Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No ustawiłem na 3 jak odłączyłem górę bo właśnie skoczyła ta delta. Ale na 3 biegu za wiele sie nie zmieniło i to mnie zdziwiło. Znaczy przepływy się zwiększyły co wskazywały rotametry ale delta zmniejszyła sie o jeden stopien. Nie wiem czym to sie ma...na 3 biegu pompa ma moc 130 W...Może jest za mocna :) Delta jeszcze sie zmieni bo narazie trzymałem w domu temp 13 stopni a od wczoraj dałem na 21. Wiadomo że cały czas jest praca na full. W momencie kiedy dojdzie juz do temp jaką ma zadana raczej Delta troche się zmniejszy Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis bylem w domu i potwierdziły sie moje podejrzenia odnosnie mojego zrodla. Jest na jakims cieku wodnym gdyz codziennie pompa zaczyna start od 7 stopni. Niestety tez szybko tę temp traci. Po 3 godzinach jest 2 stopnie i to juz sie utrzymuje przez kolejne 3-4 godziny.

 

JAk bys mail kolektor spiralny, to pozyskal bys szybciej wymagana ilosc ciepla oraz mial bys wieksza bezwladnosc DZ. A teraz po prostu przeplyw ciepla w gruncie jest za wolny i musi odbywac sie przy wikszej dt. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

photos

Po zakończeniu przeróbek GZ, pootwieraj górę i dół, przetestuj układ na drugim i trzecim biegu obiegówki. Obserwuj, zapisuj wyniki, nie spiesz się. Jeśli musisz dławić, to tylko tam, gdzie jest to konieczne i tylko tyle, ile potrzeba.

 

Widzisz sprawa wyglada tak ze moja gora jest mi potrzebna za 10 lat najwczesniej. Dlatego bedzie zamknieta. Dlatego zalezy mi aby delta na samym dolnym rozdzielaczu byla tez w miare rozsadku. Mysle ze jak dobije do zadanej temp to delta tez sie ustabilizuje. Na razie posadzka mocno odbiera cieplo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta na dolnym zrodle to 3,5 stopnia i jest stala wiec to jest okej.

 

Delta jest funkcja wielkosci przeplywu przez wymiennik. Ja mowie o wydajnosci DZ w czasei (jego mocy) a ta jest wprost proporcjaonalna do powierzchni styku rura-grunt i roznicy temperatur. Skoro masz mniejsza powierzchnie styku to musi byc wieksza roznica temperatur DZ-grunt aby nastapil odpowiednio intensywny przeplyw ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym tygodniu zrobia mi drugi rozdzielacz. puszcze wowczas wode na calosc i okaze sie jak idzie woda, czyli przeplywy i jaka jest delta na poszczegolnych biegach. Z tego co piszecie powinno byc ok...bo obiegowka bardzo mocna. A przeplywy sa rowne. Jedynie delta moze byc wieksza niz u was bo moje petle maja po okolo 90 mb.

W ogole pewnie okaze sie ze jak dol i gora beda juz zrobione jak nalezy (rozdzielacze) to pompka bedzie chodzila na najnizszym biegu i bedzie okej. Na najnizszym ma 60 kilka W. Teraz moze byc tak jak pisalismy wczesniej ze pompa jest zbyt mocna na sam dol i stad taka delta na GZ

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

photos: Chyba nie ma sensu zmniejszanie przeplywu przez skraplacz, bo wtedy rosnie ci nieco delta i temperartura zasilania, a to skutkuje spadkiem COP. Spadek bedzie minimalny pewnie, ale zawsze jest niebezpieczenstwo, ze bedzie wiekszy niz oszczednosc na pracy pompki obiegowej. Trzeba by to dokladnie policzyc albo pomierzyc :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze inaczej: Sprawdzmy "skale zjawiska"

Zalozenia: Zmniejszasz moc pompki o 30W

Warunki: 30 dni pracy pompy w taniej taryfie po 8h dziennie

Oszczednosc energi z tytulu zmniejszenia mocy": 2,01 PLN/m-c

 

Ja bym tego nawet nie dotykal ;)

 

Pokus sie i policz straty z tutulu jakiegos sladowego nawet spadku COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to policz troche inaczej :) obiegowka w pogodowce chodzi 24 h na dobe. Przez 10 godz place po 0,29 zl ale przez 14 po 0,65. Jak zmniejsze do I biegu to oszczedzam 70 W na godzinę. Czyli w drugiej taryfie oszczędzam 700 W co daje kwote 20 gr. Ale w I taryfie oszczedzam 980 W i daje to kwote okolo 64 gr, razem 84 gr dziennie x 31 dni. Miesiecznie oszczedzam 26 zl x 6 miesiecy okresu grzewczego daje kwote 150 zl. Wiec troche nalatuje. Ale jako ze bede mial jeszcze sterowanie pokojowe a co za tym idzie bede mogl odlaczac prace obiegowki byc moze bede ganial na 3 biegu...mniejsza delta lepszy COP. W koncu pompa bedzie podnosila z wyzszej temp. Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO to jakas straszliwa "pomylka".

Nie prosciej i oszczedniej mierzyc temperature grzanej wylewki? Praca pompki 24h/dobe zeby sobie wode pomierzyc? Kto na to wpadll?;-)

 

To są groszowe sprawy. Takie sterowanie ma sens, bo pompa wie, że temperatura zewnętrzna zaczyna spadać, więc odpowiednio wcześniej zareaguje. To samo ze wzrostem temperatury.

Pompka obiegowa przy rozruchu musi bardziej się pomęczyć niż gdy pracuje po pewnym czasie. Pewnie nie jest to bez znaczenia dla jej żywotności. Do tego dochodzi samoregulacja, czyli z pomieszczeń nasłonecznionych część ciepełka powędruje do pozostałych.

Co jest lepsze? nie wiem, mam pogodówkę i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...