Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko zależne od strefy klimatycznej, zapotrzebowania budynku w ciepło i preferowanej temperatury w domu.

P.S.

Jeśli zdalne nauczanie zostanie przeciągnięte na kolejne miesiące zimy to zyski bytowe będą spore. Największe jak do tej pory.

Edytowane przez Tomaszs131
P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na mnie :)

 

PPC Ecopower C9, domek parterowy (stodola) 153m2, kubatura 430m3, silka 24+grafit 0,031 a scianach, sufit 50-60cm celulozy, strych nieuzytkowy, dach nieocieplony, szczelny montaz okien i drzwi, mazowieckie, podlogowka.

 

DZ poziome 4x200m PE32x3mm, wejscie do domu przez PE40

 

Start wygrzewania domu ok 16:00 10/12/2020, chodzi non-stop od wczoraj i zjadla 60kwh (CWU jeszcze nie podlaczone), zasilanie ok 36stC na chwile obecna i nadal rosnie, w pomieszczeniach 15stC (start ok 5-6stC).

 

OZC by asolt ok 6,3 bez CWU

 

Tzew: -1,2

Twyj: 2,9

Twej: 5,8

 

Wczoraj podczas startu bylo ok 3,5/7,8stC.

Edytowane przez wally666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podłogówkę, a chcesz PC stworzyć warunki pracy jak przy grzejnikach.

Jakie masz obecnie temperatury GZ za buforem ( czyli po stronie podłogówki)?

 

Tak, jak DŹ nadąży, niech ładuje bufor w II taryfie.

 

Podłogówka ma zasilanie nastawione na 28*C, a grupą pompową steruje termostat z nastawą (20*C) we wnętrzu budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczekaj na wypowiedź tutejszych speców, ale z tego co się orientuję, to dobre pompy ciepła dostosowują prędkość pompy DZ w zależności od pomiarów temperatury wejścia i wyjścia tak żeby delta temp była optymalna (ok 5*) więc moim amatorskim zdaniem błędne pomiary pompy mogą wpływać na wydajność, być może właśnie dlatego delta jest tak rozjechana bo sterownik dostaje odwrócone parametry i algorytm szaleje. Jak kolega wyżej zasugerował , powodem może być zmniejszony przepływ płynu w DZ, wtedy zużycie energii elektrycznej będzie większe do uzyskania tego samego efektu cieplnego. Ale wydaje się to nieprawdopodobne, żeby czujniki były na odwrót, bo przecież instalator by to od razu zauważył przy uruchamianiu pompy, że pomiary są odwrócone.

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy (oprócz wezwania serwisu) to włącznie trybu ręcznego i uruchomienie samej pompki obiegowej DZ (bez sprężarki) na 20 minut i sprawdzenie,czy oba czujniki pokażą tę samą temperaturę - czy w ogóle dobrze mierzą.

 

Dziś była u mnie ekipa serwisowa nie z tej firmy co montowała tylko z innej niezależnej.

Okazało się że na 99% mam zamienione rurki i pompa z dolnego źródła pobiera tą niższą temperaturę.

Panowie też otwarli studzienkę z odwiertów - górne rurki były zaszronione a dolne cieplejsze.

W przyszłym tygodniu na próbę maja zamienić rurki - jeśli to pomoże zamienią je na stałe.

Ktoś spotkał się z takim przypadkiem? Czy montażyści mogli naprawdę pozwolić sobie na taki błąd?

Nie chce na razie wymieniać jaka firma montowała pompę ;)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na mnie :)

 

PPC Ecopower C9, domek parterowy (stodola) 153m2, kubatura 430m3, silka 24+grafit 0,031 a scianach, sufit 50-60cm celulozy, strych nieuzytkowy, dach nieocieplony, szczelny montaz okien i drzwi, mazowieckie, podlogowka.

 

DZ poziome 4x200m PE32x3mm, wejscie do domu przez PE40

 

Start wygrzewania domu ok 16:00 10/12/2020, chodzi non-stop od wczoraj i zjadla 60kwh (CWU jeszcze nie podlaczone), zasilanie ok 36stC na chwile obecna i nadal rosnie, w pomieszczeniach 15stC (start ok 5-6stC).

 

OZC by asolt ok 6,3 bez CWU

 

Tzew: -1,2

Twyj: 2,9

Twej: 5,8

 

Wczoraj podczas startu bylo ok 3,5/7,8stC.

 

Jaką masz pompkę na DZ? Dość niska delta.

 

Masz jak zmierzyć temp powrotu? 36 na zasilaniu podlogowki po 1 dniu przy wychlodzonym domu to dość dużo. Dlatego zastanawiam się jaką masz deltę gz.

 

Z tym wygrzewaniem wylewki zimą za pomocą pompy to trochę jazda bez trzymanki. Żebyś sobie nie załatwił Dz na resztę zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tam za pompki siedzą,widziałem jedna grundfosa i dwie lfp? Nie wiem czy ecopower mierzy na sterowniku temperaturę powrotu gz ale jeśli to tco to delete na gz mam ok 2st - zasilanie 37 a powrót 35, pewnie nie bardzo jest jak tak szybko odebrać ciepło, podłoga po 10h grzania była wyczuwalnie ciepła a miedzy zasilaniem a powrotem gz nie ma wyczuwalnej różnicy temperatur. W domu robi się ciepło, ok 21 było 17.5stC. Delta na Gates spada i obecnie wynosi ok2.7st - 5.6/2.9st
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od godz. 22:00. DZ 7,3*C / 2,7*C bardzo stabilnie, czasami pokazuje się na wyświetlaczu 2,6*C

 

PC pracuje w trybie nocnym, do uzyskania w buforze temp. 44*C.

 

Z obserwacji forum wynika, że mam najkrótsze poziome DZ z zadeklarowanych pompiarzy.:yes:

 

PS. Jeśli na wiosnę nie będzie tak różowo, wkopię dodatkową nitkę, lub ze dwa kosze.

Edytowane przez cezary.pl
ps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PC pracuje w trybie nocnym, do uzyskania w buforze temp. 44*C.

 

 

Jaką masz pod koniec grzania bufora temp. zasilania? I jaką powrotu do PC?

Ile pompa bierze Ci dziennie prądu?

 

U mnie bez zmian, dokładnie po 5h i 40min. temp. DZ: 4,4 i 0,8C.

Jedyny pozytyw, że nie spada niżej....na razie....;)

 

I nie wiem jak u Was, ale u mnie prawie cały czas temp. -2 w dzień i ok. -4C w nocy i wiało dość mocno...

Idzie po 13,5 kWh na dzień.:sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tam za pompki siedzą,widziałem jedna grundfosa i dwie lfp? Nie wiem czy ecopower mierzy na sterowniku temperaturę powrotu gz ale jeśli to tco to delete na gz mam ok 2st - zasilanie 37 a powrót 35, pewnie nie bardzo jest jak tak szybko odebrać ciepło, podłoga po 10h grzania była wyczuwalnie ciepła a miedzy zasilaniem a powrotem gz nie ma wyczuwalnej różnicy temperatur. W domu robi się ciepło, ok 21 było 17.5stC. Delta na Gates spada i obecnie wynosi ok2.7st - 5.6/2.9st

 

Nie ma temp powrotu. Dlatego musiałbyś zmierzyć sam. Może masz termometr na rozdzielaczach.

Delta spada, bo temp na wyjściu rośnie i to powoduje spadek mocy pobieranej z DZ.

 

 

I nie wiem jak u Was, ale u mnie prawie cały czas temp. -2 w dzień i ok. -4C w nocy i wiało dość mocno...

Idzie po 13,5 kWh na dzień.:sick:

 

13,5 to dużo? :)

 

U mnie łyka średnio 20kWh na dobę, w tym jakieś 7kWh na CWU, cyrkulację i nawilżanie. Ale u mnie też temp GZ dochodzi do 35-36 stopni przez mniejszą bezwładnośc. COP jest więc trochę gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś była u mnie ekipa serwisowa nie z tej firmy co montowała tylko z innej niezależnej.

Okazało się że na 99% mam zamienione rurki i pompa z dolnego źródła pobiera tą niższą temperaturę.

Panowie też otwarli studzienkę z odwiertów - górne rurki były zaszronione a dolne cieplejsze.

W przyszłym tygodniu na próbę maja zamienić rurki - jeśli to pomoże zamienią je na stałe.

Ktoś spotkał się z takim przypadkiem? Czy montażyści mogli naprawdę pozwolić sobie na taki błąd?

Nie chce na razie wymieniać jaka firma montowała pompę ;) Pozdro

 

Czy zamiana rurek DZ to błąd który jakoś poważnie może wpływać na działanie układu? Nie sądzę, chyba że są rotametry.

Z reguły woda zimna wpływa dołem z wypływa górą -to tylko takie naturalne.

Druga rzecz -rury z ciepłą wodą mogą być lepiej ocieplone.

 

To trochę tak -jak włożyć wtyczkę do gniazda skoro ma dwa bolce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...