Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Jakie są różnice w przyłączach hydraulicznych kolektora pionowego i poziomego?

Z pewnością pionowe potrzebuje mniej rury a więc i mniej glikolu.

Myslałem o tym, bo moja studzienka rozdzielcza była chyba kosztowniejsza, ale każda sonda pionowa też powinna ją mieć -inna sprawa, czy "fachowcy" ją wykonują. Glikolu mam owszem pewnie więcej, ale to już zegarmistrzowskie wyliczenia.

Można do tego dołożyć pytanie -Która pompa DZ więcej pożera prądu i ile trójników miałem więcej -każdy PP zgrzewany po 3zł/szt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To Twoje gdybanie jest zabawne.

Nie masz żadnych danych a z taką niewzruszoną pewnością się wypowiadasz.

Przy -18C na zewnątrz w zeszłym roku temperatury DZ wynosiły 5.5/3.2.

 

 

W miarę sensowne zestawienie i porówanie:

https://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2011/06/IR_2011_10_Wyniki-badan-dolnych.pdf

 

Wynika z niego, ze te srednio 50zl trafia w punkt. Temperatury poniżej -10C w PL występują, ale nie utrzymują się zbyt długo. Dlatego i w naszym klimacie sprawdzi się wymiennik poziomy. Zestawione dane dotyczą co prawda Niemiec, ale ta różnica klimatu aż tak duża nie jest.

 

Jeśli ktoś wykonuje poziomy samemu, to pionowy przez całe życie się nie zwróci. W przypadku zlecenia jednego i drugiego już można się zastanawiać - biorąc pod uwagę całą działkę rozkopaną i pewnie ograniczenia aranżacji. Choć sama kalkulacja w dużej mierze będzie zależała od rodzaju gruntu i tego jak duży wymiennik poziomy będzie potrzebny, oraz jak głębokie odwierty będą wymagane.

 

Do pionowych u siebie nie robiłem studzienek. Wszystko wchodzi do kotłowni prosto na rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę sensowne zestawienie i porówanie:

https://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2011/06/IR_2011_10_Wyniki-badan-dolnych.pdf

 

Wynika z niego, ze te srednio 50zl trafia w punkt. Temperatury poniżej -10C w PL występują, ale nie utrzymują się zbyt długo. Dlatego i w naszym klimacie sprawdzi się wymiennik poziomy. Zestawione dane dotyczą co prawda Niemiec, ale ta różnica klimatu aż tak duża nie jest.

 

Jeśli ktoś wykonuje poziomy samemu, to pionowy przez całe życie się nie zwróci. W przypadku zlecenia jednego i drugiego już można się zastanawiać - biorąc pod uwagę całą działkę rozkopaną i pewnie ograniczenia aranżacji. Choć sama kalkulacja w dużej mierze będzie zależała od rodzaju gruntu i tego jak duży wymiennik poziomy będzie potrzebny, oraz jak głębokie odwierty będą wymagane.

 

Do pionowych u siebie nie robiłem studzienek. Wszystko wchodzi do kotłowni prosto na rozdzielacz.

 

ja mam wymiennik poziomy 12 sekcji po 100m pompa 10,4 kw mocy temperatury na wlocie ok. 8*C na wylocie 3-4*C służb radą jak co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przeczyszczeniu filtra temperatury wróciły do normalnego poziomu zasilanie 8*C i powrót 3-4*C

Nie wiem jak jest w Vitocal 343 G, ale np. w Vitocal serii 200 był tylko jeden czujnik temperatury DZ (na wejściu parownika). Efekt - wyświetlana stała wartość delty, jedna z temperatur DZ - fałszywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dziś regenerację gruntu. Dziś rano po 6h ciągłej pracy temp zasilania 2.4*C, kilka dni temu analogicznie było 2.2*C. Temp gruntu także -skoczyła deczko w górę -dziś 4.4*C. Wiosna idzie?

Co ciekawe ja mam kolektor na głebokości poniżej od 2m.

 

U mnie poszła po dwóch godz. pracy z 2,8 na 3,7 C a grunt wczoraj miał już 5,2 C. Teraz się ochłodziło więc znowu pewnie spadnie. Mam płytkie DZ więc szybko reaguje na zmiany temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U mnie minimalnie wyższe temp. niż na początku lutego.

 

Dzisiaj pierwsze (poza sprawdzeniem) grzanie CWU. Nie obyło się bez problemów, najnormalniej w świecie nie przypuszczałbym, że spece po założeniu baterii "uruchomili" mi ciepłą wodę w ten sposób, że.....zakręcili zasilanie....:sick:

 

Pompa start - pompa stop - pompa stop - pompa start....

Jeden telefon do autora PC (dzięki za wyrozumiałość i pomoc) i....się najadłem wstydu za siebie i za moich speców.;). Zawór odblokowany i wszystko bangla.

 

Jedyny z tego epizodu zysk to, to że wiem na jakich temp. chodzi PC grzejąc CWU.

Tj: DZ: 3,6/0,0 i 3,5/-0,1.

 

Tyle daje mój grunt (w końcu pada) na koniec lutego przy grzaniu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te temperatury x/y to temp zasilania i powrotu pompy?

Nie oscylujaą one w okolicy temperatur powietrza dla PW?. W tym roku to chyba przyzwoita PW to lepiej wypadnie od gruntówki

 

Do tego jeszcze daleka droga...

Podobna temperatura powietrza i gruntu na wejściu to nie to samo...

Dodatkowo taka aura sprzyja " defrostom" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te temperatury x/y to temp zasilania i powrotu pompy?

Nie oscylujaą one w okolicy temperatur powietrza dla PW?. W tym roku to chyba przyzwoita PW to lepiej wypadnie od gruntówki

 

Nie ma tak łatwo i prosto.

 

Tutaj masz wzór.

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?343843-POMPA-CIEP%C5%81A-POWIETRZE-WODA-CZY-GRUNTOWA-pomoc-potrzebna&p=7876386&viewfull=1#post7876386

 

Zależność jest wprost proporcjonalna.

 

I by być do końca w temacie. Przez przypadek zobaczyłem pracę mojej PC w 6h.

Temp. DZ 1,5/-1,6..

 

Jest tak jak myślałem, wyższe temp. zasilania podłogówki (w domu mam wg PC 22,2C, wg mojego "bazowego" termometru przeniesionego z poprzedniego domu: 23C), grzanie CWU + opady deszczu = wyższe i stabilne temp. DZ.

 

Kilkugodzinna praca nie robi wrażenia na DZ.

Edytowane przez ProStaś
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...