Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Albo mieszkasz "w głupim miejscu" albo masz niedoszacowane DZ.

To nie są obiegowe temperatury TERAZ.

 

Adam M.

 

Pompa 16kw, zapotrzebowanie budynku 14kw, sondy pionowe 4x70m = 280m. Teren to sama glina, od powierzchni aż do samego dołu. Wg tabel które znalazłem w Internecie łączna długość sond powinna wynosić 400m (40W/m w glinie). Instalator jednak twierdził że wystarczy (jak sądzę przyjął 50W/m co dało by akurat 14kw).

 

Czy dołożenie jeszcze jednej sondy np. 130m mogło by rozwiązać problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie poprawić sytuację - tak!

Sondy pionowe, głębokie są NIEPRZECIĄŻALNE.

Szybka regeneracja DZ na -70 jest niemożliwa ciepłem z powierzchni.

Musi trwać.

Jak możesz - dodaj dwie.

W przyszłym sezonie zapomnisz o problemach.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50W/mb miałoby DZ w glinie na około -2m.

Poziome.

 

Adam M.

Na chwilę obecną nie przypominam sobie żadnego użytkownika na tyle odważnego, by przyjąć tak wysoką wartość obciążenia w układzie z wymiennikiem poziomym.

Jeśli takowe, pracujące układy są Ci znane, to może podaj minimalne temperatury DZ jakie w tychże układach występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, zaraz uzupelnie stopkę i od razu wyjasniam:

 

Dzialka ok 950m2, mam zakopane 4x200mb PE32 ulozonego spiralnie + rozdzielacz w studzience obok domu, do domu podejscie PE40 do pompy.

 

Ciekawi mnie jak długo ta spirala wytrzyma ???? Bo idąc tym tropem np. ( wodociąg )na PE trzeba uważać przy zasypywaniu aby jakiś kamień nie leżał na rurze bo to on właśnie jest przyczyną awarii-( wycieków wody , przetarć PE ) Na wąż ułożony w spiralę -czyli rura PE leży na rurze, do tego dochodzi nacisk ziemi. I co mamy????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...