Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wczoraj rano po kilkugodzinnym grzaniu miałem na zasilaniu 5,2C.....trochę dużo, ale u mnie to normalne. Jak pisałem nie raz, wskazania mogą być trochę zafałszowane przez ciepło odpadowe, to też ma wpływ na krótsze okresy działa pompy ;)

Właśnie -mam podejrzenia -że za wysoka temp.

Może coś z gruntem masz nie tak? ;) Nie martwi Cie to?

 

temp gruntu po 6h przerwy 3,8*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

największe mrozy nie mają teraz większego znaczenia, bo krótko trwają. Liczy się temperatura na koniec okresu grzewczego, czyli pod koniec lutego, albo cos koło tego, bo potem pewnie DZ zacznie się już regenerować...

u mnie po 1h pracy 6C na zasilaniu...najniższa zanotowana temperatura DZ pod koniec okresu grzewczego (przez 11 lat) to +1,8C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe od czego to najbardziej praktycznie zależy?

Choćbym swój przewymiarowany kolektor zrobił na powierzchni 3 x wiekszej to i tak czuję że nie miałbym teraz 6*C po 2h pracy.

Myślę, że największy wpływ może mieć wilgoć i ruch wody -na co pozwalałby bardziej piaszczysty ale mokry teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciężką mokrą glinę i żadnych fajerwerków nie widzę mimo, że powierzchnia gruntu spora a kolektor liniowy zakopany głeboko.

 

Po przypadku cezarego - bardziej obstawiałbym że lepszy jest mokry piach.

Teraz mam 2/-1.2 po około 2h pracy.

 

Trza jeszcze zaglądnąć do studzienki czy wszystko jednakowo oszronione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w trakcie pracy (nie wiem od jakiego czasu) 4,6* / -1*

Na zewnątrz 10* mrozu.

Poprawiony (przez producenta PC) wewnętrzny czujnik wejścia z DZ do PC pokazuje 4,6*

A wziąłem nasz domowy termometr bezprzewodowy (kosztował ponad 100zl):

IMG_20210201_190052.jpg

Przestawiłem tryb na domek i pokazywał mi od 3 stopni z hakiem do 6 stopni z hakiem, ale najczęściej właśnie coś koło tego 4,6*.

Strzelałem na metalowe srubunki ale wcześniej nakleiłem na nie 1 warstwę cienkiej zwykłej żółtej taśmy malarskiej (dobrze dolega).

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano po ok 1h pracy 4,8* / -0,5*

temp na zewnątrz 5*

 

a tak przy okazji - czy gdyby teoretycznie non stop (cały rok) temperatura powietrza wynosiła 5* i temperatura zasilania z DZ też 5*, i mając do wyboru powietrzną PC i gruntową PC (obie tej samej klasy - o ile da się tak porównać :) ) to czy ekonomiczniejsza w eksploatacji będzie gruntówka czy powietrzna? Wiem, że zależy to od COP-u ale jak powiem, że obie mają ten sam COP to całe pytanie będzie bez sensu :)

chodzi mi o to, czy jedyną przewagą gruntówek jest bark konieczności ratowania się grzałkami przy mrozach - czy są jeszcze inne plusy dla gruntówek?

(oprócz mniejszej awaryjności i mniejszych kosztów naprawy - jak mi się wydaje)

 

Pomińmy tu całkowicie koszty instalacji i wiercenie w ogródku czy przeznaczenie działki na poziome DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...