniajac ustawienia i tylko grzlka dogrzac. Jak widac z wykresu nawet przy grzaniu do 60*C COP i tak jest powyzej 2.

Nie chce wywazac otwartych drzwi, dlatego pytam tych co juz mieszkaja jak sobie z tym radza.

 

Sterownik pompy obsluguje grzalke. PC dogrzewa do maksimum (ile ustawie - u mnie ok 45 stC), a potem wlacza sie grzala :) Ja mam zbiornik 300l wiec podgrzanie go o 20stC (do 65stC) to dokladnie 7kWh, w taniej taryfie = 2 pln. Stowe na rok to kosztuje :) Aczkolwiek nie wiem czy sobie tym nie bede z PLC sterowal raz na dwa tygodnie bo uwazam ze raz na tydzien wygrzewanie jest niepotrzebne.. :)

 

BTW. Czesc z tej stowy oczywiscie sie odzyska - przeciez energia nie poszla na marne tylko na zagrzanie baniaka ;) Podgrzany do 65stC u mnie wystarczy spokojnie na cala dobe - szczegolnie w sobote kiedy zuzycie cieplej jest troche wieksze (no wiesz, w sobote sie kapie! haha zartuje - no sprzata sie wiecej ;)

 

Moja PC grzeje maks do 53stC (moge to zmienic w ustawieniach serwisowych ale praca powyzej tych temperatur mocno eksploatuje sprezarke - slychac to bardzo po sciagnieciu obudowy - dziala znacznie glosniej). Przy czym przy 53stC na wyjsciu, w baniaku mam 45stC (mala wezownica troche).

 

W ostatecznosci mozesz przeciez kupic timerek z programowaniem tygodniowym wpinany albo bezposrednio do gniazda albo na szynie, za 20-30 pln, na ktorym odpalisz uruchamianie grzalki z termostatem (takiej 2kW za 80 pln) na 2-3h w nocy w sobote i finito - nie bedziesz jej przeciez recznie wlaczal :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przegrzanie CWU odbywa się w niedzielę o 2 w nocy. Chętnie bym to zmienił na inny dzień, ale nawet z menu serwisowego nie idzie tego zmienić. Rozwiązaniem chyba faktycznie będzie sterowniczek za dwie dychy.

Najpierw od 1 w nocy grzeję CWU PC, później już sprawę załatwia grzała.

Moja żonka wie, że w niedzielę rano będzie miała wrzątek w wannie, więc chętnie korzysta. Ja bym się już poparzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przegrzanie CWU odbywa się w niedzielę o 2 w nocy. Chętnie bym to zmienił na inny dzień, ale nawet z menu serwisowego nie idzie tego zmienić. Rozwiązaniem chyba faktycznie będzie sterowniczek za dwie dychy.

Najpierw od 1 w nocy grzeję CWU PC, później już sprawę załatwia grzała.

Moja żonka wie, że w niedzielę rano będzie miała wrzątek w wannie, więc chętnie korzysta. Ja bym się już poparzył.

 

Zamontuj zawor termostatyczny na wyjsciu z baniaka CWU :) Ja mam i polecam, szczegolnie jak masz dzieci - 65stC to juz sie mozna niezdrowo poparzyc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steroniczek tygodniowy OK, ale moja pompa nie ma ustawien na taki przegrzewanie zbiornika wiec (jak mi sie wydaje, bo jeszcze nie mieszkam) musil bym podciagnac temp grzania CWU, zeby pompa nagrzala do max a reszte dopiero grzalka. No chyba, ze ustawie tak jak ty CWU na 45*C ale to chyba do normalnego uzywania za duzo.(?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steroniczek tygodniowy OK, ale moja pompa nie ma ustawien na taki przegrzewanie zbiornika wiec (jak mi sie wydaje, bo jeszcze nie mieszkam) musil bym podciagnac temp grzania CWU, zeby pompa nagrzala do max a reszte dopiero grzalka. No chyba, ze ustawie tak jak ty CWU na 45*C ale to chyba do normalnego uzywania za duzo.(?)

 

Do wanny - na styk. Do prysznica - akurat ;) Nizej bym nie trzymal. Do wanny nim doleci bedzie miala 42stC, a jak napelnisz 150l albo 200l to pod koniec bedzie juz leciala 37stC. Nim calosc naleci to sie jeszcze oziebi i w efekcie wanna bedzie ledwo letnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak sie mozna poparzyc :-) Pozatym masz cyrkulacje ? Ograniczajac temperature w obiegu, znacznie ograniczysz straty na cyrkulacji. A w lato - nie bedziesz sobie grzal chaty niepotrzebnie :)

 

Cyrkulacji używam mało. Rano jeden cykl przez jedną minutę (wstajemy o określonych godzinach), wieczorem przez 1h (co 10min po 1min)

Grzeję do 47 prze 6 rano i po 21. Przez resztę dnia mam 40. Na prysznic zawsze wystarczy, a wanna albo rano albo wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko czy przez jedną minutę cyrkulacja coś daje ? nie za bardzo się wychładza na samo ogrzanie rury ? pozdr adam

 

Mam dość krótkie odcinki i nie mam z tym problemu. Jedynie kuchnia ma dłuższy, ale tam ciepłej wody niemal nie potrzebujemy. Z początku było ustawione na dwie minuty. Wszystko chyba zależy od długości odcinków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis bylem w domu i potwierdziły sie moje podejrzenia odnosnie mojego zrodla. Jest na jakims cieku wodnym gdyz codziennie pompa zaczyna start od 7 stopni. Niestety tez szybko tę temp traci. Po 3 godzinach jest 2 stopnie i to juz sie utrzymuje przez kolejne 3-4 godziny. Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poobserwowalem tez ten moj rozdzielacz na parterze, juz bez mieszacza i obiegowki. Jest juz okej z temperaturami, wczesniej po wylaczeniu pompy temp zasilania i powrotu momentalnie spadala, to przez mieszacz. Teraz juz wszystko trzyma jak nalezy. Troche dziwna rzecz zaobserwowalem. Kiedy mialem otwarte oba rozdzielacze delta z podlogowki wynosila 7 st. Kiedy zamknalem gorny delta wynosila 8...sądzilem ze sie zmniejszy, w koncu mniejszy obieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

photos

Po zamknięciu części połączonych równolegle obwodów opór wypadkowy wzrośnie, przepływ zmaleje i delta wzrośnie.

tak może być. Chciałbym aby tak było bo bede wyrzucał mieszacz i obiegówke z górnego rozdzielacza. Czyli i góra i dół beda chodzic na jednej obiegówce z pompy ciepła. Jak delta będzie koło 9 stopni to może byc nie bardzo. Chociaż henok pisał ze do 10 stopni może jeszcze być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...