Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 weeks później...
  • 1 month później...
ja grzałem, dużo, ale poniżej 11 mi nie spadło....na starcie nawet pod 20C (instalacja w piwnicy i taka mam tam temperature), pozniej spada, poniżej 11 jeszcze nie spadło, sam jestem zaskoczony, że takie wysokie temperatury są...

 

Hm..., wczesniej podales:

CO czasami mi sie na chwile jeszcze załącza - temperatura w nocy spada w okolice 0C, po 2h pracy mam 7/4

To w koncu spada ponizej tych 11*C?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

znowu widzę jakąś nieprawidłowość...

wszyscy mają różnicę zasilanie/powrót na poziomie 2-5* co przy realnym przepływie 1,5m3/h daje nam od 3,5 do 8,7 kwh

uwzględniając moc sprężarek, pompek itp. nikt nie przekracza COP 2.

jeżeli się mylę to niech mi to ktoś tak na chłopski rozum wytłumaczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ciepło pobieramy z cieczy (glikol) to ma w niej brakować tyle ile pobraliśmy

np. z 1m3 wody wypompowaliśmy w ciągu godziny 2*(różnica zasilanie powrót ) to uzyskaliśmy ok.2,35 kwh

sprężarka z pompą obiegową skonsumowała np.2 kwh

jaki będzie COP ?

problem w tym że wszyscy mają podobną temp. zasilania...

jak by wynosiła np. 25* to po co PC, wystarczy te kilka stopni podgrzać grzałką

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu widzę jakąś nieprawidłowość...

wszyscy mają różnicę zasilanie/powrót na poziomie 2-5* co przy realnym przepływie 1,5m3/h daje nam od 3,5 do 8,7 kwh

uwzględniając moc sprężarek, pompek itp. nikt nie przekracza COP 2.

jeżeli się mylę to niech mi to ktoś tak na chłopski rozum wytłumaczy...

Skąd wziąłeś te 1,5m3/h ?

Przepływ zależy od pompy obiegowej i od strat ciśnienia w obiegu glikolowym (wymiennik gruntowy, pompa ciepła, zawory, itp.).

Tutaj podawałem charakterystykę przykładowej pompy : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179078-Najta%C5%84sze-pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda-(AW)-Wasze-do%C5%9Bwiadczenia&p=4846442&viewfull=1#post4846442

Wynika z niej, że np. na 3 biegu przy wysokości podnoszenia (stratach ciśnienia w obiegu) 4m słupa wody pompa wytworzy strumień ~1,5m3/h, ale juz przy oporach przepływu 2m przepływ wyniesie ponad 3m3/h.

Na podstawie czego więc ustaliłeś, że przepływ jest akurat 1,5m3/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ciepło pobieramy z cieczy (glikol) to ma w niej brakować tyle ile pobraliśmy

np. z 1m3 wody wypompowaliśmy w ciągu godziny 2*(różnica zasilanie powrót ) to uzyskaliśmy ok.2,35 kwh

sprężarka z pompą obiegową skonsumowała np.2 kwh

jaki będzie COP ?

problem w tym że wszyscy mają podobną temp. zasilania...

jak by wynosiła np. 25* to po co PC, wystarczy te kilka stopni podgrzać grzałką

 

Tak, ale przy tak dużej temp. zasilania z dolnego źródła COP wynosiłby pewnie z 8, a wliczając pompki, itp. - około 6, więc czemu grzać grzałką, skoro można 6 razy taniej ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu widzę jakąś nieprawidłowość...

wszyscy mają różnicę zasilanie/powrót na poziomie 2-5* co przy realnym przepływie 1,5m3/h daje nam od 3,5 do 8,7 kwh

uwzględniając moc sprężarek, pompek itp. nikt nie przekracza COP 2.

jeżeli się mylę to niech mi to ktoś tak na chłopski rozum wytłumaczy...

 

Tak na chłopski rozum to wystarczy zmierzyć, co wielu z forumowiczów już robiło. Wystarczy ciepłomierz, co mierzy ile ciepła w instalację pakuje pompa ciepła i podlicznik, co mierzy, ile prądu pożarła PC wraz z całym osprzętem (elektronika, pompki obiegowe, itp.). Dzielisz wartość z ciepłomierza przez ilość kWh z licznika energii elektrycznej i masz COP rzeczywisty. Jest to najbardziej rzetelny pomiar, bo pokazuje rzeczywistość, a nie jakieś naciągane obiecanki producenta. U różnych użytkowników wychodzi różnie, ale prawie zawsze powyżej 3-4 dla pomp glikol-woda. Jak średni COP wynosi 2, to znaczy, że coś jest popsute albo źle wykonane w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale przy tak dużej temp. zasilania z dolnego źródła COP wynosiłby pewnie z 8, a wliczając pompki, itp. - około 6, więc czemu grzać grzałką, skoro można 6 razy taniej ? :)
Tak wysokie COP jest możliwe do osiągnięcia jedynie w specjalnie zaprojektowanej do takich temperatur pompie ciepła. Jeżeli PCi ma pracować z DZ w zakresie np. -5 - +25 st. C, i z GZ w zakresie +25 - +65 st. C, to o tak wysokim COP możesz zapomnieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wysokie COP jest możliwe do osiągnięcia jedynie w specjalnie zaprojektowanej do takich temperatur pompie ciepła. Jeżeli PCi ma pracować z DZ w zakresie np. -5 - +25 st. C, i z GZ w zakresie +25 - +65 st. C, to o tak wysokim COP możesz zapomnieć.

 

Nie no wiadomo, ale.... przy sprzyjających warunkach, gdy kolektor poziomy daje +15 stopni ogrzewany np. wodą z dna stawu, albo dobrze nagrzanym gruntem, uzyskuje się COP w granicach 7 przy zasilaniu górnego źródła +35 stopni (np. wykresy dla Vitocal 300G). Na jesieni całkiem prawdopodobny do uzyskania wynik. Jak dolne źródło będzie latem jeszcze cieplejsze, powiedzmy +25 stopni (płytki nagrzany staw) i zasilanie zasobnika CWU w granicach +40 stopni, COP przekroczy 7, ale to są skrajne przypadki i nie na dłuższą metę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wziąłeś te 1,5m3/h ?

Przepływ zależy od pompy obiegowej i od strat ciśnienia w obiegu glikolowym (wymiennik gruntowy, pompa ciepła, zawory, itp.).

Tutaj podawałem charakterystykę przykładowej pompy : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179078-Najta%C5%84sze-pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda-(AW)-Wasze-do%C5%9Bwiadczenia&p=4846442&viewfull=1#post4846442

Wynika z niej, że np. na 3 biegu przy wysokości podnoszenia (stratach ciśnienia w obiegu) 4m słupa wody pompa wytworzy strumień ~1,5m3/h, ale juz przy oporach przepływu 2m przepływ wyniesie ponad 3m3/h.

Na podstawie czego więc ustaliłeś, że przepływ jest akurat 1,5m3/h?

 

odpowiem pytaniem na pytanie...

dlaczego twierdzisz że pompa pracuje ze swoją maksymalną wydajnością (to znaczy że instalacja ma minimalne opory)

to co napisałem jest uśrednieniem, każdy przypadek trzeba by z osobna pomierzyć...

odnośnie pomiarów, czy ktoś mierzył wielkość przepływu tak realnie a nie tylko wyliczał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wiadomo, ale.... przy sprzyjających warunkach, gdy kolektor poziomy daje +15 stopni ogrzewany np. wodą z dna stawu, albo dobrze nagrzanym gruntem, uzyskuje się COP w granicach 7 przy zasilaniu górnego źródła +35 stopni (np. wykresy dla Vitocal 300G). Na jesieni całkiem prawdopodobny do uzyskania wynik. Jak dolne źródło będzie latem jeszcze cieplejsze, powiedzmy +25 stopni (płytki nagrzany staw) i zasilanie zasobnika CWU w granicach +40 stopni, COP przekroczy 7, ale to są skrajne przypadki i nie na dłuższą metę.

 

nie latajmy przy skrajnościach...

według zapisów większość podaje bliżej granicy zera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski rozum to wystarczy zmierzyć, co wielu z forumowiczów już robiło. Wystarczy ciepłomierz, co mierzy ile ciepła w instalację pakuje pompa ciepła i podlicznik, co mierzy, ile prądu pożarła PC wraz z całym osprzętem (elektronika, pompki obiegowe, itp.). Dzielisz wartość z ciepłomierza przez ilość kWh z licznika energii elektrycznej i masz COP rzeczywisty. Jest to najbardziej rzetelny pomiar, bo pokazuje rzeczywistość, a nie jakieś naciągane obiecanki producenta. U różnych użytkowników wychodzi różnie, ale prawie zawsze powyżej 3-4 dla pomp glikol-woda. Jak średni COP wynosi 2, to znaczy, że coś jest popsute albo źle wykonane w instalacji.

gdzie instalujesz ciepłomierz i co on mierzy?

w instalacjach solarnych też pokazują cuda...

analizując całościowe zużycie prądu przez gospodarstwa domowe, te z PC mają średnio o 2-3 tys kwh mniejsze zużycie nocnej taryfy, co w przeliczeniu bardziej wskazywało by na COP 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie instalujesz ciepłomierz i co on mierzy?

w instalacjach solarnych też pokazują cuda...

analizując całościowe zużycie prądu przez gospodarstwa domowe, te z PC mają średnio o 2-3 tys kwh mniejsze zużycie nocnej taryfy, co w przeliczeniu bardziej wskazywało by na COP 2

 

Ciepło mierzy, bo niby co innego :) w GJ lub kWh - bez znaczenia, można sobie przeliczyć. Zamontowany jest na wyjściu/powrocie wody z pompy ciepła. Działa dokładnie tak samo jak w skrzynkach licznikowych w blokach - na każde mieszkanie osobny elektroniczny ciepłomierz. Jak pisałem - otrzymujesz wynik RZECZYWISTY COP, a nie jakieś szacunki, które próbujesz przedstawić. A tak na marginesie, co ma zużycie prądu na "życie" domowników do szacowania COP pompy ciepła ? Znaczy się, że ci, co nie mają PC nie oglądają TV i nie piorą skarpetek ? albo piorą mniej od tych co mają PC ? Przecież to kompletnie bez sensu. A może ci, co mają pompę ciepła są po prostu nieco "nowocześniejsi" i zużywają więcej prądu od "średniej krajowej" na TV, kompy, laptopy, światło, itp. itd. I co ? Znaczy, że jakby nie mieli PC tylko np. gaz lub czysty prąd, to zużywali by mniej prądu na te rzeczy ?

Zresztą zacznij od sprawdzenia definicji COP, np tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_wydajno%C5%9Bci_ch%C5%82odniczej , zanim zaczniesz robić dziwne wywody na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie latajmy przy skrajnościach...

według zapisów większość podaje bliżej granicy zera

 

Przecież piszę, że to skrajności (lato, staw), a w praktyce jest to przy odwiertach w granicach plus 5 stopni. Jeśli grzejemy podłogówkę do +35, otrzymujemy przy dobrej pompie COP=5,5. Odliczając pompki obiegowe - i tak w granicach 4,5 do 5,0. Jeżeli dolne źródło spadnie do 0 stopni, COP spada z 5,5 do 4,8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież piszę, że to skrajności (lato, staw), a w praktyce jest to przy odwiertach w granicach plus 5 stopni. Jeśli grzejemy podłogówkę do +35, otrzymujemy przy dobrej pompie COP=5,5. Odliczając pompki obiegowe - i tak w granicach 4,5 do 5,0. Jeżeli dolne źródło spadnie do 0 stopni, COP spada z 5,5 do 4,8

 

człowieku ja nic nie chce nikomu wcisnąć..., ani nikogo się nie czepiam...

jeżeli cop faktycznie jest takie jak podajesz to ten sam budynek grzany prądem zamiast np.5000 kwh zużyłby 20000 kwch...

wytłumacz mi prostemu człowiekowi z jakiej paki mój dom na ogrzewanie potrzebuje ok. 7000 (nocnej taryfy)a nie 20000 kwh skoro wszystko jest ogrzewane żywcem prądem

chałupa 154m2 , ściany u 0,28 , podłoga 15cm styro , dach min. 30 cm wełny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiem pytaniem na pytanie...

dlaczego twierdzisz że pompa pracuje ze swoją maksymalną wydajnością (to znaczy że instalacja ma minimalne opory)

to co napisałem jest uśrednieniem, każdy przypadek trzeba by z osobna pomierzyć...

odnośnie pomiarów, czy ktoś mierzył wielkość przepływu tak realnie a nie tylko wyliczał?

Co to znaczy, że pompa pracuje z maksymalną wydajnością? Chodzi Ci o wysokość podnoszenia (ciśnienie), czy wielość przepływu?

Te dwie wielkości w pompie obiegowej są ze sobą związane. Przy projektowaniu pomp ciepła, pompy obiegowe dobiera się na podstawie obliczeń hydraulicznych. W prostych instalacja pompy obiegowe dobiera się na podstawie doświadczenia instalatora.

Miałem do czynienia z bardziej bogato opomiarowanymi pompami ciepła, wyposażonymi w przepływomierze. Część osób (np. niedowiarek, z tego Forum) ma instalacje z pompą ciepła wyposażone w ciepłomierz. Pozwala on nie tylko odczytać ilość produkowanego ciepła, ale także rzeczywiste przepływy i różnicę temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...