Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@Owczar Chyba masz rację. Poczekam na wartość temp. DZ do lata i wtedy zdecyduję, montować chłodnicę czy nie montować.

I tak mam gniazdko EE w salonie pod sufitem dla klimy.

 

W tej chwili temp. DZ 9,1*C , odczyt z pulpitu PC przy pracy samej pompy cyrkulacyjnej.

 

Swoją drogą czy ten czujnik/czujniki na pewno dobrze wskazuje? Nawet temperatura kurzawki czy wód gruntowych powinna być zdecydowanie niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już nie będę się mógł chwalić, że nie zobaczyłem u siebie minusowej temperatury :) rano na wyjściu z PC pokazywały się różne temperatury delikatnie na minusie, przez chwilę było nawet -0,5* ale później po 40 minutach było +0,1*.

Po porannym grzaniu (1 dlugi cykl pracy PC + parę krótszych z przerwami) temperatura DZ 4,9*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kogoś zainteresuje jak zachowuje się dolne źródło w dłuższym okresie.

Wykres temperatury od momentu gdy zacząłem zapisywać w excelu dane wystawiane przez Nibe Uplink.

 

temp_dz.jpg

 

W sumie około 8 tyś rekordów. W kilku miejscach są przerwy ale nie wpływają na ogólny odbiór. Ręcznie musiałem wykasować szumy, które czasem się pojawiały.

 

Dla formalności. PC on/off 8kW. 3 sondy w sumie 200 mb. Latem chłodzenie podłogówką (ostatnie 2 sezony) więc pompowanie ciepła w dół. Nie widać tego na wykresach.

Dane wewnętrzne z PC.

temp_dz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiajaco dobrze sprawuje sie ta jedna pętla DZ.

Masz naprawdę wyjatkowe warunki gruntowe.

Ale...

Ostatnio gały mi wyszły jak w jednym obiekcie zobaczyłem +12,6 i +9,2 przy dość sporej mocy pompy.

Jakieś "miejsce swięte"?

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadź informację w stopkę na temat budynku w którym mieszkasz. Dzięki temu będzie można coś więcej wywnioskować. Jakiej mocy masz pompę, metrarz grzanych podłóg itp.

 

 

Budynek piętrowy z nieużytkowym poddaszem bez podpiwniczenia. powierzchnia użytkowa 220m2, ogrzewane ~200m2

Ściany ceramika porotherm 25 + 20styro grafit 0.31, na parterze 30cm styro grafit 0.031, piętro/strych 32cm styro 0.31, okna 3szybowe z ciepłym montażem

wejście na strych schody fakro passive - przy badaniu kamera nie widać ich na suficie. Strych nieużytkowy ocieplony wełną 20cm 0.32, garaż w bryle budynku, ściany dom/garaż ocieplone styro 10cm 0.31 od strony garażu.

Póki co brak drzwi wewnętrznych oraz podłóg, budynek w stanie 'deweloperskim'.

 

Obecnie przejście do garażu 'zastawione' w obu stron styro 5cm 0.31 oraz wejście do domu przez sień tak samo 5cm styro 0.31 - to nie drzwi ale zawsze cos :D

 

pompa ciepła Nibe F1145PC-10, ustawione 20*C + CWU 37*C

odwierty 3x 77m skrzynka rozdzielcza w ziemi na zew.

+ reku Vallox 145MV

 

Jak dotąd grzałka działała tylko na potrzeby przegrzewu CWU do 65*C

 

obecnie :

wej. ob. czyn. dol. źr. 2.0°C

wyj. ob. czyn. dol. źr. -1.9°C

prędk. p. ob.d.ź. 99%

 

Kiedy patrzę na wartości innych to mam wrażenie ze działa mi co najmniej jedna pętla, ale nie umiem tego sprawdzić ;/

Być może mam po prostu fatalne podłoże, które się nie regeneruje aż tak dobrze.

Pojadę na budowie i sprawdzę te rozdzielacze, może któryś zawór jest zakręcony

Z tego co pamiętam to ciśnienie w DZ ~1.5bar zakładam że się jeszcze odpowietrza jako że start był od 2bar.

Spece instalatorzy mówią, że jest ok, i ze te temp DZ tez są ok.

Edytowane przez vrankom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...