Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może wrócę do tematu. Porównałem temperatury z przed roku i o tej samej porze miałem nieco niższe.

04.01.2019 - grunt 4,7 * C a po dwóch godz. 4,0/0,0 *C

04.01.2020 - grunt 5,8 * C a po dwóch godz. 5,0/0,7 *C

 

Tak sobie myślę, że powinieneś dodać w stopce info o sposobie grzania przez Ciebie pompą ciepła.

Bo ma to wpływ i na temp. DZ i na zużycie prądu. Co innego gdy PC chodzi 6-10h/doba jako główne źródło ciepła, a co innego jak 1-3 h/doba jako uzupełniające źródło dla kotła na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że powinieneś dodać w stopce info o sposobie grzania przez Ciebie pompą ciepła.

Bo ma to wpływ i na temp. DZ i na zużycie prądu. Co innego gdy PC chodzi 6-10h/doba jako główne źródło ciepła, a co innego jak 1-3 h/doba jako uzupełniające źródło dla kotła na drewno.

 

Do stopki oczywiście dodam sposób grzania. Nie jest to jedyne źródło ogrzewania. PC grzeje mi tylko 1-3 godzin nad ranem tak aby podgrzać do 23-24 *C , dlatego nigdy nie wypowiadałem się co do zużycia prądu. Po południu idzie kocioł i palę drewnem. Co do dolnego źródła jest w piasku pod wodą, grunt jest lekko pochyły czyli woda powoli w nim przepływa więc raczej nie ma takiego czegoś jak wychłodzenie DZ. Może kiedyś to sprawdzę, załączę pompę na parę godzin i po wyłączeniu PC sprawdzę na samej obiegówce w jakim czasie uzyska temperaturę z przed załączenia PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również DZ wyżej niż w ub. sezonie

Teraz min zaobserwowane w okresie kilku ostatnich dni to 5.8* a rok temu było 4.2*

 

Ciężko w ogóle się odnosić i cokolwiek porównywać, bo ja w tym roku to jeszcze zimy nie widziałem....i jak patrze na prognozy długoterminowe (2 tygodnie) to dalej jej nie widzę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pompa ciepła podłączona niedawno, kolektor robiony pod koniec września, strop jeszcze nieocieplony, reku tez jeszcze nie zrobione w domu duża wilgotność, temperatura DZ nie przekracza 3* na wyjściu, po godzinie pracy około 1* na wyjściu -2.5* na wejściu, po 10h 0 na wejsciu, na budowie 6-7* czy to normalne temperatury? Na zewnątrz około 0*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil ->

1. Masz dosyć mocną pompę -prawdziwe bydle jak na Twój dom przez co obciąża mocno DZ.

2. Masz niskie temperatury w domu i prawdopodobnie niskie temp. GZ przez co COP wynosi pewnie z 6 co dodatkowo mocniej obciąża DZ. W takich temperaturach jej moc szacuję na 14kW

3. Sprawdź czy wszystkie trzy pętle pracują (pirometrem albo czy szronią równo rury koło rozdzielacza po dłuższej pracy)?

4. Temp średniodobowa 1*C a Ty masz w domu 6-7*C po 10h grzania? Tak to może być gdybyś uruchomił pompę wczoraj pierwszy raz albo miał wszystkie okna otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil ->

1. Masz dosyć mocną pompę -prawdziwe bydle jak na Twój dom przez co obciąża mocno DZ.

2. Masz niskie temperatury w domu i prawdopodobnie niskie temp. GZ przez co COP wynosi pewnie z 6 co dodatkowo mocniej obciąża DZ. W takich temperaturach jej moc szacuję na 14kW

3. Sprawdź czy wszystkie trzy pętle pracują (pirometrem albo czy szronią równo rury koło rozdzielacza po dłuższej pracy)?

4. Temp średniodobowa 1*C a Ty masz w domu 6-7*C po 10h grzania? Tak to może być gdybyś uruchomił pompę wczoraj pierwszy raz albo miał wszystkie okna otwarte.

 

Ad.1 Czy to jest problem, ze pompa jest przewymiarowana?

Ad.2 Temperatura zadana na zasilaniu podłogówki to w tej chwili 15* pompa jest ustawiona na tania taryfę, dzisiaj w nocy chodziła 4h, rano na budowie było 8*

Ad.3 Wszystkie pętle pracują, mam przepływomierze na każdej pętli i przepływ na każdej pętli to 2m3/h rozdzielacz odpowietrzałem 2 dni ale jeszcze czasami syknie z odpowietrznika powietrze, nie wiem czy to ma wpływ na temperatury

Ad.4 Nie chce na razie większej temperatury, wcześniej grzałem do 13-14 stopni ale stwierdziłem ze to nie ma sensu bo jest dużo wilgoci w rogach przy suficie i pewnie trzeba czekać do wiosny i podtrzymywać taka temperaturę

 

I teraz pytanie czy utrzymywać taka temperaturę czy lepiej trochę ja zwiększyć, chciałem żeby DZ się trochę zregenerowało, bo prawdopodobnie wychłodziłem go na własne życzenie bo na początku pompa chodziła na mocno zapowietrzonym DZ

Edytowane przez kamil150592
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Czy to jest problem, ze pompa jest przewymiarowana?

Ad.2 Temperatura zadana na zasilaniu podłogówki to w tej chwili 15* pompa jest ustawiona na tania taryfę, dzisiaj w nocy chodziła 4h, rano na budowie było 8*

Ad.3 Wszystkie pętle pracują, mam przepływomierze na każdej pętli i przepływ na każdej pętli to 2m3/h rozdzielacz odpowietrzałem 2 dni ale jeszcze czasami syknie z odpowietrznika powietrze, nie wiem czy to ma wpływ na temperatury

Ad.4 Nie chce na razie większej temperatury, wcześniej grzałem do 13-14 stopni ale stwierdziłem ze to nie ma sensu bo jest dużo wilgoci w rogach przy suficie i pewnie trzeba czekać do wiosny i podtrzymywać taka temperaturę

 

I teraz pytanie czy utrzymywać taka temperaturę czy lepiej trochę ja zwiększyć, chciałem żeby DZ się trochę zregenerowało, bo prawdopodobnie wychłodziłem go na własne życzenie bo na początku pompa chodziła na mocno zapowietrzonym DZ

 

ad1. To nie problem, ale nie możesz jej puszczać cały czas na maxa, tzn, niech nie pracuje dłużej niż 5-6h bo jak widzisz wyciąga ci teraz z ziemi za wiele ciepła. Po pracy pasuje jej kilka godzin przerwy.

ad.2 Temperaturę ustawiasz zasilania podłogówki czy powrotu? Jak w ad1. Niskie temp podłogówki wyciągają z ziemi więcej niż podczas normalnego bytowania w domu.

ad.3 wg mnie jest OK, ale sprawdz jakie temperatury DZ masz po ponownym starcie PC (po przerwie kilka godzin). Gdyby się niebardzo podnosiły albo gdyby powrót z gruntu wynosił poniżej zera to możesz się martwić (ale w warunkach normalnego mieszkania).

ad.4 Jak osuszasz dom to rozszczelnij troszkę okna i grzej tak aby było min.6*C i aby pompa pracowała poprawnie (niektóre mają wymagania temperaturowe obiegu co albo pomieszczenia). Zdrowa temperatura budowlana to wg mnie 6-16*C

 

Na jakiej powierzchni gruntu masz kolektor - Twój dom potrzebuje pow. minimum 3ar (dwukrotna pow. ogrzewana), ale zalecane jest 4,5ar (trzykrotna pow. mieszkania). Policz pow. spiral plus boki około 1m. Czy jest w ziemi ciężkiej, czy może suchy piasek?

 

U mnie wczoraj temp gruntu po 7h przerwy to 5.9*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. To nie problem, ale nie możesz jej puszczać cały czas na maxa, tzn, niech nie pracuje dłużej niż 5-6h bo jak widzisz wyciąga ci teraz z ziemi za wiele ciepła. Po pracy pasuje jej kilka godzin przerwy.

ad.2 Temperaturę ustawiasz zasilania podłogówki czy powrotu? Jak w ad1. Niskie temp podłogówki wyciągają z ziemi więcej niż podczas normalnego bytowania w domu.

ad.3 wg mnie jest OK, ale sprawdz jakie temperatury DZ masz po ponownym starcie PC (po przerwie kilka godzin). Gdyby się niebardzo podnosiły albo gdyby powrót z gruntu wynosił poniżej zera to możesz się martwić (ale w warunkach normalnego mieszkania).

ad.4 Jak osuszasz dom to rozszczelnij troszkę okna i grzej tak aby było min.6*C i aby pompa pracowała poprawnie (niektóre mają wymagania temperaturowe obiegu co albo pomieszczenia). Zdrowa temperatura budowlana to wg mnie 6-16*C

 

Na jakiej powierzchni gruntu masz kolektor - Twój dom potrzebuje pow. minimum 3ar (dwukrotna pow. ogrzewana), ale zalecane jest 4,5ar (trzykrotna pow. mieszkania). Policz pow. spiral plus boki około 1m. Czy jest w ziemi ciężkiej, czy może suchy piasek?

 

U mnie wczoraj temp gruntu po 7h przerwy to 5.9*C

 

Oczywiście 15* to temperatura powrotu z podłogówki, zasilanie jest o około 7* wyższe, przepraszam za pomyłkę.

Temperatura DZ po kilku godzinach przerwy to około 3* sprawdzam to w ten sposób:na zasilaniu i powrocie zamontowałem sobie termometry, włączam na pompie test pompki obiegowej DZ, po kilku minutach temperatura na obu termometrach jest taka sama czyli około 3* inaczej sprawa się ma gdy testuje pojedyncze pętle, na jednej jest 2.5* na drugiej 3* na trzeciej 3.5*

Okna mam rozszczelnione, wcześniej jak były szczelnie zamknięte było na nich mnóstwo wody, teraz już zniknęła

Kolektor to 3 pętle rowy okolu 20x1.3m, dobieg do kotłowni około 15m wszystkie pętle wchodzą do domu i są połączone rozdzielaczem, ziemia ciężka, około 1.2m sucha glina na głębokości 1.5m czyli głębokość kolektora glina była już wilgotna, można było z niej ulepić kulkę. Jak będę mieszkał to w garażu będę chciał otrzymać kolo 10* wiec powierzchnia grzania zmniejszy się.

Edytowane przez kamil150592
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor to 3 pętle rowy okolu 20x1.3m, dobieg do kotłowni około 15m wszystkie pętle wchodzą do domu i są połączone rozdzielaczem, ziemia ciężka, około 1.2m sucha glina na głębokości 1.5m czyli głębokość kolektora glina była już wilgotna, można było z niej ulepić kulkę. Jak będę mieszkał to w garażu będę chciał otrzymać kolo 10* wiec powierzchnia grzania zmniejszy się.

 

Kolektor Twój ma wg mnie za małą powierzchnię dla domu (ok. 2,5ar), chyba że będzie super oszczędny dom. Tym bardziej mały dla mocnej pompy ciepła.

Bądz przygotowany na dołożenie dodatkowej pętli Pewnie najzimniejsza pętla jest ta w środku.

Ale to temat do innego wątku - "kolektor poziomy"

 

Temperatura gruntu 3*C -też trochę niska podczas ciepłej zimy stulecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały test regeneracji DZ.

 

Załączyłem obiegówkę przed uruchomieniem PC na 20 min i temperatura ustabilizowała się na 5.5 C

Start PC 5,5 C

0,5h 4,5/0,1 C

1h 4,2/0,1 C

1,5h 4,1/0,1 C

2h 4,0/0,1 C

2,5h 4,0/0,0 C

3h 3,9/0,0 C

Stop PC i teraz temperatura na samej obiegówce

10 min 4,2 C

20 min 4,6 C

30 min 4,8 C

1h 5,0 C

2h 5,2 C

3h 5,3 C

4h 5,4 C

5h 5,5 C grunt powrócił do stanu przed załączeniem PC.

 

Myślałem, że trochę szybciej się zregeneruje.

Poszło z ziemi około 30 kWh.

Edytowane przez cangi80
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, czy na temperatury DZ może mieć wpływ to, ze kolektor jest dość "świeży", był robiony pod koniec września, w dodatku na początku pracy pompy dość mocno go obciążyłem, wydaje mi się ze po podłączeniu pompy na wyjściu było prawie 5* ale nie jestem już teraz pewien, teraz jest 3* Edytowane przez kamil150592
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, czy na temperatury DZ może mieć wpływ to, ze kolektor jest dość "świeży", był robiony pod koniec września, w dodatku na początku pracy pompy dość mocno go obciążyłem, wydaje mi się ze po podłączeniu pompy na wyjściu było prawie 5* ale nie jestem już teraz pewien, teraz jest 3*

 

Tak, ponieważ rury powinny być dobrze oblepione gruntem ale nie licz na cuda. Uprzedzałem Cie -rozważ zwiększenie liczby pętli zanim zagospodarujesz działkę. Rur nie musi być wiele metrów -masz 600metrów co jest OK, ale są one rozłożone na małej powierzchni. Pewnie będzie Ci to działać ale przez najbliższe lata nie będzie Ci dawać spokoju. Dołożyłbym na Twoim miejscu jedną albo dwie pętle o dł. 150m liniowo na innym terenie przedz zagospodarowaniem działki, a decyzje o podłączeniu do PC podejmiesz jak zabraknie Ci ciepła. Koszt znikomy -ok 1000zł a będziesz spał spokojnie.

 

Porusz temat w innym wątku. Od biedy możesz poczytać cos na temat ciepło utajone przemiany fazowej -chyba tak się to nazywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały test regeneracji DZ.

 

Załączyłem obiegówkę przed uruchomieniem PC na 20 min i temperatura ustabilizowała się na 5.5 C

Start PC 5,5 C

0,5h 4,5/0,1 C

1h 4,2/0,1 C

1,5h 4,1/0,1 C

2h 4,0/0,1 C

2,5h 4,0/0,0 C

3h 3,9/0,0 C

Stop PC i teraz temperatura na samej obiegówce

10 min 4,2 C

20 min 4,6 C

30 min 4,8 C

1h 5,0 C

2h 5,2 C

3h 5,3 C

4h 5,4 C

5h 5,5 C grunt powrócił do stanu przed załączeniem PC.

 

Myślałem, że trochę szybciej się zregeneruje.

Poszło z ziemi około 30 kWh.

 

 

Przyznam szczerze, że super test i aż kliknąłem "laika". Pokazuje jaką Twój (ale myślę, że podobna zasada będzie dotyczyła innych) grunt się szybko regeneruje. Pokazuje też IMO, że inwerter puszczony samopas (kilkanaście załączeń w ciągu doby) robiący sobie 2-3 godzinne przerwy też ma "z czego" brak ciepło.

 

Mam jeszcze jedno pytanie, czy na temperatury DZ może mieć wpływ to, ze kolektor jest dość "świeży", był robiony pod koniec września, w dodatku na początku pracy pompy dość mocno go obciążyłem, wydaje mi się ze po podłączeniu pompy na wyjściu było prawie 5* ale nie jestem już teraz pewien, teraz jest 3*

 

O wydajności Twojego DZ (na obecną chwilę) można będzie coś powiedzieć jak zrobisz sensowny eksperyment.

Notuj temp. wyjścia i wejścia glikolu, start PC po tych paru godzinach przerwy:

1. po ok. 5-10 min. od uruchomienia = temp. gruntu na głębokości zakopania kolektora

2. po 1 h = jako taki wyznacznik pracy Twojego układu

3. po 2-3 h (zależy ile PC pracuje) = da pogląd na drenaż kolektora przez PC i jego gotowość do dłuższej pracy pod obciążeniem

 

Obserwuj - jak masz - podlicznik.

Przedstaw te dane i będzie coś więcej wiadomo. Pamiętaj tylko by nie mylić temp. wejścia i wyjścia do PC i w miarę dokładnie podać czas pracy urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem test tak jak radził ProStaś, pompa odpoczywała 3h temperatura zewnętrzna 3*, na budowie 10*, start pompy przy 12* na powrocie z podłogówki

5 min 2,9/-0,4

15 min 2/-1,5

30 min 1,4/-2,1

1h 1,1/-2,8

2h 0,9/-3,2

3h 0,9/-3,2

chciałem mierzyć dalej ale pompa wyłączyła się bo osiągnęła zadaną temperaturę 17* na powrocie z podłogówki, temperatura na budowie skoczyła do 11*, teraz czekam na wasze opinie, wrzucę jeszcze fotki jak wygląda moje DZ

https://www.fotosik.pl/zdjecie/d72d0dc35d306f8b

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b5bb92d4d4f513ca

Edytowane przez kamil150592
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę zrozumieć czemu większość się upiera przy spiralnym. Liniowy jest pod każdym względem lepszy, mniej rury, mniej glikolu, krótsze pętle. Przecież wykop można sobie kopać na dowolną szerokość i puszczać jednocześnie kilka rur np 2m wykop i 4 rury, 3m wykop i 6 rur a tak to leżą jedne rury na drugich i nic nie dają

oprócz zbędnych oporów. Nigdy nawet nie pomyślałem abym miał robić spiralny.

 

Znów zaczynasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...