Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma co porównywać temp DZ PC on off i inwerter wiadomo że inwerter chodzi dłużej z niższą mocą więc mnie drykuje DZ, on off odwrotnie, najważniejsze jak szybko DZ się regeneruje

U mnie np po 2h grzania on off 8 kW jest 4-4,5st,. Na ponownym starcie startuje z 10st

 

No to dużo spada z 10 na 4 stopnie. Można powiedzieć ,że jest słabe ( któtkie ) ale się dobrze regeneruje , prawdopodobnie pionowe.

U mnie jest inaczej, gdy PC chodzi dłuższy czas to temperatura obniża się tylko o 1,7 stopnia ale 480m rury leży w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie szału nie ma, bo zmęczone DZ ma temperaturę gdzieś 5,4* ale fajne jest to, że jak wyłączę PC na noc i dam mu powiedzmy 12h na regenerację, to zregenerowane DZ ma jakieś 5,9*. Czyli nawet tak mocna PC 16 kW on-off jest w stanie tymczasowo obniżyć temp. DZ zaledwie o jakieś 0,5*, co wskazuje na dużą szybkość regeneracji. Warunki gruntowe (większość leży w wodzie w żwirku) to jedno , ale też ma znaczenie ilość płynu -jakies 900l, pompka obiegowa DZ ma wydajność ok 1000l/h, czyli wykonanie pełnego obiegu w kolektorach zajmuje prawie godzinę, a to sporo czasu na ogrzanie płynu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2x100m na PC 8kW tyle że połączone tichelmanem... I teraz jestem ciekaw czy wykorzystuje PC oba odwierty...

 

Jak masz możliwość, to sprawdź pirometrem temperaturę obu kolektorów (rurek). Sam to muszę zrobić (ciekaw jestem, czy 5 moich pętli równo pracuje), ktoś mi nawet polecił jakiś pirometr, ale niestety jest już wycofany ze sprzedaży. Ja mam teraz utrudniony dostęp do bunkra (spora studnia rewizyjna na zewnątrz), właz do niego jest zatkany styropianem 15cm , sporo desek folia, deski i jeszcze jedna folią i deski :)

 

Pomyliłeś się o jakieś 100%.

Jeżeli masz PC 16kW, to ma moc chłodniczą ok. 12kW, przy Twojej delcie ok. 5K przepływ musi wynosić ok. 2,1 m3/h.

 

Czyli że mam za słabą pompkę obiegową DZ ? Delta jest prawidłowa. Temp wejścia i wyjścia też nie są niepokojące... Co by u mnie dała wymiana pompki obiegowej DZ na 2x wydajniejszą?

 

---

Właśnie pierwszy raz odnotowałem temperaturę wyjścia z PC 0,5*.

 

Nie wiem ile jest na wejściu, bo nadal czekam na wymianę czujnika, a nie chce przerywać pracy pompy (żeby przy włączonej samej pompce obiegowej DZ zmierzyć temp wejścia za pomocą tego drugiego czujnika wyjścia z PC), bo później będzie musiała odczekać 20min zanim znowu ruszy :) coś takiego robię jak trafię na koniec pracy PC :)

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość, to sprawdź pirometrem temperaturę obu kolektorów (rurek). Sam to muszę zrobić (ciekaw jestem, czy 5 moich pętli równo pracuje), ktoś mi nawet polecił jakiś pirometr, ale niestety jest już wycofany ze sprzedaży. Ja mam teraz utrudniony dostęp do bunkra (spora studnia rewizyjna na zewnątrz), właz do niego jest zatkany styropianem 15cm , sporo desek folia, deski i jeszcze jedna folią i deski ...... :)

 

Zapnij prace PC na kilka godzin non-stop -ustaw temp. MAX i potem zajrzyj czy rurki bądą się równo szronić.

Najlepiej z tym poczekać jeszcze z miesiąc -będzie lepiej widać.

Pirometr UNI-T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, w tym sezonie grzewczym chyba już nie będę wchodził do bunkra, bo wejście do niego jest mocno zabarykadowane :) ale na następną zimę będą wprowadzone usprawnienia, to w następną zimę jak najbardziej przyda się porządny pirometr. UNI-T a jaki dokładnie model polecasz?

 

Temperatura DZ u mnie bez zmian, na koniec porannego grzania 5,4* / 0,9*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....... w następną zimę jak najbardziej przyda się porządny pirometr. UNI-T a jaki dokładnie model polecasz?

Pirometr UNI-T obojętne jaki, ale koniecznie ze zmiennym współczynnikiem emisji. Poza tym patrz na optyczne skupienie czujnika (im większe skupienie -tym bardziej kierunkowy jest pomiar np. dymu z komina)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni wpis w tym roku.

Zgodnie z przewidywaniami zaliczam codzienny zjazd temp. DZ.

 

Dzisiaj po 1h na CO to było: 3,8 i 0,2C

 

Po 2h na CO plus dogrzanie CWU w tzw. międzyczasie 3,6 i 0,0C.

 

Zmieniłem system grzania domu. Wymuszam na pompie pracę w okienku dziennym taniej taryfy. W domu temp. stabilniejsza, pompa załącza się 2 razy na dzień (rzadko kiedy 3 razy) i pracuje krócej = trochę wyższe temp. DZ.

 

Wszystkim lepszego Nowego Roku 2021. Z gorącymi źródłami wokół niebieskich rurek. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...