Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bzdura. Przy przyroście temperatury zasilania będzie malała moc chłodnicza a elektryczna rosła i będzie malał pobór energii z gruntu. Im wyższe zasilanie tym mniej bierzemy z gruntu a więcej zużywamy prądu. Jeśli urządzenie będzie cały czas pracowało temperatura musi spadać bo nie ma czasu na regenerację. Inwerter z niskim zasilaniem np. poniżej 30C będzie bardzo mocno wychładzał dolne źródło. Najlepiej gdyby ktoś miał opomiarowanego inwertera z jakim copem pracuje.

 

Podałem praktyczny sposób sprawdzenia kolektora DZ bez wnikania w szczegóły.

Oczywiście masz dużo racji ale nie chcę tego rozwijać bo nie taki był tego cel jednak załóżmy hipotetycznie:

-Co stanie się jak będzie przez tydzień -20*C? DZ ma mi nie wydolić skoro PC dobrana jest do takiej temperatury i będzie pracować na 100% swojej wydajności bez przerwy? GZ ustabilizuje swoją temp. i DZ w praktyce także powinno (nie wnikając w minimalny spadek rzędu 0,1K/6h)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP bardzo wysokie, nawet jak na inwerter.

 

Zakres modulacji też duży. Zawór rozprężny sterowany elektronicznie?

 

Sprawdzałeś rzeczywisty pobór z tym co podaje sterownik?

 

811W nawet na niskiej modulacji to naprawdę mało. U mnie co prawda nie ma modulacji pomp obiegowych, które wciągają max cały czas, ale nawet sama sprężarka nie schodzi poniżej 1000W na najniższym biegu.

 

U mnie po 3 godzinach 7.2/3.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Co stanie się jak będzie przez tydzień -20*C? DZ ma mi nie wydolić skoro PC dobrana jest do takiej temperatury i będzie pracować na 100% swojej wydajności bez przerwy? GZ ustabilizuje swoją temp. i DZ w praktyce także powinno (nie wnikając w minimalny spadek rzędu 0,1K/6h)

 

Nastąpi powolny spadek temp. powrotu glikolu do PC. Jeśli nie, to znaczy, że wrzuciłeś kolektor do morza.

Problemem jest kwestia szybkości rozpraszania chłodu, który zrzuca PC do gleby.

 

Jak kolektor nie "pływa" w jakimiś źródełku wodnym to musisz dać DZ czas, na tzw. dzienną regenerację. Inaczej temp. będzie spadać dlatego min. PC nie nadaje się na wygrzewanie wylewek, grzanie nowego domu bez ocieplenia etc etc.Bo grunt nie jest w stanie rozproszyć chłodu.

 

Nawet najlepsze na tym forum DZ, klękają przy wielogodzinnym (po kilkadziesiąt godzin) działaniu. Ale po maratonie przychodzi ocieplenie i wzrost temp.

 

Wiedza empiryczna

 

Pozwolę sobie być sceptyczny. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...załóżmy hipotetycznie:

-Co stanie się jak będzie przez tydzień -20*C? DZ ma mi nie wydolić skoro PC dobrana jest do takiej temperatury i będzie pracować na 100% swojej wydajności bez przerwy? GZ ustabilizuje swoją temp. i DZ w praktyce także powinno (nie wnikając w minimalny spadek rzędu 0,1K/6h)

 

Hmmm. Twoja pompa była dobrana do średnich temperatur sezonu grzewczego w Twoim regionie. Te - 20 przez parę dni nie wpłynie na wydolność Twojej pompy. Po prostu będzie pracować 24h/dobę - teoretycznie. W tym czasie - DZ - Ci się wychłodzi (bo musi). Mniej lub więcej - zależy od warunków gruntu. Nie sądzę, że możnaowic o stabilizacji temperatury GZ. Dla jakich temperatur? Wrast że spadkiem temperatury zewnętrznej twoje GZ będzie potrzebować wyższej temperatury zasilania, co spowoduje spadek DZ. Nie ma stabilizacji. Jest nieustanny zjazd w dół.

Edytowane przez Tomaszs131
Korekta formuły cytowanego postu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP bardzo wysokie, nawet jak na inwerter.

 

Zakres modulacji też duży. Zawór rozprężny sterowany elektronicznie?

 

Sprawdzałeś rzeczywisty pobór z tym co podaje sterownik?

 

811W nawet na niskiej modulacji to naprawdę mało. U mnie co prawda nie ma modulacji pomp obiegowych, które wciągają max cały czas, ale nawet sama sprężarka nie schodzi poniżej 1000W na najniższym biegu.

 

U mnie po 3 godzinach 7.2/3.1

 

To pytanie chyba do mnie, więc odpowiadam:

Nie sprawdzałem rzeczywistego poboru prądu. I niestety nie wiem jak jest sterowany zawór rozprężny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od jakiegoś czasu przestałem podawać tutam temperatury mojego DZ, bo nie dość, że już bardzo dobre warunki glebowe miałem wczesniej, to od zeszłego sezonu moje grzanie przestało się nadawać do porównywania z innymi ;) (wczoraj po 1h pracy miałem na zasilaniu 9,2C - tak pokazywała czujka, na pętli zaraz na wejściu do budynku, która kiedyś była skalowana wodą lodową)

 

 

w pierwszym momencie po odczycie pomyślałem, że to jakieś bzdury są....ale zerknąłem na wykres

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci/250-3-pol-PL/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci_imagelarge.jpg

i wszystko się zgadza - na "mojej" głębokości - biorąc pod uwagę okoliczności taka temperatura jest dopuszczalna...

 

 

Tym niemniej czasami zerknę jeszcze na temperatury DZ i śledzę wątek :)

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie grunt ma 7,4 C a po 3h pracy 5,9/1,6 C.

 

U mnie wygląda to tak:

1. dzisiejsze dogrzewanie CWU (krótkie ok. 10min = można przyjąć, że to objazd glikolu po DZ) dało wynik DZ: 8,4/5,1C

2. nocna jazda na CO, po 1h (tak jak pisałem) 7,0/3,1

3. w nocy po 3h na CO 6,1/2,4

 

 

Przyjmuję, że temp. DZ na grzanie CWU = to temp. gruntu (nie chce mi się zapuszczać samych obiegówek). To dogrzewanie dzisiaj o 14.30, bez wcześniejszej pracy na CO.

 

Ogólnie lepiej niż w zeszłym roku, ale rewelacji się nie spodziewam.:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ja też jestem tylko zwykłym userem. Nie wybieram sobie momentów, aby podać dane. Nie było nas w domu więc byłem pewien, że nie grzeje się CWU, tylko samo CO.

30 min temu podniosłem temp zasilania o dwa stopnie. Oto dane. Już nie ma COP 6.

Screenshot_2020-11-29-17-57-28-192_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2020-11-29-17-57-48-951_com.opera.browser.jpg

Edytowane przez bpiter79
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ja też jestem tylko zwykłym userem. Nie wybieram sobie momentów, aby podać dane. Nie było nas w domu więc byłem pewien, że nie grzeje się CWU, tylko samo CO.

30 min temu podniosłem temp zasilania o dwa stopnie. Oto dane. Już nie ma COP 6.

[ATTACH=CONFIG]450701[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]450702[/ATTACH]

 

Nie podejrzewam Cię, że wybierasz momenty, by podać dane. Nie o to mi chodziło. Obawiam się tylko, czy algorytm działania tego liczydła nie jest nastawiony na podawanie max COP.

 

Skoro są też inne wartości to OK.

 

Sam COP mnie nie dziwi.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie i ja się mogę wypowiedzieć w tym wątku ;)

DZ poziome, liniowe 1km (5 sekcji po 200m fi40).

Pompą ciepła grzeję dokładnie od tygodnia (więc to pewnie będzie spadać) i na chwilę obecną na wejściu mam 13 z hakiem a na wyjściu 3 z hakiem :)

 

Witamy.

Widziałeś wklejony powyżej wykres? I dane osoby, która je umieściła? Kolega ma jedno z najbardziej wydajnych poziomych DZ i temp. ok 9C.

 

Ergo, jeśli nie masz geotermalnych wód to... masz spory błąd na odczycie temp. powracającego glikolu. Stąd pewnie 10K rozjazd delty, bo wyjście z pompy jest OK.

 

Jak sprawdzasz temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...