Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wg termometru w PC?

Czy masz wyskalowane w wodzie lodowej osobne urządzenie?

 

U mnie nad ranem kilka dni temu udało mi się zobaczyć 2,2/-0,8 przy CO.

Na CWU 4,1/1,5 (pod koniec grzania czyli jakie 15-25 minut).

 

Tak patrzę i pomijąc wyższą temp na wejściu, masz deltę ok 3 stopni przy CO i CWU? Masz jakąś modulację mocy pompy DZ? Bo wychodzi na to, że czy grzejesz CO, czy CWU, moc pompy jest taka sama.

 

U mnie moc zmienia się dośc znacznie. Przy końcówce grzania CWU, kiedy na wyjściu mam 50 stopni w GZ, to moc pompy nie przekracza 6kW. Przy CO jest 8kW, co widać też na delcie DZ. Przy CO jest ok 5, a przy CWU niecałe 4.

 

Jaki zawór rozprężny jest w pompie? Kapilara czy elektroniczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem zdjęcie z 9 minuty grzania CWU w okienku dziennym. Start o 14.30, zdjęcie z 14.39.

 

Temp. wody w zasobniku 44,1C. Temp. zadana 46C

 

Temp. wejścia do PC 41,0, temp. zasilania zasobnika 46,8

 

Temp. DZ wejście 4,6 do PC, wyjście 1,6.

 

Wodę grzeję 2 razy na dobę. To dzienne grzanie jest krótkie i samoistne (tzn. bez poprzedzającego - przynajmniej w marcu - grzania CO). W nocy dogrzewa wodę pod koniec grzania CO i wtedy temp. są niższe. Jakie dokładnie - nie wiem.

 

Tak, czy inaczej delty rzeczywiście są w okolicy 3 K. I na CO i na CWU.

Pompa DZ to elektroniczne WILO chodzi na maxa 75W.

 

Oczywiście przy TZ 50C pod koniec grzania CWU, pompa żre więcej prądu z gniazdka i spada jej COP, ale jak się kształtuje moc?. Nie wiem, nie mam ciepłomierza.

Wg danych producenta 9,4 kW (0/35) i 11,1 kW (5/35).

 

Nie wiem jaki jest zawór rozprężny, podpytaj wihajstra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.

 

Mam pytanie: jestem na etapie wyboru wykonawcy gruntowej pompy ciepła. Chyba będzie wymiennik pionowy (mało kto chce się bawić w poziomy). I teraz pytanie: lepiej więcej i płytszych odwiertów, czy jeden dłuższy? Jeden z wykonawców stwierdził, że lepiej jeden (taki 150m), bo wtedy są mniejsze przepływy i temp. jest wyższa. Prawda to?

A tak poza tym, to znacie jakiegoś godnego uwagi wykonawcę ze śląska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce na działce i do tego dobre warunki gruntowe to bym się nie zastanawiał, tylko zrobił we własnym zakresie DZ poziome. Sporo zaoszczędzisz w ten sposób, a wcale to nie jest jakaś trudna robota. W moim przypadku, przy sporo niższym koszcie wykonania DZ poziomego, mam jednocześnie wyższe temperatury niż sporo ludzi z DZ pionowym....

 

A jeśli chodzi o odwierty, to wolałbym 2 krótsze, niż 1 długi - chociażby dlatego, że w razie W, jak będzie problem z odwiertem, to zawsze można przez jakiś czas pracować na tym drugim, aż do usunięcia usterki. Jak będziesz mieć tylko 1, to takiej możliwości nie ma. Argumenty które przytaczasz, mnie nie przekonują.

Nie wiem, czy tak nie jest prościej wykonawcy i dlatego chce cię przekonać do takiej opcji.

Jesteś na 100% zdecydowany na gruntówkę?

Tak czy siak roześlij jak najwięcej zapytań ofertowych i podziel się potem tym co ci zaoferują(oczywiśćie nie w tym wątku!)...możesz się mocno zdziwić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem zdjęcie z 9 minuty grzania CWU w okienku dziennym. Start o 14.30, zdjęcie z 14.39.

 

Temp. wody w zasobniku 44,1C. Temp. zadana 46C

 

Temp. wejścia do PC 41,0, temp. zasilania zasobnika 46,8

 

Temp. DZ wejście 4,6 do PC, wyjście 1,6.

 

.

 

W podobnym czasie od rozpoczęcia grzania CWU w okienku dziennym, temp. DZ z wczoraj to:

6,0 i 2,8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

U mnie pionowe DZ na wejściu podczas grzania CWU około 11.5 stopnia. W sumie dużo jak na pionowy kolektor.

 

Ale wprowadzam właśnie automatyzację, która na czas grzania CWU włącza chłodzenie pasywne gdy temp w domu jest powyżej 23 stopni. Dzięki temu na wejściu do pompy mam 17-18 stopni i grzeje CWU ze średnim COP 4-5. Wyciągam ciepło z domu wprost do zasobnika CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zobaczymy jak wyjdzie.

 

Po 2 dniach upałów temp. na sterowniku pokojowym (tym, którym posługuje się PC, umieszczony na parterze) pokazuje 22,6C. Więc na razie nie czuję potrzeby załączania.

Efekt będzie jaki będzie. Dla mnie, przy moim piachu nie bez znaczenia jest wspomaganie regeneracji DZ. Zobaczymy.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...