Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestety u siebie nie jestem w stanie podać czasu pracy od włączenia - taka opcja u mnie nie jest rejestrowana. Wczorajszy odczyt był co najmniej po 5 godzinach (a śmiem przypuszczać że po 9h pracy) W ostatnich 5 godzinach spadek temp. na zasilaniu wynosił wg wskazania temperatur w PCi średnio 0,1st.C/2,5h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszcie informacje po jakim czasie pracy pompy, bo ja mam inna jak sie wylaczy po 2h a inna po 8h ciaglej poracy :)

U mnie po 2 godzinach 0,1/-2,4 po 3 godzinach 0/-2,5 po 4 godzinach pracy -0,3/-2,6. Oczywiście temp. zmieniały się dynamicznie w momencie pomiaru wpisałem najniższą zaobserwowaną, nawet jeżeli częściej pojawiała się wyższa (różnica sięgała 0,2 stopnia)

Na początku grudnia 2011 miałem po 2 godzinach pracy 0,4/-2,1, więc DZ pracuje na niskich ale w miarę stabilnych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z racji że nie mogę znaleźć jasnych odpowiedzi na pare pytań ktoś może mi "rozjaśni" i wyjaśni jak to z tym DZ fakcztnie jest i co mogę faktycznie zrobić by w planowanej instalacji PC uzyskać realnie jak najlepszy współczynnik COP, zapewne pompy ciepła również mają różną efektywność ale wg. mnie równie istotna jest temp zasilania czyli "sprawność" DZ

Czy kolektory pionowe dają wyższą temperature na zasilaniu ? z obserwacji wątku ciężko to powiedzieć jednoznacznie.

 

Rozważam dwie możliwości-maxymalne wykorzystanie działki na kolektor poziomy co da mi mi ok 500-550 m2 (ciężka glina, na głębokości ok 2,4 metra woda gruntowa) lub ew zrobić sobie układ-dwa odwierty 30-50m i 300-400m2 kolektora który mogę wykonać na własną ręke.

I kwestia głębokości zakopania rurek, nie wiem czy ma znaczenie jak głęboko zakopie rurki ,tzn czy jest różnica w temp zasilania gdybym zakopał rurki na głębkości 1,8 a np 2,2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rosomakx4, glina + woda w gruncie = kolektor poziomy. Na pewno musi być położony poniżej strefy przemarzania. Archiwum temperatur DZ za ten miesiąc masz w linku w mojej stopce - w sąsiednim dziale na mojej stronie szczegóły jak to u mnie jest zrobione. Różnica może być tylko taka że w odróżnieniu od twojej gleby, u mnie sączenia są na 1mppt.

A, i jeszcze jedno, w pierwszym sezonie po ok 1800 godzinach pracy non-stop (wiatr hulał po pięterku, a zima była mroźna) temperatura na zasilaniu była na poziomie -1,9stC. przy dT 5st.C Każdemu życzę takiej wydajności DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast odwierty dobrze się sprawdzą również jako GWC.

 

Właśnie planuję zrobić wentylacje mech z rekuperatorem i wymiennikiem gruntowym

Mam już "zatopioną" rure 200m w fundamencie i wychodzi na zewnątrz na głębokości 1,8m , planowałem rozwidlenie na

2 razy rurka 160 i puścić taką nitke 2x25m, miałoby to wstępnie ocieplić/ochłodzić powietrze przed nagrzewnicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie planuję zrobić wentylacje mech z rekuperatorem i wymiennikiem gruntowym

Mam już "zatopioną" rure 200m w fundamencie i wychodzi na zewnątrz na głębokości 1,8m , planowałem rozwidlenie na

2 razy rurka 160 i puścić taką nitke 2x25m, miałoby to wstępnie ocieplić/ochłodzić powietrze przed nagrzewnicą

Tylko ostrożnie zakopuj tą rurę. U mnie skończyło się tym że mam zamiast GWC - GCCW (gruntową czerpnię czystej wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a mi się właśnie wydaje, że ten wątek daje jednoznacznie odpowiedz, że dobrze wykonane DZ poziome (w dobrym gruncie i/lub wysokie wody gruntowe) może być wydajniejszy niż DZ pionowe.

Ja też odnoszę takie wrażenie. Rosomakx4 jeśli masz tylko miejsce, to zrób poziome. Nie zastanawiaj się też wiele, czy ma być 1.8m, czy 2.2, obojętnie, zrób jak Ci wyjdzie, bo to nie apteka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chyba najgłębiej z wszystkich w wilgotnej glinie, ale do adiqq-owych temperatur daleko.... Nie ma chyba sensu przesadzać - poniżej poziomu zamarzania wystarczy. Chociaż jeżeli masz niewiele niżej wody gruntowe to kusi, żeby utaplać rurki w błocie. Najlepsze parametry dz osiągnęli brudasy :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...